Inne

Na przestrzeni 45 lat, odkąd w 1976 roku historyczny niszczyciel ORP Błyskawica stał się Okrętem-Muzeum, jednostkę zwiedziło 6 milionów 635 tysięcy osób. Od wtorku, 16 czerwca, liczba ta się zwiększy, gdyż ORP Błyskawica rozpoczyna kolejny, 45. już sezon wystawienniczy.

Okręt-Muzeum będzie można odwiedzać w godz. 10.00-13.00 i 14.00-16.00 (kasa zamyka się odpowiednio o 12.15 i 15.15). W poniedziałki pokład okrętu będzie nieczynny. 

W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, w trosce o bezpieczeństwo zwiedzających oraz marynarzy, należy przestrzegać poniższych zasad:

- Dopuszczane zwiedzanie tylko indywidualne (grupy do 5 osób);
- Możliwa jest telefoniczna rezerwacja usługi przewodnickiej dla grupy do 5 osób;
- Po wejściu należy zdezynfekować ręce płynem znajdującym się przy bileterze lub pobrać rękawiczki jednorazowe;
- Wymagane jest noszenie ochrony ust i nosa (maseczki do kupienia w kasie);
- Na okręcie może przebywać jednorazowo maksymalnie 50 osób;
- Należy zachować 2 metry odstępu w kolejce i pomiędzy zwiedzającymi;
- Należy dostosować czas zwiedzania do maksymalnie 30 minut;
- Do odwołania nie oferowane są usługi przewodnickiej dla większych grup oraz zajęć edukacyjnych;
- W pozostałych sprawach porządkowych obowiązują przepisy Regulaminu Zwiedzania Muzeum MW. 

Ekspozycja na ORP Błyskawica obejmuje: uzbrojenie artyleryjskie i broń podwodną znajdującą się na pokładzie, przedziały maszynowo-kotłowe oraz stałą wystawę historyczną we wnętrzu niszczyciela.

Niszczyciel ORP Błyskawica był jednym z najnowocześniejszych okrętem przedwojennej Marynarki Wojennej. Jednostkę zbudowano w angielskiej stoczni J. Samuel White & Co. Ltd w Cowes, a polską banderę podniesiono na niej 25 listopada 1937 roku.

W czasie wojny okręt przepłynął 150 tysięcy mil morskich, eskortował 83 konwoje, uczestniczył w 108 patrolach i operacjach morskich, brał udział w zniszczeniu dwóch i uszkodzeniu sześciu okrętów nawodnych oraz zniszczeniu dwóch statków handlowych przeciwnika, uszkodził trzy okręty podwodne i zestrzelił 4 samoloty na pewno i 2 prawdopodobnie. Trzykrotnie uległ uszkodzeniom podczas wypełniania zadań bojowych.

W uznaniu swych wojennych zasług ORP Błyskawica, jako jedyny okręt, został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po zakończeniu wojny okręt powrócił do Gdyni. Przez dwadzieścia lat eksploatowany był jako klasyczny niszczyciel. Od 1976 roku jest okrętem-muzeum, który rocznie odwiedzają tysiące turystów z Polski i zagranicy. Jest już tradycją, że na jego pokładzie odbywają się najważniejsze uroczystości i ceremonie. Jest to najstarszy na świecie okręt tej klasy i jeden z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej. W hołdzie zasług wojennych został wyróżniony nagrodą International Maritime Heritage Award i wszedł do międzynarodowego grona okrętów, które wniosły największy wkład w historię świata i zostały zachowane dla kolejnych pokoleń.

rel (3. Flotylla Okrętów)

0 Maseczki
A co mają zrobić osoby co ze względów zdrowotnych maseczek nosić nie mogą?
Zmuszać nie można takich osób.
Wejdzie taka osoba, czy zostanie wyproszona?
15 czerwiec 2020 : 12:58 Adam71 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter