Inne

W południe 11 listopada mieszkańcy Gdyni przeszli w Paradzie Niepodległości, by uczcić stulecie powrotu Polski na mapę Europy. Wzięli w niej udział również pomorscy żeglarze.

Od 2014 roku żeglarze pomorskich klubów żeglarskich pod przewodnictwem Pomorskiego Związku Żeglarskiego biorą udział w gdyńskiej Paradzie Niepodległości. W tym roku, mimo chłodnej i mglistej pogody, nie zawiedli – ulicami Gdyni od dworca do reprezentacyjnego Skweru Kościuszki, na którym w tym roku stanął Pomnik Polski Morskiej, przeszło blisko stu żeglarzy.

W pochodzie wzięli udział członkowie Yacht Klubu „Stal” Gdynia, Yacht Klubu Polski Gdynia, Jacht Klub Morskiego „Gryf” z Gdyni, Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”, Jachtklubu Morskiego „Roda” Gdynia oraz Fundacji Centrum Wychowania Morskiego ZHP Gdynia, wraz z załogą „Zawiszy Czarnego”. Towarzyszyli im członkowie Zarządu Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Każdy klub był widoczny za sprawą banerów z godłami. Wzrok mieszkańców Gdyni śledzących uczestników Parady przyciągała też łódka klasy Omega „Anna Lidia” z JKM „Roda”. – Udział w Paradzie Niepodległości uważam za mój patriotyczny obowiązek – mówi Joanna Grubba z JKM „Gryf”. – Cieszę się, że mogę tak ważne święto spędzać nie tylko z członkami mojego klubu, ale również z innymi pomorskimi żeglarzami.

Udział w Paradzie Niepodległości był zwieńczeniem całego roku wydarzeń mających uczcić setną rocznicę powrotu Polski na mapę Europy, w które zaangażowany był Pomorski Związek Żeglarski.

W dniach 15-18 maja osiemnastu uczniów i sześciu nauczycieli odbyło rejs żaglowcem Zawisza Czarny w ramach projektu Do granic Niepodległej. Przez cztery dni uczestnicy projektu pływali wzdłuż morskiej granicy II Rzeczypospolitej, poznając okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku oraz zwiedzając miejsca ważne dla naszej historii. W rejsie wzięli udział uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w III Pomorskim Konkursie o Tytuł Mistrza Nawigacji, zorganizowanym przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku oraz nauczyciele, którzy przygotowywali swoich podopiecznych do udziału w konkursie. Projekt odbywał się w ramach pomorskich obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości, a głównym partnerem był Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Niepodległościową oprawę miało w tym roku również Święto Morza w Gdyni. W niedzielę, 24 czerwca na reprezentacyjnym Skwerze Kościuszki odsłonięto Pomnik Polski Morskiej. Jego budowa została zainicjowana w 2015 roku przez Ligę Morską i Rzeczną oraz Pomorski Związek Żeglarski, które do pomysłu namówiły władze Gdyni, przy poparciu ponad stu stowarzyszeń i instytucji morskich z całego kraju. Monument został odsłonięty przez prezydenta Andrzeja Dudę, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, prezesa PoZŻ Bogusława Witkowskiego i prezesa LMiR Andrzeja Królikowskiego.

Od 31 sierpnia do 5 września w Gdyni odbywał się Międzynarodowy Zlot Żeglarski dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Zgromadził czternaście jachtów i około 70 żeglarzy polonijnych z całego świata. Zlot połączony został z uroczystym pożegnaniem Joanny Pajkowskiej, która wyruszała do Plymouth, żeby stamtąd rozpocząć samotny rejs dookoła świata.

Odzyskaniu niepodległości przez Polskę poświęcona została również jesienna edycja akcji Pomorze na morze, przeprowadzona w dniach 24-28 września. Ponad pół tysiąca uczniów z pomorskich szkół miało okazję wyruszyć w dwugodzinny rejs na pokładzie Zawiszy Czarnego i przeżyć swoją pierwszą żeglarską przygodę. Ponadto wszyscy uczestnicy wzięli udział w lekcji muzealna i zwiedzili wystawy w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Głównym partnerem akcji był Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, a odbyła się ona w ramach wojewódzkich obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Od września do listopada na portalu Żeglarski.info ukazywał się z kolei cykl filmów i artykułów Żeglarze niepodległości. Przypomniani w nich zostali: Mariusz Zaruski, Otton Weiland, Józef Unrug, Tadeusz Prechitko, Erwin Weber, Andrzej Bohomolec, Władysław Wagner, Konstanty Maciejewicz, Tadeusz Ziółkowski i Mamert Stankiewicz.

Tekst: Jędrzej Szerle

Fot.: Tadeusz Lademann

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0323 4.1137
EUR 4.2919 4.3787
CHF 4.4221 4.5115
GBP 5.0245 5.1261

Newsletter