Żegluga

Podczas ubiegłotygodniowej wizyty we Fromborku, gdzie oficjalnie oddano do użytku rozbudowany port rybacki, Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, potwierdził, że tor podejściowy do portu w Elblągu będzie pogłębiony.

 

– Podjęliśmy decyzję o tym, że będziemy kontynuować pogłębienie toru podejściowego do portu w Elblągu, na ostatnim kilometrze. Wydano prawie 2 mld złotych, a przekop Mierzei jest nieużyteczny, musimy zrobić wszystko, aby w końcu nadać sens i funkcję temu przekopowi – powiedział Arkadiusz Marchewka.

Za realizację inwestycji odpowiedzialny będzie Urząd Morski w Gdyni, który podpisał już stosowne umowy z wykonawcami.

Jak stwierdził minister, samorząd Miasta Elbląga jest dla obecnego rządu partnerem przy realizacji tej inwestycji.

– Jesteśmy zdeterminowani, aby wspierać port, który należy do samorządu, bo traktujemy samorząd po partnersku. W ramach tej współpracy będziemy wspólnie realizować inwestycje, które będą służyć lokalnej społeczności i lokalnej gospodarce po to, aby miasta, które znajdują się nad Zalewem Wiślanym mogły się rozwijać, a ich potencjał turystyczny mógł być wzmacniany – podkreślał Arkadiusz Marchewka.

FOTOGALERIA

W ramach kontraktu, na rzece Elbląg wykonany zostanie tor wodny o długości 8,6 km i głębokości 5 m. W zadaniu wyszczególniono prace na odcinku 6,6 km od Zalewu Wiślanego w górę rzeki oraz 2 km pomiędzy punktami P1 i P2 (patrz mapka), tj. mniej więcej od zrzutu oczyszczalni ścieków do rozwidlenia rzeki i Kanału Jagiellońskiego.

Na odcinku P1-P2 przeprowadzone zostaną badania i oczyszczanie dna z przeszkód ferromagnetycznych (np. złom, elementy żelbetowe, przeszkody wielkogabarytowe, historyczne pozostałości militarne). Wykonane też będzie na nim nowe oznakowanie nawigacyjne w postaci 8 pław: 4 walcowanych czerwonych po lewej stronie i 4 stożkowych zielonych po prawej stronie.

LEW
Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8874 3.966
EUR 4.2524 4.3384
CHF 4.3964 4.4852
GBP 5.066 5.1684

Newsletter