Offshore

Wczoraj, notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, polska spółka Zamet Industry S.A., przyjęła od Aker Subsea AS (Norwegia) zamówienie na realizację dostaw podwodnych konstrukcji do wydobycia ropy dla projektu Kaombo u wybrzeży Angoli. Zamówienie opiewa na kwotę ponad 3,2 mln EUR. Zamet Industry będzie sukcesywnie dostarczał zamówione konstrukcje w terminach od lipca 2015 r. do lipca 2017 roku. 

Firma Aker Subsea należy do Grupy Aker Solutions – jednej z największych na świecie spółek zajmujących się inżynierią, a także zintegrowanymi rozwiązaniami technologicznymi na rynku Oil & Gas. Współpraca Zamet Industry i Aker Solutions w zakresie dostaw urządzeń do podwodnego wydobycia ropy i gazu oraz maszyn przeznaczonych do pracy na platformach wiertniczych, trwa od 2003 roku. Wartość umów zawartych pomiędzy Zamet Industry a Aker Solutions tylko w ostatnim półroczu wyniosła 27,6 mln zł.

Współpraca z firmami należącymi do Grupy Aker Solutions to efekt rozwoju współpracy Zamet Industry S.A. z firmami segmentu podwodnego wydobycia ropy i gazu. Przedmiotem podpisanej umowy jest dostawa konstrukcji podwodnych dla projektu Kaombo - inwestycji m.in. francuskiego koncernu energetycznego Total, realizowanej u wybrzeży Angoli. Konstrukcje dostarczone przez Zamet będą finalnie pracować przy złożach ropy położonych od 1400 do 1950 metrów pod poziomem morza. Przewidywane jest wydobycie na poziomie około 230 tysięcy baryłek ropy dziennie, a całe złoża surowca szacowane są na 650 milionów baryłek. To bardzo duży projekt w skali ostatnich lat. Zamet Industry liczy na rozwój współpracy z Aker Solutions w zakresie dalszych dostaw konstrukcji dla tego projektu.

Zamet Industry S.A. posiada wieloletnie doświadczenie w produkcji urządzeń i konstrukcji na platformy wiertnicze,  w szczególności sprzętu do podwodnego wydobycia ropy i gazu, sięgające przełomu wieku XX i XXI . Konstrukcje dostarczone przez Zamet wykorzystywane są między innymi na Morzu Północnym, u wybrzeży Republiki Konga, Angoli, Australii, Indonezji i wielu innych miejscach świata. Oprócz produkcji urządzeń Zamet zapewnia także montaż wyposażenia hydraulicznego i elektrycznego a także testy FAT (Factory Acceptance Test), po których towar dostarczany jest na miejsce przeznaczenia.

______

Zamet Industry S.A. specjalizuje się w świadczeniu usług w zakresie wykonawstwa konstrukcji stalowych, w tym wielkogabarytowych maszyn i urządzeń, m.in. na potrzeby sektora offshore. Wykonuje m.in. urządzenia na platformy wiertnicze, urządzenia do podwodnego wydobycia ropy i gazu, urządzenia dźwigowe, przeładunkowe oraz maszyny dla górnictwa i energetyki.

Zamet Industry S.A. jest właścicielem 100 proc. udziałów spółki Zamet Budowa Maszyn S.A., która specjalizuje się projektowaniu, budowie oraz serwisowaniu maszyn m.in. dla hutnictwa oraz zakładów przetwórstwa stali i metali nieżelaznych.

Zamet Industry jest częścią Grupy TDJ SA – polskiej, prywatnej firmy inwestycyjnej, która od ponad 30 lat prowadzi działalność w wielu sektorach gospodarki. Akcje Zamet Industry S.A. zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w październiku 2011 r.

rel (Zamet Industry SA)
 

1 1 1 1

Newsletter