Inne

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni we współpracy ze szwedzkim Muzeum Morskim (Marinmuseum) w Karlskronie przygotowało wspólną wystawę o polskich okrętach podwodnych Sęp, Ryś i Żbik internowanych w Szwecji we wrześniu 1939 r.

Wystawa skupia się na losach ludzi – członków załóg, rzuconych w obce środowisko, bez znajomości języka czy kultury Szwecji. Przygnębieni przegraną kampanią wrześniową, zmuszeni bezczynnością do organizowania sobie czasu wolnego, a do tego zobligowani przez nasze Kierownictwo Marynarki Wojennej w Londynie do niepodejmowania ucieczki, poczuli się odrzuceni. Wielu z nich rwało się do walki, jednak internowanie wiązało się z przebywaniem w dozorowanych obozach.

Z biegiem czasu Polacy zaczęli brać udział w życiu lokalnej społeczności, we wspólnych zabawach, uroczystościach, potańcówkach. Szwedzi otoczyli opieką i życzliwością samotnych marynarzy, łagodząc dojmujące uczucie samotności, tęsknoty za bliskimi i krajem. Pojawiły się polsko-szwedzkie małżeństwa, wielu z internowanych Polaków pozostało w Szwecji na stałe, podejmując pracę zawodową jeszcze w czasie internowania.

To o tym właśnie jest ta wystawa – o tęsknocie, smutku, frustracji, ale także o radościach i życiu wśród Szwedów... Liczne zdjęcia z albumów fotograficznych internowanych marynarzy pokazują nam całe spektrum emocji i atmosferę tamtych lat.

W Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni wystawa „Oblicza wojny – polskie okręty podwodne w Szwecji 1939-1945” zostanie otwarta 24 września 2019 r. Wcześniej, 17 września, otwiera ją Muzeum Morskie w Karlskronie. Obie wystawy różnić się będą formą i doborem eksponatów, ale zawartość merytoryczna pozostaje taka sama. Wystawę będzie można oglądać do końca 2019 roku.

rel (Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni)

+6 Muzealna PMW
Tu widać zapaść naszej marynarki wojennej. W 1939 roku średni wiek okrętu podwodnego wynosił 6 lat, dzisiaj 47 lat. Dwa pozostające jeszcze w służbie Kobbeny, mają już ponad 50 lat. Tak starych okrętów podwodnych nie ma w służbie żadna marynarka wojenna. A Orzeł w permanentenej naprawie. Niestety, Orka odpłynęła w siną dal.
13 wrzesień 2019 : 07:41 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1