Inne

Najpierw zajęcia teoretyczne, potem wspólne żeglowanie - dwanaście tysięcy uczniów z województwa pomorskiego weźmie udział w programie edukacyjnym „Pomorskie – dobry kurs na edukację. Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie poprzez edukację morską”.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia, które ruszy we wrześniu, jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

- Chcemy wprowadzić do edukacji zagadnienia dotyczące wychowania morskiego. Gdańszczanie i inni mieszkańcy Pomorza nie mogą spraw morskich doświadczać z poziomu plaż - tłumaczy ideę programu Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Partnerem przedsięwzięcia jest Liga Morska i Rzeczna oraz Fundacja Navigare Mateusza Kusznierewicza.

- Rok temu spotkaliśmy się z panem marszałkiem i rozmawialiśmy o tym, co możemy wspólnie zrobić dla dzieci i młodzieży w województwie pomorskim. Jak możemy dotrzeć do tych, które nie mieszkają w pobliżu zbiorników wodnych? - mówi o genezie projektu  nasz olimpijczyk. - Wymyśliliśmy taki właśnie program edukacyjny, który będzie dotyczył całego województwa pomorskiego, każdego, najmniejszego zakątka.

Projektem objętych zostanie co najmniej 10 tys. uczniów z minimum 200 szkół podstawowych województwa pomorskiego oraz co najmniej 2000 uczniów z 20 gimnazjów z obszaru delty Wisły i Zalewu Wiślanego. Z każdej gminy województwa weźmie w nim udział co najmniej jedna szkoła, a z niej przynajmniej 24 uczniów. Projekt będzie finansowany ze środków unijnych, ściślej z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, który ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych  oraz ze środków budżetu państwa.  Całkowita wartość projektu to 7,85 mln zł.  Ruszy we wrześniu i będzie prowadzony przez dwa lata szkolne: 2012/2013 i 2013/2014. Na czym program będzie polegać?

- Młodzież będzie miała najpierw zajęcia pozalekcyjne w szkole, dotyczące szeroko pojętej tematyki morskiej oraz żeglarstwa, a później jednodniowe zajęcia na wodzie, w różnych miejscach, m.in. w Pucku, Gdyni, gdańskich w Górkach Zachodnich - mówi Kusznierewicz. -  Ci, którzy chwycą bakcyla, będą najbardziej aktywni, pojadą na jeden z obózów żeglarskich, również organizowanych w różnych miejscach. Obóz będzie trwał osiem dni, z czego cztery będą na lądzie a cztery będą w rejsie. Wszystko będzie darmowe, począwszy od posiłków, po dowóz na miejsce, po same zajęcia.

- Chcemy, oprócz żeglarskiej pasji, kreatywności i przedsiębiorczości, wzbudzić w młodych ludziach poczucie identyfikacji ze sprawami morskimi - wyjaśniał marszałek Struk. - Mogą się z tego zrodzić przyszli sportowcy, ale też ludzie, którzy będą chcieli kształtować swoją osobowość na bazie tego, czego się nauczą w czasie projektu. Skorzystają na tym nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele. Bo jest to projekt, który będzie rozwijał ich umiejętności i kompetencje.

Podpisanie umowy określającej warunki realizacji projektu podpisano wczoraj w pomorskim urzędzie marszałkowskim.

Zdjęcie i tekst: Czesław Romanowski

Na zdjęciu: marszałek Mieczysław Struk, Mateusz Kusznierewicz i Andrzej Królikowski, prezes Ligi Morskiej i Rzecznej.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0211 4.1023
EUR 4.2758 4.3622
CHF 4.4105 4.4997
GBP 4.9503 5.0503

Newsletter