Inne

Filipińska Agencja Sejsmologiczna Phivolcs wezwała mieszkańców wybrzeży w prowincjach Surigao Del Sur i Davao Oriental do "natychmiastowej ewakuacji" w głąb lądu. Ostrzegła też załogi łodzi rybackich, by pozostawały z dala od lądu.

Fale tsunami zapoczątkowane sobotnim trzęsieniem ziemi mogą sięgnąć od 1 do 3 metrów powyżej poziomu morza w niektórych rejonach filipińskiego wybrzeża - podała agencja Reutera, powołując się na amerykański system ostrzegawczy.

Tsunami nie powinno przekroczyć jednego metra przy wybrzeżu Palau, wyspiarskiego państwa leżącego o około 800 kilometrów na wschód od Filipin.

Ośrodki sejsmologiczne wydały ostrzeżenie przed tsunami, po tym jak w sobotę w rejonie wyspy Mindanao na Filipinach doszło do silnego trzęsienia ziemi (o magnitudzie 7,5) - podało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne.

Tsunami - niszczycielskie fale oceaniczne - są najczęściej wywoływane podwodnym trzęsieniem ziemi albo wybuchem wulkanu. W głębinach oceanu fale tsunami są często ledwo zauważalne, choć potrafią poruszać się z prędkością samolotu odrzutowego. Gdy docierają na płytkie wody w pobliżu lądu, wypiętrzają się nawet na kilkadziesiąt metrów.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9293 4.0087
EUR 4.2181 4.3033
CHF 4.3136 4.4008
GBP 4.9311 5.0307

Newsletter