Offshore

We wrześniu tego roku Bilfinger Mars Offshore rozpocznie produkcję 91 sztuk platform pośrednich dla farmy wiatrowej Race Bank na Morzu Północnym. To pierwszy kontrakt, jaki zdobyła spółka. Klientem jest DONG Energy - światowy lider w wiatrowej branży offshore.

Złożona przez Bilfinger Mars Offshore oferta produkcji fundamentów w Szczecinie okazała się najlepsza, zarówno pod względem technicznym, jak i merytorycznym. Negocjacje trwały pół roku i były bardzo intensywne – w tym czasie przedstawiciele DONG Energy trzykrotnie wizytowali budowaną na wyspie Ostrów Brdowski fabrykę i zapoznawali się z warunkami produkcji.

BMO konkurowało z dwoma największymi liderami na rynku produkcji fundamentów morskich elektrowni wiatrowych. Ostatecznie spółka wygrała przetarg na produkcję platform pośrednich (ang. Transition Pieces – TP) dla morskiej farmy wiatrowej Race Bank. To ogromny sukces – mówi Dirk Kassen, prezes zarządu Bilfinger Mars Offshore sp. z o.o. – To był rok bardzo wytężonej pracy – jeszcze w trakcie trwania procesu budowy fabryki musieliśmy udowodnić, że produkowane u nas elementy będą miały najlepszą jakość. Klient nam zaufał, a zaufanie w biznesie buduje się przecież latami. Przedstawiciele DONG Energy wielokrotnie wyrażali zadowolenie z przedstawionej przez BMO oferty – podkreślano wysoki stopień profesjonalizmu, możliwość produkcji seryjnej, dbałości o każdy szczegół i nastawienie na współpracę z klientem.

Kontrakt dotyczy produkcji i magazynowania 91 sztuk platform pośrednich i obejmuje dostawę materiałów do produkcji, prefabrykację konstrukcji, realizację prac antykorozyjnych, wykonanie i montaż platform żelbetowych, montaż wyposażenia konstrukcji dostarczonego przez klienta (np. żurawików), wyposażenie elektryczne fundamentów, dostawę i montaż anod, załadunek na barki oraz składowanie wyprodukowanych elementów do czasu ich odbioru przez DONG Energy.

Kontrakt zawarty jest na okres lipiec 2015-grudzień 2016, a pierwszy załadunek gotowych elementów planowany jest na czerwiec 2016 roku.

- Bardzo cieszymy się z sukcesu fabryki Bilfinger Mars Offshore. Jest to kolejny krok w procesie, który zaczęliśmy niespełna 2 lata temu, uruchamiając budowę fabryki na terenach niewykorzystywanych przez stocznię Gryfia. Niebawem w tym potężnym zakładzie ruszy produkcja fundamentów, a zatrudnienie znajdzie kilkaset osób. To bardzo ważny moment dla Pomorza Zachodniego – mówi Piotr Słupski prezes zarządu MS TFI, które zarządza funduszem MARS (udziałowiec BMO).

Kontrakt i produkcja w liczbach

Elementy, które powstaną w ramach kontraktu ważyć będą w sumie ok. 30 000 t (330 t każdy TP, łącznie z ważącą ok. 100 t platformą żelbetową) – to 22,500 t stali i 7,500 t żelbetu. Ich łączna długość to ponad 2 000 m (wysokość części głównej to ok. 22 m), średnica konstrukcji – ok. 6,5 m. Powierzchnia malowania będzie wynosić ok. 60 000 m2. Wartość kontraktu to kilkadziesiąt milionów euro.

Tuż przy halach produkcyjnych i malarni fabryka dysponuje placem składowym. Gotowe fundamenty będą stawiane na barkę za pomocą jednej z największych w Europie suwnicy wysokiej na ok. 110 m, z możliwością udźwigu do 1400 ton (na wysokości 95 m) widocznej prawie z każdego miejsca w Szczecinie (dla porównania suwnice byłej Stoczni Szczecińskiej mają wysokość 80 m i udźwig 300-450 ton).Przez cały czas produkcja będzie nadzorowana przez specjalistów z DONG Energy (to standardowe działania w produkcji tej branży). 

Wyprodukowane przez BMO fundamenty morskich elektrowni wiatrowych montowane będą na farmie Race Bank (planowana moc 580 MW), około 27 km od Blakeney Point u wybrzeży hrabstwa Norfolk (Anglia). Morska farma wiatrowa Race Bank powstaje w ramach rządowego systemu wsparcia rozwoju OZE Wielkiej Brytanii. Jej pełna zdolność operacyjna planowana jest na 2018 r., kiedy będzie w stanie wyprodukować energię dla ponad 400 000 gospodarstw domowych.

Kontrakt podpisany został w siedzibie DONG Energy w Gentofte w Kopenhadze 1 lipca 2015 przez Davida Summersa, odpowiedzialnego za projekty związane z inżynierią, zamówieniami i budownictwem w DONG Energy oraz Dirka Kassena, prezesa zarządu Bilfinger Mars Offshore i Przemysława Milczarka, członka zarządu Bilfinger Mars Offshore.

Dong Energy Wind Power A/S 

Duński koncern energetyczny, największy deweloper w zakresie morskich farm wiatrowych. Dotychczas wybudował i oddał do użytku farmy o mocy prawie
2,5 GW, następne 1,1 GW jest w fazie realizacji, do roku 2020 ma w planach dostawę energii o mocy 6,5 GW.

Bilfinger Mars Offshore sp. z o.o.

Spółka joint venture (właścicielem 62,5% udziałów jest Bilfinger, 37,5% Fundusz Inwestycyjny Zamknięty MARS) budująca Zakład Seryjnej Produkcji Wielkogabarytowych Konstrukcji Stalowych na terenie wyspy Ostrów Brdowski w Szczecinie. W nowo budowanych obiektach - hali produkcyjnej  o pow. 29760 m2 oraz malarni o pow. 4200 m2 produkowane będą fundamenty morskich elektrowni wiatrowych: fundamenty palowe, złożone fundamenty kratownicowe oraz platformy pośrednie.

Fabryka powstaje w północnej części wyspy, na powierzchni ok. 20 hektarów. Tereny te objęte są statusem Specjalnej Strefy Ekonomicznej (Podstrefa Szczecin Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec). Zakład zaprojektowany został specjalnie pod kątem produkcji seryjnej - to będzie pierwsza w Europie fabryka, w której tego typu wielkogabarytowe konstrukcje stalowe będą budowane seryjnie - fundamenty do morskich wież wiatrowych będą wytwarzane w systemie ciągłym. Odbiorcami produkowanych elementów będą m.in. kontrahenci z Niemiec i Wielkiej Brytanii.

rel (Bilfinger Mars Offshore)
 

+3 Jaka przyszłość przed tą firmą?
Jest kontrakt i świetnie, niemniej popyt na energię wiatrową, sowicie dopłacana przez państwa Unii, maleje. Dodatkowo Bilfinger podjął decyzję o wycofaniu się z tego interesu, a te kontrakty chyba po to, by nie musieli oddawać pieniędzy, które dostali jako dofinansowanie inwestycji od Rządu.
09 lipiec 2015 : 12:04 stocznia Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 DONG DONG
Oj będzie DONG z tą całą szajką po wyborach i to jeszcze jaki. Już niedługo za 2, 3 miesiące. Do końca roku na pewno ! To da się wytrzymać !
12 lipiec 2015 : 20:21 Bang Bang Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Zagadka
To wszystko śmierdzi na odległość. Wielka kasa z naszych podatków
dla prywatnej firmy.
16 lipiec 2015 : 15:48 Lutek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter