Inne

Ponad 1100 kilogramów sieci zagubionych przez rybaków, tzw. sieci-widm, zostało usuniętych z wraku statku Memel w rezultacie akcji prowadzonej przez WWF Polska we współpracy z Akademią Morską w Szczecinie oraz rybakami i nurkami.

Jak wynika z badań naukowych, sieci widma kontynuują połowy, pomimo że nie są użytkowane zgodnie z przeznaczeniem, a ich zdolność połowowa wynosi od 20 proc. roboczej zdolności połowowej w pierwszych trzech miesiącach od zagubienia, do 6 proc. po 27 miesiącach. - Prowadzone przez nas działania wykorzystują dwie metody - mówi Piotr Prędki z WWF Polska. - Zaangażowani w projekt rybacy przeczesują dno Bałtyku w wytypowanych wcześniej przez ekspertów lokalizacjach w celu wyłowienia zalegających na dnie sieci. Dodatkowo nurkowie oczyszczają wraki statków, będące swego rodzaju magazynami sieci widm.

Czytaj także: Ekolodzy czyszczą morze Statek Memel, którego wrak oczyszczono, zatonął w czasie drugiej wojny światowej. Dziś spoczywa na dnie Zatoki Pomorskiej. Z wcześniejszych ustaleń wynikało, że jest jednym z miejsc koncentracji sieci widm. W rezultacie akcji czyszczenia wraku, zostało usuniętych 1100  kilogramów sieci.

- Z przeprowadzonych obserwacji możemy wnioskować, że zalegające na wrakach sieci trałowe nie stanowią zagrożenia dla ryb - dodaje Prędki. – Są one dla nich swego rodzaju kryjówką. Mogą jednak stanowić śmiertelne zagrożenie dla ssaków morskich i nurków penetrujących wraki. Dla ryb natomiast o wiele groźniejsze są sieci skrzelowe, które podnoszone przez prądy morskie lub przez przynęty rybackie odzyskują swoją zdolność do połowów. W związku z tym, to właśnie na tych sieciach skupiają się nasze działania.

Akcja przeprowadzona w dniach od 30 lipca do 2 sierpnia z pokładu statku Nawigator XXI Akademii Morskiej w Szczecinie jest jedną z czterech mających na celu oczyszczenie wraków statków. W Polsce, poza Memelem oczyszczony zostanie jeszcze jeden wrak – wybrany na podstawie inspekcji podwodnych prowadzonych przy użyciu robota podwodnego ROV. Pozostałe dwa wraki oczyszczone zostaną na Litwie.

W ramach prowadzonego przez WWF Polska, Litewski Fundusz na Rzecz Ochrony Przyrody oraz Baltic Sea 2020 projektu planuje się usunąć łącznie 20 ton sieci widm.

Przeprowadzone w ramach projektu pilotażowego oszacowania wskazują, że na samych wrakach statków w polskiej strefie ekonomicznej może zalegać do 450 ton sieci. Dodatkowo rocznie gubione jest na Bałtyku do 10 000 siatek dorszowych. W związku z tym WWF Polska planuje kontynuować akcję w Polsce oraz w innych krajach bałtyckich w przyszłości.

Wyładunek usuniętych z wraku sieci-widm odbędzie się 3 sierpnia, w piątek, w Szczecinie, przy ul. Jana z Kolna u podnóży Wałów Chrobrego, o g. 11. Na miejscu będą obecni ekspert WWF, Piotr Prędki, oraz przedstawiciele Akademii Morskiej w Szczecinie.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9582 4.0382
EUR 4.2696 4.3558
CHF 4.3743 4.4627
GBP 4.9808 5.0814

Newsletter