Artykuły

82 migrantów pozostających na pokładzie statku Ocean Viking, należącego do organizacji SOS Mediterranee i Lekarze bez Granic, znajdzie schronienie w różnych krajach Unii Europejskiej - ogłosił w czwartek rząd włoski w komunikacie.

Urząd premiera poinformował, że "Europa żywo zareagowała w sprawie statku Ocean Viking i uruchomienia w ostatnich godzinach przez Włochy mechanizmu redystrybucji migrantów". "Pozytywny odzew ze strony kilku krajów UE pozwoli na właściwe i szybkie rozwiązanie problemu" - dodał.

Rząd koalicji Ruchu 5 Gwiazd i Partii Demokratycznej, którym kieruje premier Giuseppe Conte, nie podał na razie innych szczegółów, nie wymienił też krajów, które pozytywnie odpowiedziały na jego apel.

Ocean Viking uratował 8 września na Morzu Śródziemnym 50 osób, a dwa dni później zabrał ze statku żaglowego, który nie był w stanie płynąć dłużej ze zbyt dużym obciążeniem, jeszcze 34 migrantów. Obecnie na pokładzie jednostki, po wysadzeniu na ląd na Malcie kobiety w dziewiątym miesiącu ciąży i jej męża, znajduje się 82 migrantów.

Premier Conte, który przebywa w Brukseli, gdzie spotyka się z szefami instytucji unijnych, ogłosił, że zamierza za pomocą podejmowanych na wielu szczeblach "działań strukturalnych, a nie doraźnych" dążyć do zawarcia europejskiego paktu w sprawie automatycznego mechanizmu redystrybucji migrantów płynących Morzem Śródziemnym do Europy.

Pływający pod norweską banderą Ocean Viking w sierpniu tego roku przez dwa tygodnie pozostawał na morzu z 356 migrantami na pokładzie, których podjął w toku kilku operacji ratowniczych. Jego prośby o przybicie do Włoch pozostały bez odpowiedzi, w końcu zawinął do portu na Malcie. Migranci zostali rozmieszczeni za zgodą rządów w sześciu krajach europejskich.

Lekarze bez Granic zwrócili się wówczas do UE o zielone światło w sprawie uruchomienia stałego systemu ratowania migrantów zagrożonych na morzu zamiast zawierania jednorazowych porozumień dotyczących konkretnych przypadków i sytuacji.

ik/ kar/

+4 Półgłówki UE
Jak widać półgłówków z UE nic nie jest w stanie nauczyć. Stały mechanizm relokacji - NIGDY W POLSCE!!!
13 wrzesień 2019 : 06:02 Andrzej-1969 | Zgłoś
0 nie takie znów półgłówki
Ci,którzy za tym(migracją) stoją, znają dobrze prawa materializmu dilalektycznego Marksa.Jedno z praw powiada ,że ilość przechodzi w jakość.Zmiany(napływ migrantów)sumują się i w pewnym momencie doprowadzą do powstania nowej jakośći,którą będzie nowa kultura europejska.Absolwenci Wieczorowego Uniwersytetu Marksizmu-Leninizmu wiedzą o tym dobrze.
14 wrzesień 2019 : 20:56 hihi | Zgłoś
+3 wyważanie drzwi otwartych
Stały system ratowania życia na morzu został już dawno stworzony i nie ma potrzeby wymyślania czegoś nowego.To podwożenie(taxi serwis)migrantów nie jest ratownictwem.Ilu migrantów trzeba wywieźć z Afryki,aby tam żyło się lepiej?Ilu migrantów trzeba przywieźć do Europy,aby....???.Z Afryki trzeba wywieźć,na bezludną wyspę, bandytów,złodzieji i wydrwigroszów.
13 wrzesień 2019 : 07:33 hihi | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter