Offshore

Węgry osiągnęły porozumienie z Azerbejdżanem w kwestii zakupu udziałów w jednym z największych na świecie złóż gazu ziemnego – poinformował w środę minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto podczas swojej wizyty w Baku.

Chodzi o pole gazowe Shah Deniz znajdujące się w południowej części Morza Kaspijskiego, około 70 kilometrów na południowy wschód od stolicy Azerbejdżanu – Baku. Roczna produkcja wynosi tam prawie 30 mld metrów sześc. surowca.

- Ta umowa nadaje zupełnie nowy wymiar bezpieczeństwu dostaw gazu na Węgry – napisał w środę na Facebooku Szijjarto po spotkaniu ze swoim azerskim odpowiednikiem. - Od teraz będziemy właścicielem znacznej części naszego zapotrzebowania na gaz ziemny – dodał polityk, nie podając jednak szczegółów porozumienia.

O możliwościach importu gazu z Azerbejdżanu Szijjarto mówił jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę. W połowie lutego poinformował o porozumieniu na zakup 275 mln metrów sześc. gazu z tego kierunku; dostawy ruszyły z początkiem kwietnia przez Turcję, z którą Węgry również utrzymują dobre stosunki. Budapeszt planuje też import – przez Gruzję i Rumunię – zielonej energii elektrycznej z Azerbejdżanu.

Według danych węgierskiego ministerstwa energii, w 2023 roku konsumpcja gazu ziemnego na Węgrzech wyniosła 8,5 mld metrów sześc. Było to mniej o 1 mld metrów sześc. w porównaniu do 2022 roku i 2,5 mld metrów sześc. w stosunku do 2021 roku.

Węgry są w znacznym stopniu uzależnione od rosyjskich surowców energetycznych. Importują rocznie 4,5 mld metrów sześc. gazu ziemnego na podstawie długoterminowego, 15-letniego kontraktu z Gazpromem, podpisanego we wrześniu 2021 roku. Ponadto przez rurociąg Przyjaźń sprowadziły w zeszłym roku 4,5 mln ton ropy, a rosyjski państwowy koncern Rosatom rozbudowuje jedyną węgierską elektrownię jądrową w Paksu w środkowej części kraju.

Z Budapesztu: Marcin Furdyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9089 3.9879
EUR 4.2408 4.3264
CHF 4.3848 4.4734
GBP 5.047 5.149

Newsletter