Rybołówstwo
Wzrost konkurencyjności sektora rybackiego oraz modernizację i rozbudowę przemysłu rybnego zakłada przyjęty dziś przez rząd projekt ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Rybackiego.

Fot. arch.

Przyszła ustawa ma być podstawą do realizacji Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nabrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”. Środki na jego realizację będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Rybackiego. Projekt zakłada inwestycje dotyczące statków rybackich, portów, przystani i miejsc wyładunku ryb. Przewidziano także premie za trwałe zawieszenie działalności połowowej, co powinno przyczynić się do ograniczania bezrobocia na obszarach przymorskich. Środki finansowe z EFR trafią również na tworzenie dodatkowych miejsc pracy poza sektorem rybackim oraz przekwalifikowanie z działalności połowowej na produkcyjną i usługową. Wsparcie dotyczyć będzie także poprawy stanu środowiska oraz ekoturystyki.

Pomoc będzie kierowana do tzw. lokalnych grup rybackich, w skład których wejdą gminy, rybacy, hodowcy ryb, przetwórcy produktów rybnych, a także organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i zrzeszenia związane z sektorem rybackim. Przyszła ustawa przewiduje dwa tryby przyznawania pomocy finansowej: na podstawie umowy o dofinansowanie oraz decyzji. W obu przypadkach pomoc będzie przyznawana na podstawie wniosku o udzielenie dofinansowania.

Osobą upoważnioną do przyznania pomocy na podstawie decyzji będzie dyrektor regionalnego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zgodnie z projektem, instytucjami zajmującymi się przyznawaniem pomocy będą: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, samorządy poszczególnych województw oraz jednostki sektora finansów publicznych lub fundacje, których jedynym fundatorem jest Skarb Państwa.

Projekt przewiduje pomoc finansową na realizację lokalnych strategii rozwoju obszarów rybackich tworzonych i wdrażanych przez lokalne grupy rybackie. W skład lokalnej grupy rybackiej mogą wejść m.in. gminy, rybacy, hodowcy ryb, ich przetwórcy oraz organizacje pozarządowe i stowarzyszenia związane z rybactwem. Nadzór nad stowarzyszeniem będzie sprawować marszałek województwa.

PAP
 
0 STRAJK INSP. !!!!!!!!!!!!!!!!!
Czas walczyć o swoje !!! Dość pisemek do rolnika, czas zacząć działać panowie insp. proponuje strajk, zobaczymy jak się minister wytłumaczy z niekontrolowanych połowów przed KE, pewnie pójdzie do nich na kolanach jak zawsze, tylko o swoich insp. nigdy nie pamięta, tylko rybaków żal w tej sytuacji mi będzie ...
04 marzec 2009 : 08:58 WKU Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 re: STRAJK INSP. !!!!!!!!!!!!!!!!!
Wogóle dupki jesteście ze za takie grosze tyracie,mu zablokowaliśmy rolnikowi drogi i zaraz kasa się znalazła,z tym człowiekiem można rozmawiać tylko w taki sposób,olewa rybołówstwo i olewa was,dopóki nie walniecie pięścią w stół to dalej będziecie mieć taki kibel,wpisał sobie w rozporządzenie 100 procent kontroli a wy nie potraficietego wykorzystać,przecież on żeby płaszczyć sie przed Unią zrobi wszystko,wykorzystajcie to,tu nawet rybay was poprą bo rybołówstwo to nasz wspólny problem,to administracja zrobiła was ormowców Europy,a mogło być tak jak w innych krajach ,jeszcze nie jest za późno ale musicie się wreszcie obudzić!
04 marzec 2009 : 09:11 gryf Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 NIELEGALNE POŁOWY
W Mrzeżynie dorsza poławiają jednostki które niemają pozwolenia na specjalnym zezwoleniu połowowym ,oczywiście za łapówkę mają pozwolenie od PRYNCYPAŁA ZE SZCZECINA
04 marzec 2009 : 09:22 wszystkowiedzący Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Kłusownictwo łodziowe w natarciu ! ! !
Piszesz że goście z segmentu łodziowego którzy potrafią załatwić duże rekompensaty dla tego segmentu ,umieją również dogadywać się z inspektorami .Za takie cwaniactwa ma jeszcze zapłacić podatnik tak właśnie ma i musi być .Ciekawe czy ta patologia odbywa się za wiedzą i aprobatą ministerstwa ?
04 marzec 2009 : 11:22 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 re: NIELEGALNE POŁOWY
ci ktorzy lowia dorsza bez pozwolenia niech nie mysla ze to sie da ukryc .a skutek bedzie taki ze w pszyszlym roku w razie postoju lub za dwa lata nie otrzymaja rekompensat.
04 marzec 2009 : 11:44 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 re: re: NIELEGALNE POŁOWY
nie wiesz tego na pewno zbyt wiele niewiadomych w przyszłości a teraz czysty zysk
04 marzec 2009 : 16:19 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 re: NIELEGALNE POŁOWY
Panie wszechwiedzący rybacy z Mrzeżyna ci którzy mogą łapac dorsza zdają rybę w Dziwnowie lub Kołobrzegu.A ci którzy nie wylosowali stoją ze sprzętem na burcie bo teraz nawet storni niema jak wiesz co to jest.A jeżeli szukasz ludzi do pracy to z tych co niewylosowali, załogi są do wzięcia,są obecnie na bezrobociu.TAK W MRZEŻYNIE PŁACĄ PRYNCYPAŁOWI,ŻE JEDNOSTKI NIEWYLOSOWANE STOJĄ PRZY KEJI!!!
05 marzec 2009 : 23:18 NIC NIEWIEDZĄCY Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0
Wszystkowiedzący jak masz taką wiedze to zgłoś taki incydent i nie będzie nikt za nikogo odpowiadał , popieram uczciwych .
04 marzec 2009 : 14:41 Ust.... Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0
POŁOWY
Panie wszechwiedzący rybacy z Mrzeżyna ci którzy mogą łapac dorsza zdają rybę w Dziwnowie lub Kołobrzegu.A ci którzy nie wylosowali stoją ze sprzętem na burcie bo teraz nawet storni niema jak wiesz co to jest.A jeżeli szukasz ludzi do pracy to z tych co niewylosowali, załogi są do wzięcia,są obecnie na bezrobociu.TAK W MRZEŻYNIE PŁACĄ PRYNCYPAŁOWI,ŻE JEDNOSTKI NIEWYLOSOWANE STOJĄ PRZY KEJI!!!
05 marzec 2009 : 23:36 NIC NIEWIEDZĄCY Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 sto lat :)
wszystkiego dobrego żonom i córkom rybaków z okazji dnia kobiet :)
08 marzec 2009 : 22:53 okon Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter