Bezpieczeństwo, Granice

Dzisiaj, w piątek, 16 września zakończyła się morska faza największych w tym roku ćwiczenia Sił Zbrojnych RP pod kryptonimem "Anakonda-18" tzw. faza livex. Okręty biorące udział w ćwiczeniu weszły do Baz Morskich w Gdyni i Świnoujściu, a jednostki brzegowe rozpoczęły powrót do swoich garnizonów.

Głównym zadaniem wykonywanym przez siły Marynarki Wojennej w ramach manewrów „Anakonda-18” było przeprowadzenie kompleksowej operacji osłony jednostek transportu morskiego.

W ramach ćwiczeń załogi okrętów m. in. monitorowały morskie szlaki komunikacyjne, wykonywały strzelania artyleryjskie do celów morskich i powietrznych oraz prowadziły operacje osłony jednostek transportu morskiego. Przećwiczone zostały także działania antyterrorystyczne i antypirackie, stawianie własnych zagród minowych oraz poszukiwanie i zwalczanie zagród minowych przeciwnika. Ćwiczone były także elementy ratownictwa morskiego, w tym udzielanie pomocy załodze okrętu podwodnego leżącego na dnie. Okręty działały wzdłuż całego polskiego wybrzeża, na wydzielonych poligonach oraz w bazach morskich. Całością sił na morzu oraz skierowanych do działania na kierunku morskim dowodził dowódca Komponentu Morskiego wiceadmirał Krzysztof Jaworski.

W manewrach udział wzięły siły 3. Flotylli Okrętów z Gdyni, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia oraz Brygady Lotnictwa MW, a więc wszystkich głównych związków taktycznych Marynarki Wojennej. Z marynarzami współpracowali także lotnicy z Sił Powietrznych, żołnierze Wojsk Lądowych, Jednostki Wojskowej Grom, Żandarmerii Wojskowej oraz Policja, Straż Graniczna i instytucje układu pozamilitarnego.

Marynarka Wojenna do udziału w ćwiczeniu Anakonda-18 wydzieliła kilkanaście okrętów i pomocniczych jednostek pływających z 3. Flotylli Okrętów oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz jednostki brzegowe z obu flotyll, w tym pododdziały Morskiej Jednostki Rakietowej oraz Batalionów Saperów MW. Wsparcie z powietrza zapewniły samoloty i śmigłowce z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

rel (3. Flotylla Okrętów) 

Fot.: kpt. mar. Anna Sech

Poniżej zdjęcia okrętów biorących udział w ćwiczeniu, m.in. ORP Sęp i ORP Generał Tadeusz Kościuszko.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter