Bezpieczeństwo, Granice

Władze Rumunii ogłosiły w środę, że budująca okręty wojenne francuska spółka Naval Group została wybrana na dostawcę czterech nowych wielozadaniowych korwet dla rumuńskiej marynarki wojennej - poinformowała Naval Group. Będą to korwety typu Gowind.

Według francuskiego ministerstwa obrony zamówienie ma łączną wartość 1,2 mld euro i poza czterema korwetami obejmuje również modernizację dwóch posiadanych przez Rumunię dawnych brytyjskich fregat typu 22 oraz budowę centrum obsługi technicznej i centrum szkoleniowego. Pierwsze korwety mają być dostarczone w 2022 roku.

"Rumunia będzie pierwszym w Europie, ale także pierwszym w NATO państwem, który otrzyma okręty tego typu. Korwety Gowind idealnie spełniają wymagania zapewnienia bezpieczeństwa na Morzu Czarnym" - podkreślił francuski resort obrony. Do rządu Francji należy 62 proc. udziałów w Naval Group.

Jedynym użytkownikiem korwet typu Gowind jest obecnie Egipt z jedną jednostką w służbie i trzema w budowie. Te napędzane silnikami Diesla okręty mają 2,5 tys. ton wyporności i prędkość maksymalną 25 węzłów. Ich uzbrojenie stanowią pociski kierowane - przeciwlotnicze MICA i przeciwokrętowe Exocet - oraz dwie potrójne wyrzutnie torpedowe do walki z okrętami podwodnymi, jak też uniwersalna szybkostrzelna armata kalibru 76 milimetrów i dwa 20-milimetrowe działka.

Jak zapewnia producent korwet, ich pokładowy system wykrywania i śledzenia celów oraz kierowania ogniem w pełni odpowiada standardom NATO.

Fregaty typu 22 mają otrzymać w ramach modernizacji radary francuskiej firmy Thales i pociski kierowane europejskiego konsorcjum MBDA.

dmi/ kar/

+11 Korwety
Zamawiają nowe cztery korwety, a my "kończymy" budowę naszego nie dozbrojonego rodzynka- Ślązaka- po dwudziestu latach od położenia stępki........
04 lipiec 2019 : 09:12 JanKowalski Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 Rece aż opadają
Panie Błaszczak i rządząca partio PiS nie tak dawno zrezygnowaliście z używanych fregat z Australii sam premier podjął taką decyzję oraz poparł go minister gospodarki morskiej mówiąc ,że okręty mają być nowe , to ja się pytam gdzie są te okręty ile jeszcze lat świetlnych potrzeba wam aby w końcu zacząć budować okręty .
04 lipiec 2019 : 09:25 i co dalej Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 Masakra
1,2 mld / 4 korwety = 300 mld euro / 1,2 mld PLN/ uzbrojoną po zęby i wyrzutnie korwetę. Francuski koszt pracownika i pensja 4 razy większe niż w Polsce. Termin budowy 4 korwet 2022 czyli 3,5 roku. Dotychczasowy koszt Gawrona 2 mld PLN i ciągle rośnie. Nieuzbrojony i bezbronny patrolowiec Gawron szt.1 jest budowany przez 19 lat i końca nie widać i chyba nie wiadomo czy on się do czegoś w ogóle jeszcze nadaje. Bierzmy przykład z mądrych Rumunów. W 5 - 10 lat będziemy mieć normalną MW. Zlecanie tutaj do państwowych firm, które 20 lat zawodzą nie ma najmniejszego sensu. To topienie potężnych państwowych pieniędzy bez efektu i utrzymywanie szkodliwych, partyjnych nierobów i idiotów z obydwu obozów ala Misiewicz. Masakra.
04 lipiec 2019 : 10:17 Anty Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Dzien MW
Morze nasze morze ,bedziem ciebie wiernie strzec !!
04 lipiec 2019 : 16:40 Stary Kolejarz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: