Inne

Na Starym Rynku w Pucku (Pomorskie) w sobotę rano rozpoczęły się obchody 98. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. W uroczystościach uczestniczył m.in. zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Dariusz Gwizdała oraz Marek Gróbarczyk - szef Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.  

W dalszej kolejności, w pobliskim kościele św. Apostołów Piotra i Pawła zaplanowano mszę w intencji ojczyzny i ludzi morza. Po nabożeństwie jego uczestnicy mieli przejść do portu rybackiego, gdzie przewidziane było m.in. odczytanie listu od prezydenta Andrzeja Dudy.

W programie uroczystości porcie rybackim zapowiedziano tez wręczenie Pierścieni Hallera i złożenie kwiatów przy pomniku generała. Na wody Zatoki Puckiej wieniec zrzucić miał śmigłowiec Marynarki Wojennej.

10 lutego 1920 r. generał Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, wrzucił do morza platynowy pierścień - symbol odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku.

28 czerwca 1919 roku w podparyskim Wersalu zwycięskie podczas I wojny światowej mocarstwa potwierdziły polskie prawa do ponad 140-kilometrowego wybrzeża Morza Bałtyckiego, od Sopotu do mniej więcej wysokości jeziora Żarnowieckiego. W granicach morskich Polski nie znalazł się jednak żaden większy port. Na mocy Traktatu Wersalskiego Gdańsk miał być Wolnym Miastem, pozostającym pod protektoratem Ligi Narodów.

Generał Haller do morza wrzucił pierścień, który kilka godzin wcześniej otrzymał w Gdańsku od miejscowej Polonii. Na zdobionej złotem obrączce był napis "Gdańsk – Puck 10 lutego 1920".

"Stojąc pod banderą oświadczyłem w krótkim przemówieniu, żeśmy wrócili nad morze i że Rzeczpospolita Polska staje się znów władczynią na swoim Bałtyku, na znak czego - zaślubin Polski z Bałtykiem - rzucam w morze pierścień ofiarowany przez polską ludność z Gdańska, który znów będzie polskim" - tak wspominał historyczny dzień w Pucku w swoich "Pamiętnikach" gen. Haller.

Dowódcy Frontu Pomorskiego podczas uroczystości w puckim porcie towarzyszyła dwudziestoosobowa delegacja Sejmu, przedstawiciele rządu, m.in. minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski, wicepremier Wincenty Witos, wojewoda pomorski Maciej Rataj, kontradmirał Kazimierz Porębski oraz dyplomaci: szef misji brytyjskiej i attache wojenno-morski USA.

Drugi identyczny pierścień, dar gdańskiej Polonii, Haller nosił na palcu aż do śmierci 4 czerwca 1960 roku w Londynie.

Robert Pietrzak / PAP

0 zaslubiny Polski z morzem
Niby to prawda lecz nie cała. Przeciez to dzieki naszemu ukochanemu prezydentowi, ktory przyjechal do Sopotu i tu poznal swoja przyszla zone wszystko sie zaczelo. Gdyby nie zona prezydenta to nigdy bysmy nie mieli dostepu do morza. Dzis lotry umniejszaja role jego w odzyskaniu morza i nie tylko.
11 luty 2018 : 11:18 arnold k. | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3992 4.488
EUR 4.635 4.7286
CHF 4.5948 4.6876
GBP 5.3758 5.4844

Newsletter