Inne

Dania przedstawiła nową inicjatywę mającą na celu zwiększenie udziału kobiet w duńskich przedsiębiorstwach żeglugowych.

Dziś pierwsze czternaście przedsiębiorstw żeglugowych podpisze umowę, która zobowiązuje je do aktywnego udziału w kwestii równouprawnienia w sektorze morskim, informuje Danish Shipping, organizacja założona w 1884 roku, zrzeszająca ponad 90 armatorów i przedsiębiorstw offshore.

Jak poinformowano, w duńskich przedsiębiorstwach żeglugowych pracuje około 20 000 mężczyzn i 3 000 kobiet (14% pracowników duńskich firm spedycyjnych stanowią kobiety, a na morzu 7% pracowników). – To nierównomierny podział, który należy zmienić – mówi Anne H. Steffensen, dyrektor generalna Danish Shipping i dodaje, że organizacja, wraz z firmami żeglugowymi, dołożą wszelkich starań, aby przyciągnąć na pokład jak najwięcej kobiet.

Umowa zobowiązuje przedsiębiorstwa żeglugowe m.in. do opracowania strategii, która zachęci kobiety do pracy w branży morskiej, a także opisania i przedstawienia inicjatyw mających na celu ich wsparcie.

Równość płci w przemyśle morskim stała się w ostatnich miesiącach ważnym tematem. W 2019 r. zaplanowano szereg działań w ramach programu IMO „Women in Maritime”, w tym konferencje, kursy, warsztaty i spotkania regionalne. Warto dodać, że Światowe Dni Morza w 2019 roku koncentrowały się również na „wzmacnianiu pozycji kobiet w społeczności morskiej”.

Polski akcent

Inicjatyw wspierających kobiety w branży morskiej jest coraz więcej. Takiego zadania podjął się także Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER, który w ramach projektu "Kobiety też budują statki" organizuje różnego rodzaju spotkania, szkolenia i warsztaty podnoszące kompetencje menadżerskie kobiet pracujących w sektorze morskim i stoczniowym.

Więcej w miesięczniku Polska na Morzu nr 6/2019

AL, rel (Danish Shipping)

-2 Hoho
Chłopy będą mieli co robić w rejsach z kobietami.
24 styczeń 2020 : 20:18 Jacek placke | Zgłoś
0 2e
A czemu tylko w sektorze menedżerskim? To juz kobitka na szmacie ani z chipping gunem nie może polatać, widze tu matriarchat.
28 styczeń 2020 : 00:31 Nie | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter