Offshore

Wyjaśniło się - jakiego rodzaju badania prowadził na polskim Bałtyku statek Topaz Tiamat. O pracy tej jednostki na obszarach MFW Bałtyk II i Bałtyk III pierwszy informował Portal Morski. Chodziło o badania dna morskiego pod kątem UXO, czyli o poszukiwanie niewybuchów.

Equinor zakończył szeroko zakrojone badania dna morskiego w celu przygotowania do budowy morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III.
Equinor, przewodzący projektom morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III, przeprowadził wraz ze swoim partnerem Polenergią rozległe badania dna morskiego w celu wykrycia potencjalnych niewybuchów (UXO).

Na zlecenie Equinor badania zostały przeprowadzone przez MMT AB, lidera w branży, przeprowadzającego badania morskie w wysokiej rozdzielczości.

Badania prowadzono z wykorzystaniem czarterowanego przez MMT i Reach Subsea statku Topaz Tiamat. Wstępnie o prowadzonych na polskim Bałtyku pracach i szeroko o samym statku informowaliśmy w naszym wcześniejszym materiale.

Do prowadzenia prac MMT wykorzystywało także drugi, znacznie mniejszy statek - Ping, na płytszych akwenach.
Badano bowiem nie tylko obszar przyszłych morskich farm wiatrowych, ale i rejony tras energetycznych kabli eksportowych, łączących MFW z lądem.

Podczas prac jednostki te i uch załogi korzystały z portów w Gdyni i Gdańsku, które znajdują się najbliżej lokalizacji przyszłych morskich farm wiatrowych.

Celem badań było wykrycie i neutralizacja potencjalnych niewybuchów lub innych obiektów, które mogą zagrozić bezpieczeństwu planowanych prac związanych z posadowieniem turbin wiatrowych.
Było to pierwsze zakrojone na tak szeroką skalę poszukiwanie niewybuchów w rejonie przyszłych morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

"W Equinor bezpieczeństwo jest naszym głównym priorytetem. Rozwijając nasze projekty morskich farm wiatrowych w Polsce, jesteśmy zdeterminowani aby zapobiegać szkodom dla środowiska i zapewnić bezpieczeństwo podczas ich budowy i eksploatacji. Dlatego, podchodzimy zapobiegawczo do potencjalnych zagrożeń wynikających z występowania niewybuchów na obszarach naszych projektów morskich farm wiatrowych i minimalizujemy ryzyko poprzez prowadzenie szeroko zakrojonych badań" - mówi Vidar Martin Birkeland, dyrektor projektów Bałtyk II i Bałtyk III w Equinor.

Szczegółowe badania dna morskiego na obszarze planowanych morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III rozpoczęły się w sierpniu 2020 roku i zostały zakończone 30 września.

Nie wykryto żadnych obiektów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla budowy morskiej farmy wiatrowej.
Na obszarze wokół zlokalizowanego w okolicy wraku ustanowiono strefę bezpieczeństwa w celu zapewnienia jego ochrony i spokoju.

UXO

W ramach prac przygotowawczych poprzedzających budowę obiektów morskich konieczna jest właściwa identyfikacja, monitoring i ewentualne usunięcie niewybuchów (UXO - unexploded ordnance).

Zakres prac obejmuje badania gradiometryczne i magnetometryczne, obrazowanie dna z wykorzystaniem echosondy wilowiązkowej (MBES) i sonaru bocznego (SSS) oraz kontrolę wizualną za pomocą zdalnie sterowanego robota podwodnego (ROV).

W celu zwiększenia pewności rozpoznawania znalezionych obiektów, metoda magnetometryczna połączona jest z kontrolą wizualną i obrazowaniem tekstury dna. Badania poszukiwawcze dostarczają również szczegółowych danych na temat struktury i głębokości dna morskiego w obszarze planowanej morskiej farmy wiatrowej oraz wzdłuż planowanej pozycji kabli podwodnych.

O projektach Bałtyk II i Bałtyk III

Bałtyk III i II mają mieć łączną moc do 1 440 MW. Po uruchomieniu, te farmy wiatrowe mogą zasilać ponad dwa miliony polskich gospodarstw domowych.

Equinor w Polsce

Equinor jest firmą energetyczną zajmującą się pozyskiwaniem energii z ropy naftowej, gazu, wiatru i słońca. Equinor zasila ponad milion europejskich domów energią odnawialną pochodzącą z morskich farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Firma rozwija klastry morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym, wschodnim wybrzeżu USA i na Morzu Bałtyckim. W Polsce, Equinor wraz z Polenergią realizuje trzy projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk III, Bałtyk II i Bałtyk I. Equinor jest operatorem tych trzech farm w fazie rozwoju, budowy i eksploatacji.

Polenergia

Polenergia jest największą polską, prywatną, zintegrowaną pionowo grupą energetyczną, składającą się ze spółek działających w obszarze wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych i konwencjonalnych niskoemisyjnych źródeł gazu, a także handlu i dystrybucji energii elektrycznej. Ambicją i misją Grupy jest wspieranie działań na rzecz rozwoju gospodarki niskoemisyjnej, czystych i odnawialnych źródeł energii, a także dążenia UE do neutralności klimatycznej. Wierzymy, że Polska może odegrać ogromną rolę w transformacji energetycznej Europy Środkowej.

W najbliższych latach Polenergia przewiduje dalszy dynamiczny rozwój projektów morskich i lądowych farm wiatrowych, dużych farm fotowoltaicznych oraz rozwój zaawansowanych technologii gazowych, które są podstawą transformacji wodorowej, do której Grupa chce być w pełni przygotowana.

rel (Equinor), PBS

Fot.: Piotr B. Stareńczak; Rys.: Equinor 

Położenie MFW Bałtyk I i Bałtyk II

 

 

Położenie MFW Bałtyk I i Bałtyk II
+5 Praca dla Polaków.
Ciekawe jest ilu Polaków pracowało w zalodze tego statku, gdy pracował na naszych wodach terytorialnych.
07 październik 2020 : 15:51 Michał W Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Topaz Tiamat
W sumie 9osob z Pl.
07 październik 2020 : 20:05 KS Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Praca dla Polaków
Pytanie czy byli oni (9 osob) w zalodze, czy byli to przedstawiciele Polenergii?
11 październik 2020 : 00:49 T Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Amazone
Tak jak na pogłebiarkach pogłębiających tor wodny Szn-Śwn.wywalilo polaków wzieli filipinów , bo tańsi .....umowa skontruowana przez doświadczonych belgów a podpisana przez polskich rządowych debili ....nie przewiduje zatrudniania lokalsów ....brawo dobra zmiana ....pewnie tak samo będzie tutaj ....będa pieprzyć ile to na lądzię będzie miejsc pracy ...w angoli , nigerii czy brazylii podpisują lepsze umowy i dbają o swoich obywateli ...‼‼‼
11 październik 2020 : 07:23 Pogłebiacz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter