Rybołówstwo
Rybacy z polskich kutrów, które w tym roku nie będą mogły wypływać na połowy dorszy, chcą, by Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zagwarantowało im minimalne stawki płac.

Rybacy wolą, by to minister zagwarantował im minimalną wysokość pensji (© Piotr Niemkiewicz)

- Przez pół roku za miesiąc przymusowego stania w porcie będę dostawał 800 czy 1000 złotych - wyliczał podczas spotkania z wiceministrem Kazimierzem Plockem jeden z rybaków, pracujących na kutrze WŁA-31. - Ja mam na utrzymaniu dwójkę dzieci, żonę i dom. A pan zarabia ponad 11 tysięcy złotych brutto.

Rybakom chodzi o rekompensaty, które armatorzy wypłacają za przymusowe postoje w porcie. W tym roku dotyczą one aż dwóch trzecich całej floty rybackiej.

Rybacy, którzy pojawili się we Władysławowie na spotkaniu z wiceministrem Kazimierzem Plockem i przedstawicielami Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa, usłyszeli gorzką prawdę. W Warszawie nikt raczej nie da przyzwolenia na proponowane przez nich rozwiązanie.

- Długo rozmawialiśmy z przedstawicielami środowiska rybackiego na temat sposobu wypłat tych kwot - przypomniał wiceminister.

Wątpliwości dotyczyły m.in. tego, jak mają być rozdysponowane pieniądze - czy mają trafić do armatora, czy też przydzielać je poszczególnym załogantom.

Ostatecznie ustalono, że to właściciele kutrów dostaną całą kwotę , a swoim pracownikom wypłacać będą comiesięczne apanaże. Takiego rozwiązania chcieli armatorzy.

- Armatorzy mają obowiązek w czasie postoju utrzymania w gotowości całej swojej załogi i kutra - zaznaczył kilka razy Kazimierz Plocke.

To rozwiązanie jednak nie spodobało się rybakom, którzy woleliby, żeby kwota minimalnej wypłaty była zagwarantowana przez ministerstwo. To dawałoby im wyższe zarobki.

- Jak pracujemy w morzu, zarabiamy też na procencie od złowionej ryby - przekonywali załoganci. - Postój w porcie odcina nas od tego źródła zarobków.

Wiceminister był jednak nieubłagany.

- Gdzie jesteście zatrudnieni - pytał przedstawiciel rządu. - W Ministerstwie Rolnictwa czy na kutrze? Kto zatem ma wam wypłacać pensje? Minister czy armator? Na armatorze, tak jak na ministrze, ciążą przecież określone obowiązki, z których obaj muszą się wywiązać. Każdy z nich musi szanować swoich ludzi.

Rybacy boją się, że nie tylko ich pensje gwałtownie spadną, ale też stracą pracę, gdy zaczną się u właścicieli kutrów upominać o swoje należności.

- Już usłyszałem, że jak coś mi się nie podoba, to mogę sobie znaleźć pracę gdzie indziej - zżymał się jeden z członków załogi dużego kutra.

Rybakom też nie spodobało się określenie ich jako "najemników".- Ćwierć wieku pracuję na morzu i zawsze byłem rybakiem, a teraz według przepisów jestem "najemnikiem" - pokpiwał Grzegorz Reske z władysławowskiego kutra. - Skąd ja się wziąłem, z Kambodży? Gratuluję pomysłu.

Będą kolejne spotkania wiceministra z rybakami

To dopiero początek spotkań przedstawicieli ministerstwa z lokalnymi władzami i rybakami. Mityng z rybakami i samorządowcami ziemi puckiej był pierwszym z cyklu, które planują odbyć przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa. Wiceminister Plocke ze swoimi pracownikami chce przekonać środowisko o celowości podjętych decyzji - między innymi tych związanych z postojami w portach i tzw. osią czwartą, czyli programem rozwoju obszarów zależnych od rybactwa.

W lutym wiceminister przyjedzie m.in. do Gdańska.

Piotr Niemkiewicz
 
0
łódż 8-12m wylosowałem połowy dorsza zamienię na postój z uwagi na chorobę
03 luty 2009 : 08:11 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0
do zamiany telefon nr 512180837
03 luty 2009 : 08:14 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Legia cudzoziemska
tam widzę waszą dalszą przyszłość jako najemnicy albo do hesbollachu
03 luty 2009 : 09:22 jarek kontowicz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 A najemni dalej to samo
Jesteś dzieckiem Boga to radź sobie sam.A wy dalej jak w PGR albo innym kołchozie chcecie aby was ktoś ciągnął za nos .Jeżeli miałbym stać bez roboty pół roku bez perspektyw na przyszłość to na uszach bym stanął aby znaleźć robotę . Powodzenia "najemnicy" w szukaniu nowej stabilnej roboty
03 luty 2009 : 09:29 Parposz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Nieubłagany minister!
Ten minister to większe chamisko niż by się wydawało,trzeba doprowadzić go do porządku kto tu jest dla kogo!
03 luty 2009 : 10:24 wła Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 nie wiedziałem
nie wiedziałem,że armatorzy sa zatrudnieni w Ministerstwie Rolnictwa...
03 luty 2009 : 11:17 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Armator
Armator ma obowiazek utrzymac zaloge a Plocke sie zastanowi czy dac rekompensate, bo przeciez co chwile ma jakies ale. Wyplac pieniadze teraz to ja sobie poradze z moja załoga. Z pustego i Salomon nie naleje.
03 luty 2009 : 12:32 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Plocke oszukał najemnych rybaków!
Rozporządzenie UE 1198/2006Artykuł 24
Pomoc publiczna z tytułu tymczasowego zaprzestania
działalności połowowej
1.
EFR może wspierać finansowanie środków pomocowych
na rzecz tymczasowego zaprzestania działalności połowowej
rybaków i właścicieli statków rybackich w latach 2007–2013
przez okres:
i)
12 miesięcy, który może zostać przedłużony o nie więcej
niż 12 miesięcy, w związku z planami dostosowania nakładu
połowowego, o których mowa w art. 21 lit. a) pkt (i);
ii) trzech miesięcy, w przypadku przyjętych przez państwa
członkowskie środków nadzwyczajnych określonych
w art. 8 rozporządzenia (WE) nr 2371/2002, w związku
z planami dostosowania nakładu połowowego, o których
mowa w art. 21 lit. a) pkt (ii);Z Rozporządzenia tego wynika wyraźnie że pomoc unijna jest przeznaczona jednocześnie zarówno dla armatorów jak i pracowników,nie rozdzielenie tych funduszy i przekazanie ich tylko armatorom jest złamaniem unijnego prawa i przyczyną obecnych napięć i kłótni w środowisku,rybacy najemni powinni tak samo podpisywać umowy z armirem i bez udziału armatorów odbierać należne pieniądze bezpośrednio na swoje konta.
03 luty 2009 : 12:32 liga dorszowa Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Plocke Kłamie.
Armatorzy na spotkaniach chcieli podziału środków unijnych ja pokrycie kosztów jednostek oraz na część przeznaczoną na załogi,Plocke się na to nie zgodził ,byłem na dwóch takich spotkaniach i sam to słyszałem!
03 luty 2009 : 13:04 morski Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0
panie ministrze prosze sie w koncu okreslic czy mamy miec zaloge zatrudniona czy nie.na spotkaniu w gdyni pare dni temu bylo ustalone ze nie ma przymusu zatrudniania zalogi,teraz twierdzi pan ze musimy zatrudnic cala zaloge ,ok ale za co?w imieniu armatorow prosze o jasna odpowiedz.
03 luty 2009 : 14:23 armator Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter