Bezpieczeństwo

Wiemy, które japońskie okręty odwiedzą Gdynię w sierpniu tego roku. Na początku lutego, jako pierwsi w mediach, informowaliśmy o spodziewanej wizycie okrętów Morskich Sił Samoobrony z Japonii. Teraz podajemy ich nazwy.

Do gdyńskiego portu zawinąć mają 7 sierpnia najprawdopodobniej następujące okręty: JS Kashima (o numerze bocznym TV 3508), JS Shirayuki (TV 3517) oraz JS Isoyuki (DD 127). Niewykluczone, że zostaną udostępnione publiczności do zwiedzania.

Nie zostało to dotąd oficjalnie potwierdzone przez polskiego gospodarza przyjmującego wizytę japońskich okrętów - Marynarkę Wojenną RP (jeszcze 23 maja dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea powiedział Portalowi Morskiemu, że “trwają jeszcze w tej sprawie rozmowy i ustalenia”), ale informacja o tym, które japońskie okręty odwiedzić mają Bałtyk i Gdynię jest już raczej dość pewna. Okręty niespełna tydzień temu wyruszyły w rejs, w którym stać się mają pierwszymi japońskimi okrętami w historii polskich portów. Będzie to także pierwsza wizyta okrętów państwa Kwitnącej Wiśni na Morzu Bałtyckim.

Wspomniane okręty, służące w Morskich Siłach Samoobrony (Japan Maritime Self-Defense Force - JMSDF), czyli w 海上自衛隊 (Kaijō Jieitai), złożą wizytę w polskim porcie, w dniach 7-10 sierpnia, w ramach podróży dookoła świata, w której zawiną m.in. 3 czerwca do Pearl Harbor, pod koniec czerwca przejdą przez Kanał Panamski, następnie odwiedzą Newport na Rhode Island koło Nowego Jorku i Halifax w Kanadzie. Po naszej stronie Atlantyku zespół japońskich okrętów zawinie najprawdopodobniej najpierw do Portsmouth w Wielkiej Brytanii, a stamtąd wyruszy na Bałtyk, gdzie odwiedzi najpierw Helsinki i/lub St. Petersburg, by dotrzeć na 7 sierpnia do Gdyni. Po zawinięciu do naszego portu Kashima, Shirayukii Isoyuki mają odwiedzić w Europie jeszcze Kilonię, Brest, Barcelonę a na koniec Split lub Taranto. Następne etapy wokółziemskiego rejsu zespołu okrętów japońskich, wyznaczone zostaną przez zawinięcia do Dżibuti w “Rogu Afryki” i Colombo na Sri Lance, Yangon (Rangoon) w Birmie (Myanmar), a następnie do Sihanoukville (Kambodża) i Da Nang (Wietnam).

Okręty japońskie, mające w sierpniu odwiedzić Gdynię, swój obecny długi rejs rozpoczęty w stolicy Japonii 22 maja, a zakończą go - również w Tokio - pod koniec października br. W ostatnich miesiącach zawijały do różnych portów japońskich.

Czytaj także: Japońskie okręty w Gdyni!

W japońskiej flotylli szkolnej odwiedzającej Gdynię znajdzie się relatywnie nowoczesny okręt szkolny JS Kashima, wcielony do służby w 1995 roku. Towarzyszyć mu będą okręt szkolny JS Shirayuki (przebudowany w 2011 roku z niszczyciela rakietowego o tej samej nazwie) oraz niszczyciel rakietowy JS Isoyuki.

Ostatnie dwa wspomniane okręty reprezentują typ niszczycieli “Hatsuyuki” (w niektórych źródłach, ze względu na rozmiary, zaliczane raczej do fregat). Jednostki tego typu budowane były w latach 1982-1987 w stoczniach koncernów Sumitomo Heavy Industries, Hitachi, Mitsubishi Heavy Industries, IHI Corporation, Mitsui Engineering & Shipbuilding (łącznie 12 jednostek).

Jednostki typu “Hatsuyuki” charakteryzują się wypornością standardową 3099 t i pełną 4064 t, długością 130,00 m, szerokością 13,60 m i zanurzeniem 4,20-4,40 m. Dwuśrubowe jednostki wyposażone są w napęd główny typu COGAG (po dwie turbiny gazowe Kawasaki - Rolls-Royce Olympus TM3B o mocy 45 000 KM (34 MW) i dwie turbiny gazowe Kawasaki - Rolls-Royce RM1C o mocy 9900 KM (7,4 MW) pozwalające okrętom na rozwijanie prędkości 30 węzłów (56 km/h). Okręty typu “Hatsuyuki” budowano miejscem dla 200-osobowej załogi.

Kashima przekazana została do eksploatacji w 1995 roku przez stocznię Hitachi Zosen Corporation. Charakteryzuje się długością całkowitą 143,00 m, szerokością 18,00 m i zanurzeniem 4,60 m oraz wyporonością pełną 4050 ton. Wyposażona jest w napęd główny typu CODAG z dwoma silnikami wysokoprężnymi Mitsubishi S16U-MTK i dwiema turbinami gazowymi Kawasaki-Rolls-Royce Spey SM1C po 26 150 KM każda. Okręt ma dwie śruby nastawne. Taki układ napędowy zapewnia okrętowi prędkość do 25 węzłów (46 km/h).

Wizyta japońskich okrętów, sama w sobie o historycznym znaczeniu, nabiera szczególnej wagi dla miłośników okrętów z całej Polski spragnionych okazji do zobaczenia okrętów wojennych odwiedzających polskie porty, wobec faktu, iż w tym roku nie pojawi się w Gdyni flotylla okrętów biorących udział w dorocznym ćwiczeniu BALTOPS. W jego tegorocznej, 41 już, edycji weźmie udział przynajmniej 40 okrętów nawodnych i podwodnych oraz, samolotów i śmigłowców z 12 krajów. Dwutygodniowe manewry rozpoczną się, fazą portową, na Łotwie. Okręty BALTOPS 2013 zobaczyć będzie można także w Kilonii, gdzie ćwiczenie będzie miało finał, akurat w czasie, rozpoczynającego się 22 czerwca, Kieler Woche.

PioSta

0 Dziękuję...
Dziękuję...
27 maj 2013 : 09:20 Guest | Zgłoś
+2 Oby więcej takich newsów :-)
Pozostaje tylko czekać na gości z dalekiego wschodu.
27 maj 2013 : 09:46 Guest | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9517 4.0315
EUR 4.2733 4.3597
CHF 4.3648 4.453
GBP 4.9875 5.0883

Newsletter