Bezpieczeństwo, Granice

Do macierzystego Portu Wojennego Gdynia powróciła dziś, tj. 18 bm. korweta patrolowa ORP Ślązak. Okręt brał udział w największych na Bałtyku manewrach morskich pk. BALTOPS, których celem było przećwiczenie procedur reagowania międzynarodowych sił wobec zagrożeń na morzu.

Wraz z trałowcami OORP Wdzydze i Drużno (8. Flotylla Obrony Wybrzeża) i trzema śmigłowcami zwalczania okrętów podwodnych: dwa Mi-14PŁ i SH-2G Kaman (Brygada Lotnictwa MW), korweta patrolowa ORP Ślązak wykonywała zadania związane głównie z bezpieczeństwem morskich szlaków komunikacyjnych m. in. monitoring żeglugi, osłonę transportu morskiego i wykrywanie wszelkich naruszeń postanowień międzynarodowych.

W tegorocznych manewrach BALTOPS wzięły udział siły okrętowe, lotnictwo morskie oraz jednostki operujące na lądzie z Belgii, Kanady, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Włoch, Łotwy, Litwy, Holandii, Norwegii, Polski, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W składzie komponentu morskiego operowały dwa zespoły okrętów NATO (Zespół Fregat i Niszczycieli NATO - SNMG1 i Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 - SNMCMG1) oraz zespół okrętów przeciwminowych państw bałtyckich BALTRON.

Manewry morskie BALTOPS organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie BALTOPS jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju.

Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego.

rel (3. FO)

Fot.: kmdr ppor. Radosław Pioch, bsmt Michał Pietrzak

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.9354 5.0352
EUR 4.8081 4.9053
CHF 5.0276 5.1292
GBP 5.4201 5.5295

Newsletter