Inne

Właśnie stąd przed 98 laty wyruszyliśmy w długą drogę, która wyprowadziła nasz naród i państwo na szerokie wody Europy i świata – napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników sobotnich obchodów w Pucku (Pomorskie) 98. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem.  

"I mimo wielu burz dziejowych jesteśmy na nich aż dotąd stale obecni" - podkreślił Duda. Jak zaznaczył, mamy silną wolę, by coraz lepiej podejmować to wielkie wyzwanie, jakie stawia przed nami dostęp do morza. „Dlatego dzisiaj, kiedy w roku jubileuszu stulecia odzyskania własnego suwerennego państwa obchodzimy 98. Rocznicę Zaślubin Polski z Morzem, chcę z całą mocą powtórzyć i podkreślić to, co mówiłem tutaj przed dwoma laty: naszych współczesnych Polaków zadaniem jest jak najlepiej wykorzystać tę olbrzymią szansę, jaką daje nam granica morska i to przecież wielokrotnie dłuższa niż miała II Rzeczpospolita oraz własne porty, winniśmy dokonać wszelkich starań, tak jak robili to wtedy nasi przodkowie” – zaapelował.

List prezydenta RP w porcie rybackim w Pucku odczytał zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Dariusz Gwizdała.

Duda podkreślił, że z "głębokim wzruszeniem" wspomina swój udział w obchodach 96. rocznicy Zaślubin z Morzem w 2016 r. "Miałem okazję przekonać się wówczas naocznie, jak piękne i ważne jest to wspólnotowe święto dla państwa społeczności. Dzisiaj chcę z serca podziękować za to, że są państwo wierni tej tradycji wyrażającej głębokie przywiązanie do idei odrodzonej Rzeczypospolitej, która od samego początku pragnęła też stać się na powrót Rzeczpospolitą morską" - nadmienił.

"Wymownym znakiem tego dążenia był historyczny gest dowódcy Frontu Pomorskiego generała Józefa Hallera wykonany w dostojnej asyście ówczesnych przedstawicieli władz" - przypomniał prezydent.

Zaznaczył, że "dwa pierścienie ofiarowane przez polskich mieszkańców Gdańska, jeden włożony na palec generała, a drugi wrzucony przezeń w morze połączyły niepodległą ojczyznę z Bałtykiem więzią, która trwa po dziś dzień". "Fundamentem tej więzi nie był jednak sam ten gest, ale jej codzienne umacnianie poprzez wytrwałą, rzetelną, ciężką i owocną pracę" - ocenił.

"Odrodzona Polska podjęła ogromny wysiłek budowy portu rybackiego we Władysławowie i wielkomorskiego w Gdyni, budowy floty wojennej i handlowej. Właśnie stąd, z Pucka przed 98 laty wyruszyliśmy w długą drogę, która wyprowadziła nasz naród i państwo na szerokie wody Europy i świata" - podkreślił Duda.

"Zgodnie ze zwyczajem przyszli państwo dzisiaj z puckiego rynku tu na nabrzeże, aby uczcić tamten wiekopomny moment. Przyszli państwo, niosąc rybackie wiosła w asyście żołnierzy Marynarki Wojennej. Przyszli państwo tak jak oni wówczas 10 lutego 1920 roku, bo i oni wtedy, i my współcześni Polacy jesteśmy tym samym narodem, który trwa w tym miejscu na bałtyckim wybrzeżu" - wskazał. (PAP)

Robert Pietrzak / PAP

rop/ son/

+3 Pisanie historii od nowa
Pan Prezydent realizuje jedyniem polityke PiSuaru, choc powinien byc neutralny.Ponoc jest prezydentem "wszystkich Polakow".Zamaist jednoczyc wbija coraz wikszy klin w spoleczenstwo kazdym swoim wystapieniem.
To ze PiSuar postanowil napisac historie Polski d nowa wiadomo nie od dzis ale robienie korekt i naciaganie faktow to ciut za duzo:)
12 luty 2018 : 09:08 Jerzy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 zaslubiny
wszystko zaczelo sie w Sopotach gdzie nasz ukochany prezydent zapoznal przyszla zone, ktora pomgla mu znalezc pokoik na okres studiow, a gen. Haller ? no coz to bylo dawno, dzis jest inaczej musimy zweryfikowac wydarzenia by powiedziec wreszcue prawde o naszej historii tak jak nasz krol ubu chce...
12 luty 2018 : 10:08 rekin Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: