Inne

Z udziałem władz uczelni i wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka odbyły się obchody 100-lecia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Podniesieniem biało-czerwonej bandery przed budynkiem głównym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zainaugurowano we wtorek obchody 100-lecia uczelni. Uroczystości z uwagi na pandemię koronawirusa odbyły się w rygorze sanitarnym, a część z nich można było oglądać on-line.

Historię Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zapoczątkował podpisany 17 czerwca 1920 roku rozkaz gen. Józefa Leśniewskiego powołujący do istnienia Szkołę Morską. Uczelnia została otwarta w grudniu 1920 r. w Tczewie. W 1930 r. przeniesiono ją do Gdyni, a w 1968 r. przekształcono w Wyższą Szkołę Morską. W 2002 r uczelnia stała się Akademią Morską a w 2018 r. zyskała status Uniwersytetu Morskiego.

Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni nauka prowadzona jest na czterech wydziałach: elektrycznym, mechanicznym, nawigacyjnym oraz przedsiębiorczości i towaroznawstwa. Oferują one studia na 42 specjalnościach prowadzonych w ramach ośmiu kierunków.

Po mszy św. w kościele oo. Redemptorystów w Gdyni, która odbyła się udziałem władz uczelni i kadry pedagogicznej, zainaugurowano na uczelni uroczyste posiedzenie Senatu.

Na przestrzeni 100 lat nasza uczelnia wykształciła ponad 30 tysięcy absolwentów – kapitanów, oficerów marynarki handlowej, marynarzy, inżynierów, ludzi świata nauki, polityków, przedsiębiorców – ludzi szlachetnych i wartościowych. Rady wydziałów naszej Uczelni nadały 98 osobom stopień naukowy doktora, a 15 osobom stopień naukowy doktora habilitowanego - powiedział rektor UMG prof. dr hab. inż. Adam Weintrit.

Dodał, że gdyńska uczelnia d 1969 roku wydała prawie 800 tytułów, skryptów, podręczników i zeszytów naukowych.

Nad rozwojem uczelni w ciągu tych 100 lat czuwało 21 rektorów, 40 prorektorów, 10 Kanclerzy, 9 Kwestorów, 53 dziekanów, 131 prodziekanów, 153 kierowników jednostek, 25 dyrektorów - podkreślił Weintrit.

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk mówił, że polskie szkolnictwo morskie znajduje ogromne uznanie w Polsce i na świecie.

To wszystko co się w najbliższych latach zadzieje, to ogromna szansa dla uczelni. Połączenie i stworzenie rozwiązań, które zostaną przyjęte do biznesu w ramach szeroko pojętej logistyki, habów transportowych i tego o co najbardziej walczymy, czyli znaczenia Polski w zakresie międzynarodowym, co ma się przenieść na kwestie biznesowe - mówił wiceminister Gróbarczyk.

Gróbarczyk podziękował obecnym i poprzednim władzom uczelni za podtrzymanie wysokiego poziomu szkolnictwa morskiego. Podkreślał, że uczelnie morskie są ważne dla ministerstwa infrastruktury.

Po uroczystościach na terenie uczelni na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni odbył się Apel Pamięci, a z pokładu statku szkolnego Horyzont II złożono wieńce na wodach Zatoki Gdańskiej.

Krzysztof Wójcik (PAP)

+1 Bez zmian
Może zajął by się odłączeniem Morskiej Stoczni Remontowej S.A. w Świnoujściu od szczecińskiego bankruta ! Deklarował to już w 2015 roku przed wyborami , że gdy PiS wygra wybory to odłączy tą perełkę przemysłu stoczniowego RP , byłą MSR S.A. Świnoujście od szczecińskiej Gryfii . Teraz chcą tą piękną stocznię , budowaną przez kilka pokoleń świnoujskich stoczniowców , zmieść z powierzchni Najjaśniejszej . To jeden z namacalnych i udokumentowanych przykładów jak niszczy się wspólne dobro państwowe , jakim była świetnie prosperująca , szanowana w Europie ( armatorzy i norweski przemysł off-shore ) MSR S.A. w Świnoujściu . Za takie zbrodnie muszą ponieść karę !
09 grudzień 2020 : 11:35 Zdziwiony | Zgłoś
0 ing
Moja uprzejma gratulacja k jubileuszu 100-tej Rocznicy Szkoly Morskiej.
Jaroslav Coplak, Slowacja
09 grudzień 2020 : 15:50 Jaroslav Coplak | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9877 4.0683
EUR 4.2675 4.3537
CHF 4.3848 4.4734
GBP 4.9599 5.0601

Newsletter