Inne

Co łączy przemysł morski i porty z infrastrukturą kosmiczną? O tym rozmawiali uczestnicy konferencji, która odbyła się w czwartek, 22 listopada w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni. To jedno ze spotkań w ramach cyklu dyskusji naukowych organizowanych przez Komisję Nauk Kosmicznych PAN w Gdańsku i Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny we współpracy z pomorskimi uczelniami.  

"Port morski + infrastruktura kosmiczna. Synergiczna sieć w ramach wspólnego zarządzania" - to temat przewodni konferencji. Spotkanie podzielono na trzy bloki. Pierwszy panel poświęcony był perspektywie morskiej. W drugiej części uczestnicy rozmawiali o perspektywie kosmicznej. Trzeci blok opowiadał o poszukiwaniu talentów w strefie wspólnego zarządzania. Można też było zapoznać się z tym, czym zajmują się i jakie projekty realizują studenci  i młodzi absolwenci pomorskich uczelni.

 W konferencji wzięli udział eksperci m.in. z: Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego, Polskiej Agencji Kosmicznej, Komisji Nauk Kosmicznych PAN, pomorskich uczelni czy Urzędu Morskiego. Byli też przedstawiciele polskich portów morskich, reprezentanci z portu w Hamburgu, think-tanków, inkubatora STARTER czy Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem. W spotkaniu uczestniczyła także przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska.

 – Bardzo się cieszę, że ta konferencja odbyła się w Gdyni. Podjęto tu temat korytarzy morskich i dostępu do Polski drogą morską. Rozmowa o tym, jak bezpiecznie, nie niszcząc komunikacji lokalnej, wprowadzić transport do portu drogą kolejową czy samochodową jest bardzo istotna. To też cały czas bardzo ważny dla naszego miasta temat w kontekście tego, w jaki sposób port Gdynia chce się rozbudować o port zewnętrzny. Ta konferencja ma również pokazać, że obie przestrzenie - technologie kosmiczne i przemysł morski - wzajemnie się łączą. Technologie kosmiczne są wykorzystywane w działaniach morskich. Nie chodzi tu tylko o kwestie techniczne, ale też te dotyczące zarządzania ludźmi, projektami, prawem - mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Eksperci dyskutowali też m.in. na temat roli portów, innowacji w obszarach portowych oraz tworzenia grup wspierających budowę nowoczesnych terminali morskich. Nie zabrakło też tematu działań w ramach koalicji regionów Morza Bałtyckiego. Tu Gdynia była stawiana jako przykład dobrych praktyk.

– Chcielibyśmy w przyszłości widzieć, że, tak jak w Gdyni, również Karlskrona będzie hubem intermodalnym. Tutaj potrzebne jest przeniesienie dobrych praktyk ze strony gdyńskiej. Chodzi nie tylko o rozmiar portu i przeładunków, ale o sposób podejmowania dialogu o rozwoju - mówił podczas konferencji dr Wiktor Szydarowski, menadżer projektu TENTacle.

Czwartkowa konferencja była drugim z cyklu spotkań naukowych organizowanych przez Komisję Nauk Kosmicznych PAN w Gdańsku i Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny we współpracy z pomorskimi uczelniami. Pierwsza dyskusja odbyła się 20 września br. w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie. Wtedy głównym tematem spotkania było „Morze Bałtyckie i przestrzeń kosmiczna. Nowe perspektywy dla naszego regionu”. W ramach cyklu zaplanowano jeszcze cztery kolejne konferencje. 19 marca 2019 roku na Politechnice Gdańskiej eksperci i naukowcy będą rozmawiać o „Statkach autonomicznych jako nieuniknionej rzeczywistości na morzu”. 18 maja 2019 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego głównym tematem spotkania będzie „Współpraca instytucjonalna na morzu i w kosmosie. Korekty niezbędne do zwiększenia potencjału”. Natomiast 19 września 2019 roku w Instytucie Oceanologii PAN uczestnicy konferencji dyskutować będą o zdalnym wykrywaniu i wyzwaniach w gromadzeniu i udostępnianiu danych. Ostatnie spotkanie w cyklu zaplanowano na 14 listopada przyszłego roku. Tematem przewodnim będą drony morskie i podwodne oraz niezidentyfikowane obiekty morskie.

rel (Miasto Gdynia)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9281 4.0075
EUR 4.2235 4.3089
CHF 4.3078 4.3948
GBP 4.9363 5.0361

Newsletter