Nowa chłodnia przy nabrzeżu WOC w Gdańsku przyjęła w ostatnich dniach ładunki z pierwszych statków.
Oba były chłodniowcami. 19 września 2014 roku, przy Nabrzeżu WOC I zacumował chłodniowiec Silver Bergen. Pływający pod banderą norweską statek o nośności 4240 ton przywiózł do Gdańska niemal 1100 ton świeżo zmrożonych ryb z portu Tvoroyri leżącego na Wyspach Owczych.
Po nim, miejsce przy nabrzeżu zajął kolejny chłodniowiec - Scombrus, o nośności 6120 t, który przypłynął z norweskiego portu Harøysundet koło Molde.
Poza inauguracją działalności eksploatacyjnej nowo wybudowanej przez Północno-Atlantycką Organizację Producentów (PAOP) chłodni o pojemności ok. niemal 30 000 ton, była to jednocześnie próba technologii przeładunku wrażliwego towaru. Nowy obiekt jest położony bezpośrednio przy wejściu do portu w Gdańsku, w wolnym obszarze celnym. Przy nabrzeżu można przeładowywać towary z trawlerów i/lub chłodniowców.
Nowy obiekt umożliwia, w czterech komorach chłodniczych, w temperaturach od -25 do -27 st. C, przechowywanie do 18 tys. palet z 20 tys. ton zamrożonych ryb i owoców morza. Powierzchnia składowa chłodni, na 6 poziomach magazynowych, ma łącznie 8600 m kw. Obok chłodni, na terenie Dalekomorskiego Portu Rybackiego Gdańsk znajduje się stanowisko przeładunkowe chłodniowca oraz drogi, place postojowe i manewrowe samochodów chłodni, ciągników i wózków transportowych.
Chłodnią, dla PAOP, która podpisała z ZMP Gdańsk wieloletnią umowę na dzierżawę terenu, zarządza firma Kloosterboer. Kloosterboer Gdańsk Sp. z o.o. posiada własny punkt wydawania certyfikatów UE oraz zezwoleń na import produktów weterynaryjnych z Europy i innych krajów. Chłodnia, będąca strategicznym uzupełnieniem sieci Kloosterboer, umożliwia przyjmowanie, magazynowanie oraz dystrybucję kondycjonowanych produktów rybnych do krajów m.in. Europy Środkowej i Wschodniej.
W najbliższych dniach PAOP spodziewa się przybycia kolejnych statków z rybą.
Firma Północnoatlantycka Organizacja Producentów Sp. z o.o. - inwestor nowej chłodni - została utworzona w 2003 r. przez spółki, które prowadzą połowy na łowiskach Atlantyku Północnego - na akwenach konwencji NAFO, NEAFC oraz w rejonie Svalbardu, od roku 1997; Afryki Zachodniej - na akwenach Maroka i Mauretanii, od roku 2008 oraz Pacyfiku Południowego - na akwenach konwencji SPRFMO, od roku 2009.
Organizacja jest członkiem EAPO - stowarzyszenia organizacji producentów UE. Bierze udział w grupach roboczych w ramach UE, NAFO, NEAFC SPFO i innych branżowych organizacji zawodowych, w tym organizacji przeciwdziałających nieraportowanym połowom (IUU fishing). PAOP reprezentuje polskie rybołówstwo dalekomorskie w Regionalnej Radzie Doradczej Morza Północnego, Pelagicznej Regionalnej Radzie Doradczej oraz Regionalnej Radzie Doradczej Floty Dalekomorskiej. Północnoatlantycka Organizacja Producentów współpracuje z Morskim Instytutem Rybackim (MIR) w Gdyni, w zakresie wspierania badań naukowych na wodach Północnego Atlantyku, mających na celu racjonalne gospodarowanie zasobami rybackimi, ochronę środowiska oraz stworzenie systemów zarządzania jakością.
PAOP, jak podaje na swej witrynie internetowej, reprezentuje:
- 100% polskich połowów dalekomorskich w segmencie Atlantyku Północnego.
- 100% polskich połowów dalekomorskich w segmencie Afryki Zachodniej.
- ok. 50 % potencjału polskiej floty rybackiej zarejestrowanego w Rejestrze Statków Rybackich.
Północnoatlantycka Organizacja Producentów Sp. z o.o. prowadzi połowy statkami pod polska banderą, i wykorzystuje należne Polsce kwoty połowowe na akwenach, z naszego punktu widzenia, dalekomorskich. Statki te (a co za tym idzie - korzyści z wykorzystania kwot połowowych), nie są kontrolowane przez polski kapitał.
Właścicielem statku Polonus (Gdy-36) jest zarejestrowana w Polsce Arctic Navigations Sp. z o.o., jednak jego zarządem armatorskim zajmuje się Deutsche Fischfang-Union GmbH & Co. KG (DFFU). Większe trawlery eksploatuje Atlantex Sp. z o.o. - są to Alina (Gdy-46) i Sirius (Gdy-43). Atlantex ma też w zarządzie statek Saga (Gdy-150) należący do Saga Seafood Ltd.
SeaMedia, rel (ZMPGda, Kloosterboer, PAOP, Atlantex)