Offshore

Polska firma ENMARO oraz holenderska Pondera Consult podpisały umowę o bliższej współpracy. Firmy zobowiązały się do wspólnego poszukiwania, definiowania i kierowania potencjalnymi projektami w branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, wykorzystując swoje produkty i usługi jako konsorcjum.

Polska ma duży potencjał w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, mając już zabezpieczone 5,9 GW dzięki kontraktom różnicowym (ang. Contracts for Difference CfD). Ponadto planowane jest pozyskanie dodatkowej mocy, dążąc do łącznej ilości 18 GW energii z morskiego wiatru do 2031 roku. Polska jest kluczowym graczem na europejskim rynku morskiej energetyki wiatrowej.

Umowa została podpisana w Świnoujściu podczas Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) przez Andrzeja Wołczyka, wiceprezesa ENMARO, oraz Egberta Jansena, lidera Zespołu ds. Inżynierii Kontraktu w Pondera Consult B.V.

- ENMARO dostarcza specyficzną wiedzę i know-how niezbędne przy wsparciu klientów w początkowej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Specjalizujemy się w inżynierii, doradztwie, modelowaniu i wsparciu strategicznych decyzji inwestycyjnych. Nasz zespół posiada rozległą wiedzę i praktyczne doświadczenie w całym łańcuchu wartości farm wiatrowych na morzu. Jestem przekonany, że nasza współpraca z Pondera Consult przyczyni się do rozwoju offshore wind w Polsce – powiedział Andrzej Wołczyk, wiceprezes ENMARO.

- Pondera Consult jest zaangażowana we wszystkich etapach projektów związanych z energią odnawialną, od studiów wykonalności i uzyskiwania pozwoleń poprzez kontraktację i budowę, aż po eksploatację. Jesteśmy aktywni w skali globalnej i posiadamy doświadczenie w pracy na różnych rynkach, w szczególności w Europie i Azji Południowo-Wschodniej. Doskonale znamy techniczne, finansowe, prawne i zarządcze wyzwania, przed jakimi stają inwestorzy. Połączenie sił i podpisanie umowy to świetny początek wspierający Polskę w realizacji jej ambicji w dziedzinie offshore wind – podkreślił Egbert Jansen, lider Zespołu ds. Inżynierii Kontraktu w Pondera Consult B.V.

ENMARO (Energy Market Observer sp. z o.o.), z siedzibą w Gdyni, to doświadczona firma inżynieryjna i konsultingowa, świadcząca usługi na każdym etapie rozwoju projektów morskiej energetyki wiatrowej. Specjalizuje się w studiach wykonalności, projektowaniu koncepcyjnym, uzyskiwaniu pozwoleń, ocenach środowiskowych i finansowych, opracowywaniu harmonogramów wdrożeń, analizie rynku potencjalnych wykonawców i dostawców oraz ich wyborze, reprezentacji klienta lub nadzorze podczas procesu budowy i instalacji, aż po eksploatację i konserwację oraz strategie wycofywania. Korzysta z najnowocześniejszych metod i opracowanych wewnętrznie narzędzi, aby wzmocnić swoje usługi.

Pondera Consult B.V. (PONDERA) dysponuje ekspercką wiedzą w zakresie projektów offshore wind i jest zaangażowana we wszystkie etapy rozwoju projektów energetyki wiatrowej na morzu i na lądzie, począwszy od studiów wykonalności, aż po budowę, zarządzanie i eksploatację. PONDERA jest znana z zaangażowania w duże projekty związane z energią odnawialną, ale jest również zaufanym partnerem wielu mniejszych projektów OZE na rzecz lokalnych społeczności.

Pondera Consult wspiera zarówno rządy w wyborze lokalizacji, przeprowadzaniu ocen oddziaływania na środowisko (EIA), uzyskiwaniu pozwoleń jak i operatorów sieci w zakresie rozwoju sieci lądowych i morskich, np. przeprowadzając EIA i wspomagając w uzyskiwaniu pozwoleń, wsparciu technicznym i projektowaniu. Firma uważa, że współpraca to klucz do przyspieszenia transformacji energetycznej.

rel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0598 4.1418
EUR 4.3318 4.4194
CHF 4.5524 4.6444
GBP 5.142 5.2458

Newsletter