Porty, logistyka

Do gdańskiego portu zawinął w piątek amerykański statek handlowy Resolve. Na jego pokładzie znajduje się prawie 500 pojazdów oraz różnego rodzaju sprzęt będący wyposażeniem stacjonujących w Polsce amerykańskich wojsk.

Liczący 190 m długości Resolve zacumował przy Nabrzeżu Szczecińskim gdańskiego portu wewnętrznego, gdzie przeprowadzony został rozładunek. Za tą operacje odpowiada, w ramach kontraktu zawartego ze stroną amerykańską, firma BLG AutoTerminal Gdańsk Sp. z o.o.

"Na pokładzie jednostki znajduje się 467 pojazdów oraz różnego rodzaju sprzęt w kontenerach i na paletach. Transport jest elementem wymiany wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce: jednostki wymieniają się i każda z nich zabiera z sobą przypisany jej sprzęt" - mówił PAP prezes BLG Zbigniew Kałdonek.

Dodał, że po wyładunku na nabrzeże, przywiezione z USA sprzęt i pojazdy zostaną umieszczone na ciężarówkach, które przetransportują ładunek w głąb Polski. Trafi on do dwóch punktów w okolicach Poznania, skąd zostanie odebrany i rozlokowany dalej przez amerykańskie wojsko.

Kałdonek zaznaczył, że proces wywozu sprzętu z gdańskiego portu potrwa do końca listopada, a każda z ciężarówek jadących w okolice Poznania, w drodze powrotnej będzie zabierała sprzęt, który ma wrócić do USA wraz z powracającymi tam jednostkami wojska. "13 grudnia do gdańskiego portu ma wpłynąć jednostka, który zabierze sprzęt do Ameryki Północnej" – dodał Kałdonek.

Przypomniał, że we wrześniu do terminalu DCT w gdańskim porcie przypłynął pierwszy statek z amerykańskim sprzętem. Wyjaśnił, że wcześniej wojska amerykańskie dokonywały rozładunku dostaw pojazdów i sprzętu w niemieckim porcie Bremerhaven. W ostatnim czasie strona amerykańska zdecydowała się korzystać z portu w Gdańsku. "Robimy wszystko, żeby ta tendencja się utrzymała, tak, by Gdańsk był stałym portem wymiany amerykańskiego sprzętu" – zaznaczył Kałdonek.

Po aneksji przez Rosję ukraińskiego Krymu w 2014 r. Stany Zjednoczone wystąpiły z inicjatywą zwiększenia obecności w Europie (European Reassurance Initiative - ERI), której częścią jest operacja Atlantic Resolve, mająca zapewnić rotacyjną, trwałą obecność sił USA także w Europie, także w tych regionach, gdzie wcześniej nie stacjonowały znaczące siły USA.

Na początku 2017 roku do regionu przybyła brygadowa pancerna grupa bojowa, brygada lotnictwa bojowego oraz oddziały logistyczne wspierające zadania wykonywane w trakcie misji Atlantic Resolve.

W skład brygadowej grupy bojowej, której dużą część rozlokowano w Polsce, weszło ok. 3500 ludzi, ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych.

Kolejne zmiany mają następować tak, by między poszczególnymi rotacjami nie było przerw, a w regionie stale przebywały amerykańskie siły.

autor: Anna Kisicka

aks/ gdyj/

Fot.: arch. pryw.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter