Na 2027 r. planowane jest uruchomienie wydobycia ze złoża Cerisa na Morzu Północnym, w którym udziały posiada Orlen Upstream Norway z Grupy Orlen - poinformował w czwartek koncern. Orlen zakłada, że pozyska tam 8,5 mln baryłek ekwiwalentu ropy, w tym ok. 0,8 mld metrów sześc. gazu.
Złoże Cerisa zostało odkryte w czerwcu 2024 r. na koncesji PL636, położonej ok. 120 km na północ od Bergen w Norwegii. Operatorem tej koncesji jest Var Energi, natomiast pozostałymi partnerami, obok Orlen Upstream Norway, są Inpex Idemitsu Norge i DNO Norge.
Jak poinformował w czwartek Orlen, jego norweska spółka Orlen Upstream Norway, wspólnie z partnerami koncesyjnymi, podjęła ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie zagospodarowania złoża Cerisa na Morzu Północnym. Koncern podał jednocześnie, że pozyska z niego 8,5 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, w tym ok. 0,8 mld metrów sześc. gazu ziemnego.
„Początek wydobycia zaplanowano na 2027 r.” - zapowiedział Orlen.
Var Energi, Orlen Upstream Norway i Inpex Idemitsu Norge posiadają po 30 proc. udziałów w Cerisie, pozostałe 10 proc. należy do DNO Norge.
„Między odkryciem złoża a opracowaniem planu jego zagospodarowania minęły zaledwie dwa lata a za niecałe dwa kolejne uruchomimy wydobycie. Sprawność, z jaką realizujemy ten proces, to nie tylko rezultat bardzo dobrej współpracy z partnerami koncesyjnymi. To również dowód naszej efektywności w wykorzystaniu synergii pomiędzy posiadanymi aktywami” – podkreślił wiceprezes Orlenu ds. upstream Wiesław Prugar, cytowany w informacji.
Koncern zaznaczył, że w szczytowym okresie wydobycia Cerisa zapewni Orlen Upstream Norway 6 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie, co odpowiada prawie 6 proc. dziennej produkcji spółki w 2025 r.
Plan zagospodarowania złoża przewiduje wykonanie dwóch odwiertów produkcyjnych z podmorskiej płyty fundamentowej - tzw. template’u, służącej już do eksploatacji złoża Duva, położonego na tej samej koncesji.
Wykorzystanie istniejącej infrastruktury, jak zauważył Orlen, pozwoli zmniejszyć koszty i skrócić czas inwestycji w złoże Cerisa, przy czym włączenie do produkcji dodatkowych zasobów zapewni także synergie zwiększające efektywność wydobycia ze złoża Duva.
Według koncernu uruchomienie wydobycia ze złoża Cerisa będzie wymagało wykonania technicznie zaawansowanych odwiertów o długości dochodzącej nawet do 7 km. To blisko granicy obecnych możliwości projektowania tego typu odwiertów.
Złoże Cerisa zostanie zagospodarowane w ramach Gjoa Subsea Project, który obejmuje również uruchomienie produkcji z dwóch dodatkowych odkryć – Ofelia i Gjoa Nord. Chociaż Orlen nie posiada udziałów w tych złożach, ich wspólne zagospodarowanie i eksploatacja razem z Cerisą przyniesie dalsze synergie finansowe i operacyjne, co pozwoli jeszcze bardziej obniżyć jednostkowe koszty wydobycia z Cerisy i Duvy - wyjaśnił koncern.
Przypomniał jednocześnie, że w maju norweskie Ministerstwo Energii zaakceptowało plan eksploatacji trzech innych złóż, których partnerem jest Orlen – Albuskjell, Vest Ekofisk oraz Tommeliten Gamma. Aktywa te zapewnią koncernowi ok. 23 mln baryłek ekwiwalentu ropy, w tym ok. 3 mld metrów sześc. gazu. Początek wydobycia zaplanowano tam na 2028 r.
Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie oraz sieć stacji paliw, w tym także w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech i w Austrii.
Rozwija jednoczesnie segment wydobywczy ropy naftowej i gazu ziemnego, jak również segment petrochemiczny, a także energetyczny, w tym z odnawialnych źródeł energii. Planuje też rozwój energetyki jądrowej opartej na małych, modułowych reaktorach SMR.
