W lipcu br. od antarktycznego lodowca Pine Island oderwała się góra lodowa o powierzchni 700 km kw. Panująca na półkuli południowej zima utrzymała ją na miejscu. Ale w ciągu ostatnich kilku dni rów między lodowcem a oderwanym fragmentem rozszerzył się do kilku kilometrów. Góra ruszyła. Jeśli wypłynie na szlaki żeglugowe, może zagrozić statkom - alarmują naukowcy.
- W ciągu ostatnich kilku dni góra zaczęła się odłamywać i teraz między nią a lodowcem wytworzyła się szczelina o szerokości od kilometra do dwóch - powiedział BBC ekspert w dziedzinie prognozowania torów przemieszczania się gór lodowych, prof. Grant Bigg z uniwersytetu w Sheffield.
- Od czasu odkrycia w lipcu ciągnącej się przez całą szerokość lodowca szczeliny, oddzielona nią góra lodowa pozostawała nieruchoma. W Antarktyce trwała zima - wyjaśnił naukowiec. Znajdujący się wokół lód wstrzymywał dalszy ruch oddzielonego fragmentu lodowca.
Góra lodowa może wypłynąć na uczęszczane wody
Góry lodowe potrzebują sporo czasu, by wypłynąć z zatoki Pine Island. - Ale jak już wypłyną, to przemieszczają się albo na wschód wzdłuż wybrzeża [Antarktydy], albo wypływają na środek Oceanu Południowego - powiedział BBC prof. Berg. Jak podkreślił w rozmowie z BBC, górę lodową znaleziono np. w Cieśninie Drake'a. A to może oznaczać poważne zagrożenie dla pływających na tych wodach statków.
Jeżeli oderwany od lodowca Pine Island olbrzym rozmiarów Singapuru podążyłby tą samą trasą, wpłynąłby na uczęszczane wody. Cieśnina Drake'a oddziela przylądek Horn od Szetlandów Południowych - czyli Amerykę Południową od Antarktydy. Cieśniną biegnie wiele międzynarodowych szlaków żeglugowych.
Naukowcy będą śledzić trasę góry
Dlatego brytyjscy naukowcy otrzymali w trybie pilnym grant w wysokości 50 tys. funtów na sześć miesięcy badań - podkreśla "Telegraph". Zespół, któremu szefuje prof. Berg, ma kluczowe zadanie: śledzić (m.in. wykorzystując dane z satelitów) przemieszczanie się lodowego giganta i stworzyć symulację trasy, którą góra lodowa może popłynąć przez Ocean Południowy - pisze brytyjski "Independent".
Ocean Południowy to ocean rozciągający się od wybrzeża Antarktydy do równoleżnika 60° szerokości geograficznej południowej, formalnie zatwierdzony przez Międzynarodową Organizację Hydrograficzną w 2000 r.
tokfm
Fot.: NASA/DMS