Bezpieczeństwo, Granice

Szef MSZ Jacek Czaputowicz powiedział w sobotę, że trwają konsultacje w sprawie ewentualnego udziału Polski w misji w Cieśninie Ormuz. Dodał, że jest uzasadnienie społeczności międzynarodowej, by podjąć tam działania stabilizacyjne. 

W sobotę w Radiowej Jedynce Czaputowicz był pytany, czy rząd rozważa możliwość uczestnictwa Polski w patrolowaniu cieśniny Ormuz.

"Konsultujemy tę kwestię. Z naszego punktu widzenia jest uzasadnienie społeczności międzynarodowej, żeby podjąć tam działania stabilizacyjne".

Dodał, że Polska skłania się do stanowiska Wielkiej Brytanii i USA w tej sprawie. "Co do szczegółów udziału Polski, to jest za wcześnie, by o tym mówić. Zobaczymy, jakie będą ustalenia. To jest pytanie też do Ministerstwa Obrony Narodowej, jakie mamy możliwości, zdolności, które mogłyby przyczynić się do umocnienia tej misji" - powiedział.

Minister spraw zagranicznych podkreślił, że "trzeba poczekać na wypracowanie właściwej decyzji, czy - a jeżeli, to w jakiej formie - Polska by mogła dołączyć do tej ważnej inicjatywy".

Na początku lipca u wybrzeży Gibraltaru Brytyjczycy zatrzymali irański tankowiec Grace 1. Zatrzymanie miało związek z podejrzeniami, że statek próbuje naruszać sankcje unijne nałożone na Syrię, czemu Iran zaprzecza.

Następnie 19 lipca irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła m.in. pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero w rejonie cieśniny Ormuz. Strona irańska twierdzi, że tankowiec zderzył się z łodzią rybacką i nie reagował na jej wezwania o pomoc. Na polecenie władz Iranu wszczęto dochodzenie w sprawie zajścia.

W reakcji na incydent Wielka Brytania zaproponowała utworzenie europejskiej misji morskiej w cieśninie Ormuz, mającej zapewnić bezpieczeństwo i ochronę statków handlowych w tym regionie.

Mająca w najwęższym miejscu 33 km cieśnina Ormuz to najważniejsza droga transportu ropy naftowej z Zatoki Perskiej na światowe rynki. Mimo regionalnych konfliktów przepływa nią blisko jedna piąta światowego zapotrzebowania na ten surowiec.

Olga Zakolska

Cieśnina Ormuz
Cieśnina Ormuz
+13 To nie polski konflikt
Lepiej dla Polski abyśmy w tym potencjalnym konflikcie zostali neutralni.
04 sierpień 2019 : 17:57 Prawdziwy Polak | Zgłoś
+8 taaa
taaa a co Polsce do tego .....przecież PRS "pracuje"dla Iranu
04 sierpień 2019 : 18:54 ta | Zgłoś
+2 Żenada
Niech wyślą tam te grypę promującą Polskę to wszyscy pęknąć że śmiechu
05 sierpień 2019 : 06:57 Mikser | Zgłoś
+3 misja
Zaplacilismy za konferencje antyiranska, teraz pchamy sie dalej. A kiedys jakis politruk powie, ze "inni sie nami wyslugiwali bez zadnej wdziecznosci". Pragmatyczne/propanstwowe myslenie w polskiej polityce nie istnieje,
05 sierpień 2019 : 07:37 Roman 945 | Zgłoś
+3 Po cholerę
robić sobie nowych wrogów, teraz Irańczyków? Czy nie nauczyła nas nic decyzja SLD o wysłaniu żołnierzy do Iraku?
05 sierpień 2019 : 09:56 artek | Zgłoś
+3 wielki
A co tam marynarka wojenna moze posłac? Moze Kobena po remoncie?
05 sierpień 2019 : 15:59 karol123 | Zgłoś
0 co wysłać
2 opcje - to co najlepsze, albo zaopatrzeniowiec albo trałowiec
06 sierpień 2019 : 07:28 mag | Zgłoś
0 Deklaracja Lojalnosci
Za miesko armatnie, zniosa wizy??
07 sierpień 2019 : 12:00 Stary Kolejarz | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter