Porty, logistyka

Po dziesięciu miesiącach br. dalej rosną przeładunki w portach w Szczecinie i Świnoujściu. Największe wzrosty notują ropa i ruda. Nieźle radzą sobie też inne masowe, drobnica oraz kontenery. Niestety węgiel i zboża utrzymały spadki.

W sumie dynamika wzrostu wynosi 4,2 proc. wobec ubiegłego roku, co daje wartość 20 848,6 tys. ton towarów.

Ponad pięćdziesięcioprocentowy wzrost notuje ropa (+54,1 proc.). Główna w tym zasługa przeładunków LNG w świnoujskim gazoporcie. Odnotowano także wzrost importu nieprzetworzonego oleju napędowego z Rosji i eksport wzbogaconego oleju do krajów zachodnich. Równie dobry wynik osiągnęła ruda (+45,5 proc.). Co jest wynikiem zwiększonego zapotrzebowania na ten surowiec krajowych i zagranicznych hut.

O 9,2 proc. wzrosły towary z grupy inne masowe. Dzięki wzrostom obsługiwanej drobnicy promowej i konwencjonalnej, drobnica osiągnęła wzrost o 4,4 proc. Na plusie są również wyniki obsłużonych kontenerów. Tych było więcej o trzy procent, zamykając okres wielkością 76980 TEU.

Spadki utrzymały węgiel (-39,3 proc.) oraz zboża (-29,3 proc.).

Wedle prognoz, w bieżącym roku kalendarzowym wolumen obsłużonej masy towarowej na nabrzeżach zarządzanych przez ZMPSiŚ SA winien zamknąć się wartością oscylującą wokół 25 mln ton obsłużonych towarów.

rel (ZMPSiŚ SA)

1 1 1 1

Newsletter