Bezpieczeństwo, Granice

Załoga statku, która wykonuje czynności zawodowe, nie będzie objęta kwarantanną - wynika ze zmiany wprowadzonej do rozporządzenia ministra zdrowia ws. ogłoszenia stanu epidemicznego. Kwarantannę będą musieli natomiast przejść polscy marynarze, którzy zejdą ze statku po zakończeniu kontraktu. 

O północy w niedzielę weszło w życie rozporządzenie, według którego wszyscy obywatele polscy przekraczający granicę kraju zobowiązani są do odbycia 14-dniowej kwarantanny. Według zmiany wprowadzonej do rozporządzenia 14 marca, obowiązku tego "nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej w ramach wykonywania czynności zawodowych (...) przez załogę statku w rozumieniu przepisów o bezpieczeństwie morskim lub załogę statku powietrznego w rozumieniu przepisów Prawa lotniczego".

"Po zacumowaniu statku w porcie najpierw przeprowadzany jest bezdotykowy pomiar temperatury - tę czynność wykonują funkcjonariusze straży pożarnej. Następnie dokonywana jest odprawa graniczna i odbierane karty lokalizacyjne. Jeśli ktoś po zakończeniu kontraktu schodzi ze statku, zobowiązany jest poddać się kwarantannie" - powiedział PAP w niedzielę rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak.

Dodał, że załoganci cudzoziemscy - zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji, ograniczającego przekroczenie granicy przez cudzoziemców - nie mogą zejść na ląd.

Jak wskazał, zarówno administracja morska, jak i agenci morscy otrzymali od straży granicznej informacje dla kapitanów statków, dotyczące wprowadzonego w Polsce stanu epidemicznego i związanych z nim procedur wraz z rekomendacją, aby wydrukować formularze lokalizacyjne z internetu, dzięki czemu będzie można usprawnić proces.

Rzecznik zaznaczył, że dotychczas nie było żadnych utrudnień związanych z nowymi procedurami

Pasażerów jednostek, m.in. promów, obowiązują natomiast takie same procedury, jak w przypadku połączeń drogowych. Po przybyciu promów do Polski odbywają się graniczne kontrole sanitarne pasażerów wjeżdżających i wchodzących na terytorium kraju. Kontrolę temperatury prowadzą służby pod nadzorem straży granicznej, odbierana jest także wypełniona karta lokalizacyjna.

Dla przykładu Polska Żegluga Bałtycka (Polferries) wprowadziła na swoich jednostkach dodatkowo pomiar temperatury wszystkich osób wchodzących na pokład promu, zarówno w Szwecji, jak i w Polsce. "Pasażerowie z objawami gorączki oraz podejrzeniem choroby nie będą wpuszczani na prom i każdorazowo taki przypadek będzie zgłaszany do odpowiednich służb" - poinformował armator na swojej stronie internetowej.

+2 Kontrakt
Pytanie odnośnie artykułu. Marynarze, którym kończy się kontrakt jak to rozumieć ? Jeżeli kończe swoją zmianę we wtorek i schodzę na ląd A kontrakt mam do lipca to czy będę musiał odbyć kwarantanne?
16 marzec 2020 : 09:48 Radek 777 | Zgłoś
+2 Zdrowy rozsądek.
Oczywiste i logiczne, że po powrocie ze statku do domu idziesz na 14 dniową kwarantannę i ograniczasz kontakt z domownikami. Mamy kontrakty do 31 grudnia 2020. Rotacja 4 tygodnie, na 4 tygodnie. Póki co podmiany wstrzymane. Biuro z Norwegii przysłało całą listę zalecen. W tym kwarantanna 14 dni PRZED przyjazdem na statek - a 14 days home quarantine is enforced before crew change.
16 marzec 2020 : 17:45 Jan79 | Zgłoś
0 Kwarantanna
Mam to samo pytanie i jestem w tej samej sytuacji :) miejsce kwarantanny podam garaż prży domu.

14 dni kwarantanny to nam nie wyjdzie bo nie mamy tyle wolnego. Nie mamy pełnych 14dni wolnych
17 marzec 2020 : 17:59 MarianoItaliano | Zgłoś
-2 Logika
To jest wlasnie wogole nie logiczne, jest rozporzadzenie w tej sprawie w/w, gdzie w nim jest stwierdzone ze musimy zostac poddani kwarantannie? Jak czytam to wlasnie wprost jest naposane ze jej nie podlegamy.
17 marzec 2020 : 11:37 Dzordz | Zgłoś
0 Rybacy za granicą
Mam takie pytanie jeśli pływam na kutrze rybackim za granicą mam jeden port macierzysty szczerze mówiąc nie mam za dużego katakt ze światem zewnętrznym to też podlegam kwarantannie?
19 marzec 2020 : 02:22 Marcin Jancy | Zgłoś
+1 15/13
Pracując w systemie 15dni w morzu -13 wolnego,jak mam przejść kwarantanne 14dniową?
20 marzec 2020 : 14:49 Irek Irecki | Zgłoś
0 KWARANTANNA
Jestem marynarzem, wróciłem samolotem ze stoczni w Turcji .Czy obowiązuje mnie 14-dniowa kwarantanna ?
23 marzec 2020 : 17:24 STEFAN | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter