Inne

Po Władysławie Wagnerze, Leonidzie Telidze, Teresie Remiszewskiej, Juliuszu Sieradzkim, Wojciechu Orszuloku, Michale Sumińskim, Witoldzie Bublewskim i Zdzisławie Pieńkawie ma swoją tablicę Kapitan Bolesław Kazimierz Kowalski.

Jeden z najwybitniejszych żeglarzy polskich lat 50 i 60 odszedł na wieczną wachtę rok temu w wieku 87 lat. Urodził się w Lublinie w roku 1928. Po wojnie studiował prawo na Uniwersytecie Wrocławskim gdzie zaczął uprawiać żeglarstwo. W 1957 roku zdobył stopień jachtowego kapitana żeglugi wielkiej. W roku 1959 zorganizował pierwszą w Polsce żeglarską wyprawę naukowo-badawczą na Morze Czerwone i Morze Śródziemne. W latach 1959–1960 poprowadził rejs na Darze Opola, przebywając 8055 mil morskich. W roku 1961 odbył na jachcie Sawa typu Conrad II, pierwszy w powojennej Polsce samotny rejs morski Szczecin – Gdynia. Kolejna wyprawa żeglarsko-naukowa – rejs Śmiałym wokół Ameryki Południowej – została zorganizowana przez Bolesława Kowalskiego w roku 1966. W tym rejsie w charakterze cooka uczestniczył m.in . Krzysztof Baranowski.

Podczas pobytu Śmiałego w Valparaíso doszło do ważnego spotkania kapitana z przedstawicielami działającego tam „La Hermandad de la Costa” („Bractwa Wybrzeża”). Członkowie załogi zostali uroczyście przyjęci do Bractwa, z numerami 1–6 w powstającym Bractwie Polskim - Mesa Kaprów Polskich. W kolejnych dziesięcioleciach Polacy byli jedynymi Braćmi za żelazną kurtyną. W czasie drogi powrotnej przez Atlantyk na Śmiałym przeprowadzono demokratyczne wybory – pierwszym Kapitanem Polskiego „La Hermandad de la Costa” został Jerzy Knabe.

W kolejnych latach Bolesław Kowalski kontynuował działalność szkoleniową, organizacyjną i publicystyczną, organizował następne rejsy szkoleniowe i wyprawy, pisał książki, m.in. o kolejnych wyprawach. W latach 1978- 82 był attache handlowym w biurze Radcy Handlowego w Chartumie, sprowadzając dla polskiego przemysłu tekstylnego znakomitą sudańską długowłosą bawełnę.

Przy udziale licznie zgromadzonych członków Mesy Kaprów Polskich Bractwa Wybrzeża, którzy właśnie odbywali na Wybrzeżu swoje jubileuszowe Zafarranho, odsłonięcia pamiątkowej tablicy Kapitana Kowalskiego dokonali jego żona Teresa, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni Beata Szadziul i wiceprezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Edward Kinast.

Uroczystość swoim występem uświetnił Męski Zespół Szantowy "Zawisza Czarny".

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0323 4.1137
EUR 4.2919 4.3787
CHF 4.4221 4.5115
GBP 5.0245 5.1261

Newsletter