Bezpieczeństwo, Granice

Poszukiwanie okrętów podwodnych, obserwacja przestrzeni powietrznej i nawodnej, szkolenie grup przeciwdywersyjnych, to tylko kilka z wielu zadań jakie realizował ORP Gen. K. Pułaski podczas manewrów TG-18. W poniedziałek, 26 lutego, o godz. 11:00 okręt wejdzie do macierzystego portu w Gdyni.

Od 8 lutego okręt uczestniczył w jednych z najtrudniejszych, ze względu na warunki nawigacyjne jak i hydrometeorologiczne ćwiczeniach międzynarodowych pod kryptonimem TG-18. Dla załogi okrętu, dwutygodniowe szkolenie w arktycznych warunkach było doskonałym sprawdzianem współdziałania i kooperacji z okrętami innych państw. Okręt operował w rejonie morza Północnego, a obowiązki gospodarza ćwiczeń pełniła Królewska Marynarka Wojenna Norwegii. 

Fregata ORP Gen. K. Pułaski to jednostka przeznaczona głównie do osłony transportu morskiego, monitoringu żeglugi, operacji pokojowych, stabilizacyjnych i bojowych na morzu. Posiada silne uzbrojenie przeciw okrętom podwodnym w tym jedną z najnowocześniejszych w Europie torped typu MU-90. Dodatkowo okręt ten posiada system Prairie-Masker czyli maskowania („wyciszania”) zmniejszający prawdopodobieństwo wykrycia fregaty przez zanurzony okręt podwodny. System obrony przeciwlotniczej okrętu stanowią rakiety typu Standard SM-1. Okręt posiada także możliwości rażenia celów nawodnych i walki radioelektronicznej.

rel (3. Flotylla Okrętów)

-1 .
Od wybuchu konfliktu na Ukrainie Norwedzy prowadza intensywne cwiczenia z udzialem swojej nowoczesnej floty, europejskich okrętów NATO i amerykańskich. Manewry z 40 letnia fregata to tak troche jak wizyta ubogiego krewnego. Czyżby tym razem zamiast programu modernizacyjnego floty dostaniemy za symboliczne 1 NOK jakas wycofywana norweska jednostke nawodna? Kobbeny bede miały towarzysza?
21 luty 2018 : 21:47 R Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter