Inne

Pierwszy w Polsce park rozrywki prezentujący morską faunę powstaje we Władysławowie. Od jutra (tj. 30 maja) będzie go można zwiedzać.

Obiekt, o oficjalnej nazwie Ocean Park, budowany jest na terenie po dawnej żwirowni, położonej niedaleko stacji kolejowej we Władysławowie. Kiedy go odwiedziliśmy (w ubiegły piątek) trwał tam jeszcze gorączkowy ruch. W te i z powrotem jeździły ciężarówki, wszędzie pełno było ekip budowlanych, ogrodnicy sadzili rośliny.

- No cóż. Na razie park wygląda jeszcze jak plac budowy, ale od środy szybko będzie się zmieniać - wyjaśnia Dorota Janik, dyrektor do spraw marketingu i PR Ocean Parku, w towarzystwie której zwiedziliśmy teren inwestycji. - Realizacja całości projektu potrwa jeszcze dwa lata.

Podczas spaceru po parku pani Dorota nieustannie pokazuje ręką kolejne miejsca. - Tu będzie stało to, tu tamto a tam jeszcze co innego - mówi. I choć musimy nieco wysilić wyobraźnię, aby to wszystko zobaczyć, trzeba przyznać, że już teraz projekt robi wrażenie.

Przede wszystkim rozmachem. Park zajmuje bowiem powierzchnię aż 22 hektarów. Jego pomysłodawcom chodziło o to, aby odwiedzający schodząc na dno wyrobiska, mieli wrażenie jakby odbywali spacer na dno morza. Taki pomysł zrodził się kilka lat temu w głowie biznesmena z Władysławowa. Budowa Ocean Parku trwa od półtora roku.

- W Polsce mamy już trzydzieści parków dinozaurów, ale ani jednego, który prezentowałby faunę morską - podkreśla z dumą Janik. - Jesteśmy pierwsi.

Porównanie do dinoparków nie jest przypadkowe. Ocean Park będzie z nimi łączył sposób prezentacji. Na jego terenie rozmieszczonych będzie kilkadziesiąt modeli zwierząt morskich. Połowa z nich już zresztą jest zamontowana. Można zatem podziwiać m.in. orkę, manata, morsa, płaszczkę, rekiny, foki, grindwala, białuchę czy pingwiny. Z każdym dniem modeli będzie przybywać. Pojawi się np. kałamarnica olbrzymia.

Ich największą zaletą jest fakt, że są odtworzone w naturalnych rozmiarach. Znakiem rozpoznawczym Ocean Parku stanie się zapewne płetwal błękitny, największe zwierzę świata, mierzące ponad 33 metry!

- Jednym z naszych głównych celów będzie edukacja i rozbudzanie świadomości ekologicznej - mówi Janik. - Chcemy nie tylko pokazywać jak wygląda życie w głębinach oceanu, ale że jest ono bardzo kruche, że wiele gatunków żyjących tam ryb i ssaków jest zagrożonych wyginięciem.

Ocean Park zwiedzać będzie można zarówno samodzielnie, jak i z przewodnikiem. Uzupełnieniem oferty edukacyjnej obiektu będzie jego strona rekreacyjna. W Ocean Parku przewidziane są place zabaw dla dzieci, spływająca ze skał rzeka, restauracja z widokiem na morze, ścianki wspinaczkowe i wiele innych atrakcji. Wszystko po to, aby miło mogły tam spędzić czas całe rodziny.

- Zdecydowaliśmy się na otwarcie Ocean Parku tuż przed Dniem Dziecka w odpowiedzi na zainteresowanie, jakie nasza inwestycja wzbudza - mówi Dorota Janik. - Mamy nadzieję, że pierwsi zwiedzający nie zrażą się tym, że nie wszystko jest jeszcze gotowe. Każdy kto nas odwiedzi w maju i czerwcu otrzyma dodatkowy upominek.

Szczegółowe informacje o Ocean Parku wraz z godzinami otwarcia obiektu oraz cenami biletów znaleźć można na stronie internetowej www.oceanpark.pl.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Falba

Ilustr. Ocean Park

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0243 4.1057
EUR 4.2863 4.3729
CHF 4.4168 4.506
GBP 5.01 5.1112

Newsletter