Offshore

Syndyk szczecińskiej firmy w upadłości ogłosił przetarg na sprzedaż z wolnej ręki przedsiębiorstwa. Cena wywoławcza to blisko 235 mln zł. Właścicielem większości udziałów w spółce jest kontrolowany przez państwową PGZ fundusz zamknięty.

Jak poinformował syndyk, oferty należy składać do 10 marca 2021 r. Wraz z ofertą należy przedstawić dowód wpłacenia wadium w wysokości 23 mln zł.

ST3 Offshore to producent stalowych fundamentów do turbin wiatrowych na morzu. Firma to joint-venture Mars FIZ i ST3 Holding GmbH. Posiadający 80 proc. udziałów MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty jest zarządzany przez wchodzące w skład państwowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Mars kupił udziały w ST3 w 2017 r. Pozostałe 20 proc. ma ST3 Holding GmbH - spółka należąca do monachijskiej Grupy VTC.

W styczniu 2020 r. zarząd ST3 Offshore zadecydował o złożeniu do sądu wniosków o umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego i ogłoszenie upadłości. Upadłość ogłoszono 31 marca 2020 r. Wcześniej, w lutym ubiegłego roku ówczesne Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przedstawiło koncepcję dalszego funkcjonowania ST3 Offshore. Pomysł opierał się na współpracy z Morską Stocznią Remontową Gryfia i Zakładem Recyklingu Statków Szczecin.

Fot.: ST3 Offshore

+4 ZA TĄ CENĘ MALO REALNE ŻE KTOŚ TO KUPI...
Nie udało się utrzymać firmy z 500-osobową załogą przez 5 lat, trzeba będzie więc również zwrócić unijne dofinansowanie w wysokości ok. 120 mln zł.
10 luty 2021 : 17:55 Marek Pi | Zgłoś
+6 Komentarz
Kolejny wspaniały pomysł P. Gróbarczyka - współpraca ze stocznią Gryfia, która sama tak wspaniale funkcjonuje, że chce sprzedać swój zakład w Świnoujściu.
10 luty 2021 : 18:14 Sdd | Zgłoś
+3 Kup pan
I buduj pan wiatraki. A nie, ze panstwo musi ciagle ratowac jakies mafijne biznesy szczecinskie. Skonczyly sie subwencje, skonczylo sie ST3.
10 luty 2021 : 18:42 Dziaders | Zgłoś
+4 Do kogo te pretensje ?!
Te mafijne szczecińskie biznesy to robota polityków PiS. Przecież jest wyraźnie napisane, że ST3 jest w 80% własnością państwa. Własnością państwa, czytaj PiS-u, jest też Stocznia Gryfia, na której ST3 zostało wybudowane. A Gryfii prezesuje kolejny polityk PiS Krzysztof Zaremba. Jeśli uważasz, że już dosyć mafijnych biznesów w Szczecinie, to swoje uwagi kieruj na Nowogrodzką, tam gdzie te mafijne biznesy się tworzą. Ja tylko temu przyklasnę.
10 luty 2021 : 19:34 Jato | Zgłoś
0 ST3 to szwindel szczecinski
zrobili spolke z Niemcami, a rola Polakow sprowadzala sie do pracy, rola niemiecka polegala na zleceniach, jak sie zlecenia zubsydiowane przez Niemcy skonczyly, to spolka sie zawalila - prosze poczytac w sieci jak to wygladalo. Panstwo przejelo to zupelnie bez sensu, ale nie mialo z tym syfem nic wspolnego. A juz najmniej PiS - w Szczecinie rzadzi lewica, liberalowie odkad pamietam.
10 luty 2021 : 22:26 Dziaders | Zgłoś
0 To PiS winny
Stocznia Gryfia, na której terenie wybudowano ST3 nie jest wasnością miasta lecz państwa i to nie Urząd Miasta decyduje kto sprzedaje grunty i kto te grunty kupuje. Podobnie jest ze Stocznią Szczecińską, czy teraz z ST3. To politycy PiS od ponad 5 lat podejmują wszystkie decyzje związane z ich działalnością. Taki Morawiecki, Sasin, Brudziński, czy Gróbarczyk.
11 luty 2021 : 05:27 Jato | Zgłoś
-2 W ktorym roku powstalo ST3? W 2012.
W jakim kraju ty zyjesz i w jakim matriksie? W Polsce jest tak, ze tak zwane liberaly "kreca lody" tworzac dziwne uklady, sprzedajac wszystko za psi grosz a potem jak sie zawali, przyjda nastepni i musza cos z tym zrobic i wtedy to "wina PiS". Jakby Polacy nie byli tak glupi, ze pozwalaja tym liberalom na te wszystkie szwindle, to Polska juz dawno bylaby bogatym krajem. Jakie decyzje mozna podjac jak nikt zlecen nie daje? Byly zlecenia niemieckie, bylo ST3, ale potem sobie Niemy poszli i zostawili to badziewie. Teraz jeszcze bedziesz musial ich splacic. Takie biznesy robia Janusze ze Szczecina, Janusze liberalne. Prom zbudujcie tam w Szczecinie to pogadamy, a nie kadluby kleicie tasma papierowa. Pokazcie ze cos potraficie a nie, ze tylko na panstwowym jechac. Na panstwowym to byle duren potrafi jechac jak sie ustawi.
11 luty 2021 : 07:23 Dziaders | Zgłoś
+4 Pisowski Matrix
Masz rację, dzięki rządom PiS żyjemy w Matrixie, wystarczy sobie choćby przypomnieć uroczyste kładzenie przez Morawieckiego, Brudzińskiego i Gróbarczyka stępki pod prom dla PŻB. To był prawdziwy lewacki odlot. Chcesz powiedzieć, że rządzący od blisko 6 lat PiS za nic nie odpowiada ? Jeśli ST3 był takim niewypałem, dlaczego państwowy fundusz Mars w 2016 roku kupił wiekszościowy udaiał tej spółki ? Czy tym funduszem zarządzają wariaci ? Przypomnę, że właśnie ten fundusz zapewniał też, że w Stoczni Szczecińskiej będą budowane statki w tym promy dla PŻB. Piszesz, że nikt ST3 zleceń nie daje ? Ale zlecenie na budowe promu było, a nowego promu jak nie było, tak nie ma. Czyja to wina ? Januszów ze Szczecina, czy Januszów z Nowogrodzkiej ? Bo kto zarządza państwowymi spółkami ? Szczecin, czy Warszawa ? W Gdańsku i w Gdyni wcale nie jest lepiej ?
11 luty 2021 : 16:50 Jato | Zgłoś
+3 To nie my, to oni.
Ja nigdzie nie pisałem, że ST3 został wybudowany za władzy PiS. Ale co to zmienia ?! Gazoport też był budowany za władzy koalicji PO-PSL. Na szczęście na handlu LNG trudno zbankrutować. Choć tu nie byłbym tak tego pewnym, bo w Państwie PiS wszystko jest możliwe.
11 luty 2021 : 16:59 Jato | Zgłoś
+3 Wyjaśnienie pojęcia.
Kim są ci liberałowie ?
11 luty 2021 : 17:48 Boomer | Zgłoś
+1 PLANY ARP czyli plany rządu czyli plany PiS
Swoje plany w związku z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej ma też Agencja Rozwoju Przemysłu, która ogłosiła stworzenie Grupy Przemysłowej Baltic. Ma to być holding, który skupi stare aktywa, czyli Stocznię Gdańsk, GSG Towers, Baltic Operator i Energomontaż Północ Gdynia. Według ARP taki twór ma być skuteczniejszy m.in. w zdobywaniu właśnie kontraktów z sektora morskiej energetyki wiatrowej.
12 luty 2021 : 00:52 Marek Pi | Zgłoś
+3 BELGOWIE WYKUPILI FAMABA GŁOGOW
I TAM Jakimś dziwnym trafem cały czas wiatraki i to naprawdę duże produkują.... ODZIWO SPORO TYCH WIATRAKÓW JEST INSTALOWANYCH W POLSCE... WIDAĆ BELGOWIE LEPIEJ UMIĄ SWOJE WIATRAKI SPRZEDAWAĆ...
11 luty 2021 : 23:42 Marek Pi | Zgłoś
+1 To PiS zalatwil branze wiatrowa
Przeicez to PiS zalatwil takze i te branze, branze elektrowni wiatrowych (a teraz - tradycyjnie, jak to w PiSie - oglaszaja wielkie inwestycje w branze). Wiec z idei ktra przyswiecala st3 po 2015 zostaly smetne ochlapy.
11 luty 2021 : 13:26 Zenek 101 | Zgłoś
+1 ENERCON Polska niemiecki zaklad
Enercon obecnie produkuje dwa generatory tygodniowo, co daje ok. 100 urządzeń rocznie. Opolski zakład zatrudnia 120 osób i dotychczas mieścił się w jednej hali o powierzchni 7 tys. mkw. W sierpniu 2019 r. oddana zostanie do użytku kolejna hala, o powierzchni 2,2 tys. mkw. Wzrost mocy produkcyjnych do ok. 150 generatorów rocznie pociągnie za sobą przyrost zatrudnienia – od przyszłego roku w opolskim zakładzie Enercona ok. 180 osób. Firma kieruje swoją sprzedaż głównie do Niemiec i Francji
12 luty 2021 : 00:23 Marek Pi | Zgłoś
+6 Zlikwidował
Nie chce sprzedać, tylko już zlikwidował, a teraz sprzedaje teren po stoczni. Całe wyposażenie jest już w Szczecinie. Stoczni w Świnujsciu już nie ma.
11 luty 2021 : 05:27 SSN | Zgłoś
-5 ***** ***
***** ***
10 luty 2021 : 21:31 ***** *** | Zgłoś
-1 Pinokio
Pinokio chce w nowym ładzie budować morskie wiatraki i sprzedaje polską gotową fabrykę? To gdzie będzie je budował? U zachodnich braci za EURO ? Chyba że jakaś firma z zachodu ją kupi za bezcen i będzie dla polski budować i na tym zarabiać.
10 luty 2021 : 21:44 Alesandro | Zgłoś
+2 ORLEN NOWY KRÓL WIATRAKÓW...
Z TEGO CO SŁYCHAĆ TO DLA ORLENA MA BUDOWAĆ KONSTRUKCJE STALOWE NOWY POLSKI NABYTEK Stocznia Gdańsk... WIĘC zakład w SZCZECINIE JEST nie potrzebny... Stocznia Gdańsk ma właśnie zająć się budowa wiatraków...
11 luty 2021 : 13:18 Marek Pi | Zgłoś
+2 POLSKI ZAKLAD
Fabryka Aparatury i Urządzeń Famet. Polska firma przemysłowa zaczynała od dostaw na rzecz przemysłu koksowniczego i hutnictwa, ale widząc nowe możliwości z czasem zaczęła dywersyfikować działalność, poszerzając produkcję o m.in. gondole, korpusy generatorów i tarcze hamulcowe. Obecnie zatrudnia on ponad 1,5 tys. osób w pięciu zakładach produkcyjnych w Polsce. W zeszłym roku sprzedaż komponentów do elektrowni wiatrowych stanowiła 57 proc. sprzedaży spółki.
12 luty 2021 : 00:19 Marek Pi | Zgłoś
+4 Zastanawiająca strategia
Tuż przed startem wielkich programów offshorowych, rząd pozbywa się potężnej infrastruktury produkcyjnej w tym sektorze.... ???

Gdzie jest nadzór ? ...co na to Pan Grobarczyk , gdzie morska polityka przemysłowa ? ....
11 luty 2021 : 09:41 robertpk | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter