Inne

Fundacja WWF i Akademia Morska w Szczecinie poszerzają proekologiczną współpracę. Dzisiaj przedstawiciele obu instytucji podpisali dokument, dzięki któremu możliwe będą kolejne, mające na celu utrzymanie różnorodności biologicznej Bałtyku oraz ochronę jego środowiska, działania.

Podczas spotkania podsumowano również dwa lata projektu dotyczącego oczyszczania wraków statków z tzw. sieci widm (zalegających w morzu, zagubionych, bądź pozostawionych przez rybaków na statkach). W tym czasie WWF usunęła ok. 30 ton sieci z wraków. Współdziałająca przy akcji Akademia Morska w Szczecinie udostępniła swój statek szkolno-badawczy Nawigator XXI, dzięki czemu oczyszczono poniemiecki wrak statku Memel. Ponowna tego typu akcja planowana jest na lato tego roku.

Czytaj także: Mamel oczyszczony z sieci widm 

Oprócz tego zakłada się wspólne działania w zakresie szeroko pojętego oczyszczania Bałtyku z tzw. „śmieci morskich” (np. kontenerów, karoserii samochodów, które trafiają do morza podczas transportu), co wpisuje się w program kształcenia AM w Szczecinie, z przedmiotem ochrona środowiska. Wykorzystywany będzie przy tym, jak w przypadku sieci widm, statek m/s Nawigator XXI oraz zaplecze naukowo–badawcze uczelni.

Kolejnym obszarem współpracy są zadania związane z zarządzaniem rybołówstwem. Jak wyjaśniła Ewa Milewska z Fundacji WWF – w fundacji został stworzony pion ds. ochrony Morza Bałtyckiego -  kadry, specjaliści, pracownicy AM w Szczecinie - a ich zadaniem jest stałe monitorowanie rozwoju Bałtyku. Organizowane są regularne spotkania tzw. okrągłego stołu ds. rybołówstwa, w których udział biorą również rybacy, pracownicy organizacji pozarządowych, ministerstwa oraz europosłowie. Ich dyskusje są bazą do wypracowania procedur zarządzania rybołówstwem. Na koniec lutego planowane jest spotkanie w Parlamencie Europejskim nt. sieci widm.

Prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Stanisław Gucma, rektor AM w Szczecinie oraz dr inż. kpt. ż.w. Andrzej Bąk, prorektor ds. morskich, przedstawili założenia projektu AM w Szczecinie, który w przyszłości będzie wspierał działania proekologiczne Fundacji WWF w zakresie ochrony Bałtyku. Stworzony zostanie satelitarny system monitorowania rozlewów olejowych w bardzo wczesnym etapie ich powstawania oraz następnie ich usuwania. Dzięki temu możliwie będzie zminimalizowanie negatywnych skutków rozlewu na środowisko Bałtyku. Projekt jest realizowany we współpracy z Niemiecką Agencją Kosmiczną, która odpowiadać będzie za segment satelitarny, natomiast szczecińska uczelnia - za wkład lądowy, opracowanie procedur i postępowanie w usuwaniu rozlewów. Finansowanie akademia uzyska z funduszy UE – w ramach projektu ERA NET MARTEC II.

Cze

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0048 4.0858
EUR 4.2823 4.3689
CHF 4.3852 4.4738
GBP 4.9827 5.0833

Newsletter