Bezpieczeństwo, Granice

Pod koniec 2018 r. MBDA z powodzeniem zademonstrowała użycie pocisku Mistral przeciwko szybkim łodziom motorowym (Fast Inshore Attack Craft, FIAC). Wiele delegacji zagranicznych wzięło udział w pokazowym strzelaniu, które przeprowadzono z użyciem znajdującego się na lądzie morskiego automatycznego zestawu SIMBAD-RC, z którego wystrzelono pocisk w celu unieszkodliwienia szybkiej, zdalnie sterowanej łodzi półsztywnej, znajdującej się w odległości ponad 3 kilometrów od wybrzeża. Scenariusz miał odzwierciedlać zdolności okrętu do samoobrony przed zagrożeniem asymetrycznym (atak sił specjalnych lub terrorystów).

W najnowszej wersji, będącej w służbie francuskich sił zbrojnych, Mistral jest pociskiem obrony powietrznej, wyposażonym w samonaprowadzającą głowicę termolokacyjną z zaawansowanymi możliwościami przetwarzania obrazu, które pozwalają zwalczać z dużej odległości cele mające małą sygnaturę termiczną (takie jak bezzałogowe statki powietrzne, kierowane pociski rakietowe i szybkie łodzie motorowe), jednocześnie odpornym na działanie zakłóceń.

SIMBAD-RC to zdalnie sterowany morski system obrony powietrznej bardzo bliskiego zasięgu, który zapewnia zdolności obrony przeciwko różnorodnym zagrożeniom, od samolotów bojowych przez pociski przeciwskrętowe, aż po niewielkie cele, takie jak bezzałogowe statki powietrzne.

System można łatwo zainstalować na pokładzie okrętu, dzięki czemu małe okręty lub jednostki pomocnicze mogą dysponować rzeczywistymi zdolnościami do samoobrony lub nawet zapewnić wzmocnienie obrony powietrznej innych typów okrętów nawodnych. W każdym zestawie znajdują się dwa gotowe do wystrzelenia pociski Mistral. Zestaw jest kierowany zdalnie, dzięki czemu operator pozostaje ukryty w centrum operacyjnym okrętu, a tym samym zapewniona jest dłuższa gotowość operacyjna w przypadku alarmu bojowego.

rel (MBDA)

+1 Nie przekonali mnie...
Na filmie widać, że po trafieniu łódź półsztywna (RIB) o pompowanych gumowych burtach dalej płynie... Nie wiem czy trafienie nie było zbyt celne, czy też głowica bojowa tego niewielkiego pocisku rakietowego jest aż tak słaba. Spodziewałbym się raczej iż tak delikatny cel zostanie dosłownie rozniesiony.
10 styczeń 2019 : 21:53 Mc | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter