Bezpieczeństwo, Granice

Presja migracyjna na Wyspy Kanaryjskie nie zmniejsza się. Od stycznia do listopada na hiszpański archipelag przybyło 20 tys. nielegalnych imigrantów, w tym ponad połowa z Maroka - podaje we wtorek EFE.

Według agencji Europa Press, obecnie tylko 9 z 20 tys. imigrantów pozostaje na wyspach - pozostali prawdopodobnie znajdują się już na Półwyspie Iberyjskim lub w innych krajach Europy.

Aby zapobiec takiej sytuacji, hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych rozpoczęło deportację „dużych grup” Marokańczyków, którzy nielegalnie przybyli na wyspy archipelagu - poinformował w poniedziałek dziennik „El Pais”.

Imigranci są deportowani samolotami, pierwszym lotem w poniedziałek poleciało do Aaiun w Saharze Zachodniej prawie 20 osób, eskortowanych przez „kontyngent policyjny”. Zgodnie z rządową umową osiągniętą w listopadzie z Marokiem, w planach MSZ jest deportowanie do 80 osób tygodniowo.

Od 20 września do minionej niedzieli tylko na wyspę Gran Canaria przybyło ponad 2600 osób, prawie wszystkie z obszaru Sahary Zachodniej. Według źródeł rządowych, na które powołał się „El Pais”, imigranci nadal będą przypływali na Wyspy Kanaryjskie, ale umowa z Marokiem ma być „ważnym elementem zniechęcającym do potencjalnej podróży”.

Według dziennika „La Razon”, dziesiątki mafii kontrolują nielegalną imigrację na Wyspy Kanaryjskie, ale „hiszpańskie siły bezpieczeństwa ufają współpracy z Marokiem", która ma pomóc w rozbijaniu siatek przemytników "przede wszystkim w ramach walki z dżihadem”.

„La Razon” twierdzi, że wśród imigrantów znajdują się przestępcy, a nawet terroryści islamskiego dżihadu.

Agenci policji pracującej w terenie, z którymi konsultował się dziennik, wyrazili zaniepokojenie obecnością doskonale zorganizowanej i dysponującej środkami finansowymi nielegalnej imigracji, pochodzącej z krajów Maghrebu, a zwłaszcza z Maroka. „Nie mają nic wspólnego z biednymi mieszkańcami Afryki Subsaharyjskiej” – stwierdzili policjanci.

Są młodzi, zorganizowani, mają paszporty, pieniądze, dobre telefony i wyglądają zdrowo, nie jakby przepłynęli 100 km na improwizowanych łodziach. Istnieje między nimi struktura hierarchiczna. Na wyspach ćwiczą karate, a prowadzeni przez pracowników Czerwonego Krzyża, idą w zorganizowanym szeregu, prawie wojskowym. Pierwszą rzeczą, która ich interesuje, to gdzie naładować telefon. Wiadomo, że po przybyciu na wyspy mogą udać się na lotnisko i polecieć do Madrytu, a stamtąd poruszają się po całej Europie – napisał La Razon.

Dziennik podkreślił, że imigranci są zachęcani do podróży przez umieszczanie ich w luksusowych hotelach na wyspach, z zapewnionym trzy razy dziennie wyżywieniem i kieszonkowym na wydatki własne. Dochodzi do tego, że niektórzy po przybyciu na archipelag żądają przewiezienia do hotelu, a nie do ośrodka dla imigrantów.

Obecnie w 17 kompleksach turystycznych na wyspach przebywa 6 tys. imigrantów, co kosztuje państwo ponad 300 tys. euro dziennie – poinformował dziennik „ABC”.

Ministerstwo ds. inkluzywności, zabezpieczenia społecznego i migracji buduje obecnie obozy dla 6 tys. imigrantów na Gran Canarii, Teneryfie i Fuerteventurze, największe w Europie po wyspie Lesbos.

Dodatkowo zapewni 7 tys. miejsc w budynkach wyznaczonych przez ministerstwo obrony i władze lokalne. Według szefa ministerstwa Jose Luisa Escriva 90 proc. imigrantów kwalifikuje się do repatriacji.

Teraz Unia Europejska razem z Hiszpanią analizują „mechanizm kompensacyjny” dla rządu marokańskiego, by wesprzeć go w finansowaniu kosztów powstrzymania kryzysu migracyjnego.

Hiszpańskie media odnotowały, że kiedy minister spraw wewnętrznych Fernando Grande-Marlaska przyjechał z wizytą na Wyspy Kanaryjskie na początku listopada, na archipelag przybyło w tym samym dniu ponad 1000 imigrantów, ale po rozmowach ministra pod koniec listopada z jego odpowiednikiem w Maroku na temat rozwiązania kryzysu, przez dwa dni nie zarejestrowano żadnej łodzi u wybrzeży wysp.

Z Saragossy Grażyna Opińska

0 Niesprawiedliwe
A JA ZA SWOJA KASE NIE MOGE POJECHAC NA WCZASY!!
11 grudzień 2020 : 07:31 Miroslaw | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter