Żegluga

Prawie 1 mln zł będzie kosztowała wymiana wrót na śluzie Przewięź Kanału Augustowskiego (Podlaskie). Wody Polskie w Białymstoku podpisały w poniedziałek z wykonawcą umowę w tej sprawie.

Kanał Augustowski jest cennym zabytkiem sztuki hydrotechnicznej z pierwszej połowy XIX w. W 2023 r. obchodzono 200-lecie powstania tego kanału.

Śluza Przewięź jest - jak zaznaczają Wody Polskie - jedną z najpopularniejszych na tym kanale.

W ramach podpisanej umowy będą wymienione górne i dolne wrota śluzy Przewięź, bo obecne są w złym stanie technicznym. Będą też wymienione tzw. odbojnice przy awanportach wody górnej i dolnej od strony wody.

"Ponadto zostaną wykonane nowe zamknięcia remontowe tzw. szandory. Ściany komory śluzy oraz dno zostaną oczyszczone z naniesionych namułów i kamieni" - podała w poniedziałek w komunikacie rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Joanna Szerenos-Pawilcz. Będzie też wyremontowana tzw. budka strażnicza przy tej śluzie, będzie także odtworzona tablica, która upamiętnia budowniczego tej śluzy.

"Inwestycja ma na celu przywrócenie sprawności technicznej śluzy i utrzymanie drożności drogi wodnej Kanał Augustowski dla żeglugi śródlądowej" - wyjaśniły Wody Polskie. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa żeglugi jak również obsługi tej żeglugi.

Prace na śluzie Przewięź mają potrwać do końca maja 2024 r. a śluza ma być użytkowana po tym remoncie w połowie czerwca 2024 r. Wykonawcą robót jest firma Viabet sp. z o.o.

Joanna Szerenos-Pawilcz podała, że w ubiegłym sezonie żeglugowym, ze śluz na Kanale Augustowskim skorzystało ponad 30 tys. różnych jednostek pływających, na śluzie Przewięź - ponad 5,5 tys.

Wody Polskie przypomniały, że różne prace remontowe na Kanale Augustowskim są prowadzone sukcesywnie. Podano, że np. w 2023 r. na wymianę oznakowania nawigacyjnego wydano ponad 1,5 mln zł, a remont jazu na stopniu wodnym Augustów kosztował ponad 5,3 mln zł. W 2022 r. np. remontowano wrota dolne na śluzie Mikaszówka, naprawiano wyrwy w skarpach, wrota dolne śluzy Dębowo. Natomiast w 2021 r. remontowano śluzy: Gorczyca, Paniewo i zabezpieczano jaz w Gorczycy.

Izabela Próchnicka 

Danuta B. / fotopolska.eu; Wikimedia Commons

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9281 4.0075
EUR 4.2235 4.3089
CHF 4.3078 4.3948
GBP 4.9363 5.0361

Newsletter