Stocznie, Statki

Już wkrótce legendarny niszczyciel ORP Błyskawica, jedna z turystycznych atrakcji Gdyni przejdzie większy remont. To pierwsza modernizacja popularnego okrętu-muzeum od 2014 roku. Prace związane z naprawą dokową wykona gdyńska PGZ Stocznia Wojenna, która wygrała w przetargu.

Jest nie tylko atrakcją, którą każdy turysta powinien zobaczyć w Gdyni, ale i lokalnym symbolem doskonale kojarzonym przez gdynian. To ORP Błyskawica, czyli polski niszczyciel na zasłużonej wojskowej emeryturze, który pełni rolę pływającego muzeum. Niedługo zniknie ze swojego stałego miejsca przy nabrzeżu Pomorskim, aby przejść poważniejszy remont.

Co dokładnie stanie się z 85-letnim okrętem? Przejdzie „naprawę dokową”. Dokładnych szczegółów remontu Komenda Portu Wojennego w Gdyni nie ujawnia. Wiadomo natomiast, że prace będą realizowane głównie po to, aby charakterystyczny okręt pomimo upływu lat nadal mógł pełnić rolę muzeum na wodzie i rolę reprezentacyjną podczas ważnych uroczystości wojskowych.

Błyskawicy nie zobaczymy zatem w charakterystycznym punkcie nawet przez 90 dni, bo taki maksymalny czas trwania prac remontowych dopuszcza zakończony przetarg. Przez ten okres okręt nadal będzie jednak przebywał w Gdyni – w PGZ Stoczni Wojennej. Spółka, która wygrała w przetargu ogłoszonym przez Komendę Portu Wojennego w Gdyni, przeprowadzi prace o wartości nieco ponad 7,1 mln złotych. Na wykonane naprawy stocznia udzieli 36-miesięcznej gwarancji, a ryzyko dodatkowych kosztów związanych z nieprzewidzianymi naprawami oszacowano na 11%.

ORP Błyskawica to polski niszczyciel typu „Grom”, który został zbudowany w 1936 roku w brytyjskiej stoczni J. Samuel White w Cowes. W 1937 roku rozpoczął służbę w Marynarce Wojennej, uczestnicząc w późniejszych latach w działaniach podczas II wojny światowej m.in. w kampanii norweskiej, operacji „Overlord” czy bitwie o Atlantyk. Później pełnił funkcję okrętu flagowego polskiej Marynarki Wojennej oraz stacjonarnego okrętu obrony przeciwlotniczej. W Gdyni Błyskawica funkcjonuje jako okręt muzealny już od 1976 roku. Obecnie jest najstarszym zachowanym niszczycielem na świecie.

rel (Gdynia.pl / Kamil Złoch)

+7 Powrót?
Może wróci do czynnej służby w naszej zabytkowej flocie?
15 styczeń 2021 : 09:38 Zenon | Zgłoś
+7 Błyskawica do boju
Napewno siła ognia naszej MV po powrocie do służby wzrosła by o 70 procent. Bez dwóch zdań, byłby to jej "najpoważniejszy" okręt :-) . W przeciwieństwie do jej prawnuków, nikt z Babci nie odważyłby się śmiać.
15 styczeń 2021 : 12:44 Postobserwator | Zgłoś
0 Siła ognia
Z pewnością gdyby przeprowadzono drobny remont dział głównych, Błyskawica dysponowałaby większą siłą ognia niż wszystkie nasze pozostałe pseudo okręciki. Ch..j, d..a i kamieni k..pa Panowie Marynarze :(
27 styczeń 2021 : 10:04 Podatnik | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter