Żegluga

Prognozy w sektorze morskim i stoczniowym okiem exito Brokera

Rekordy przeładunków

Miniony rok był intensywny dla rynku morskiego i stoczniowego, ale to jedynie preludium do tego co ma szansę wydarzyć się w roku 2024. Przeładunki bałtyckich portów morskich osiągnęły w 2023 roku łączny poziom 888,8 mln ton, co oznacza 2,6% spadek w stosunku do roku poprzedniego. Po pierwsze, po raz kolejny padł rekord przeładunków w polskich portach. Względem ubiegłego roku zanotowaliśmy 18-procentowy wzrost, który przełożył się na osiągniecie imponującego poziomu 133 mln ton. Szczególne znaczenie ma tutaj port Gdańsk, który w pierwszym półroczu przeładował 41,2 mln ton towarów i znajduje się pod tym względem w gronie liderów na Bałtyku.

Jest to niewątpliwie efekt realizowanej od lat strategii zwiększania możliwości przeładunkowych portów oraz wzrostu strategicznego polskich portów w tej części Europy. Dynamika wzrostu sprawia, że realizowane są kolejne inwestycje w polskich portach i stoczniach służące modernizacji infrastruktury oraz poprawie logistyki. To wszystko sprawia, że w nadchodzącym roku możemy spodziewać się równie dobrego wyniku, a 2024 będzie skutkować kolejnymi inwestycjami w tym sektorze.

Offshore wind na fali zainteresowania

Nie bez znaczenia pozostają uruchomione w 2023 roku pierwsze inwestycje w farmy offshore wind. Już dziś można śmiało powiedzieć, że mają one dużą dynamikę, a ta musi zostać podtrzymana, żeby zgodnie z pierwotnymi obietnicami, jeszcze w 2026 roku mógł popłynąć pierwszy prąd z MFW w Polsce. O ile w Polsce nie działa jeszcze żadna morska farma wiatrowa, to już w 2030 roku mają one zaspokajać około 20% krajowego zapotrzebowania na energię.

Dlatego właśnie w tym roku obserwowaliśmy uruchomienie inwestycji powiązane z budową i obsługą powstających instalacji. Mówimy tu m.in. o rozwoju terminali portowych, infrastrukturze przesyłowej oraz jednostkach służących realizacji i obsłudze powstających inwestycji. Wydane zostały też decyzje lokalizacyjne dla linii najwyższego napięcia, która będzie kluczowa dla powstających inwestycji offshore. Nie bez znaczenia mogą okazać się też środki z KPO, z których znaczna część 5 mld zaliczki już trafia na transformację energetyczną. W przyszłym roku rozpoczną się kolejne projekty związane z rozwojem energii odnawialnej, przez co prawdopodobnie będziemy obserwować zwiększone zainteresowanie ubezpieczaniem tego typu działalności.

Rozkwit inwestycyjny a ryzyka dla przedsiębiorców

Może się jednak okazać, że planowane inwestycje okażą się pewnym wyzwaniem dla mniejszych podmiotów i podwykonawców, którzy postanowią się zaangażować się w rozwojowe projekty. Już teraz widać, że w nadchodzącym roku możemy spodziewać się przyspieszenia inwestycji na Pomorzu, co stanowić będzie dużą szansę dla wielu firm działających w tym regionie. Należy jednak pamiętać, że udział w takich przedsięwzięciach będzie związanych także z nowymi ryzykami, z którymi wielu przedsiębiorców nie miało wcześniej do czynienia. To z kolei może przekładać się na konieczność weryfikacji posiadanych polis ubezpieczeniowych, żeby maksymalnie zabezpieczyć swoje interesy i minimalizować nieznane zagrożenia.

ESG i AI na rynku morskim

Temat zrównoważonego rozwoju i zmian klimatu, a także powiązanych z nim ryzyk nie omija także rynku stoczniowego i morskiego. Na początku 2023 roku branża morska została włączona do pakietu Fit for 55, który ma spowodować ograniczenie emisji CO2 do 2030 roku. Spowodowało to dużą reakcję całej branży i obawy, że regulacje, zamiast przyczynić się do rozwoju branży i poszukiwania nowych sposobów dekarbonizacji, przyniosą skutek odwrotny od zamierzonego i będą skutkować wyższymi opłatami dla armatorów i drastycznym spowolnieniem rozwoju. Ostatecznie widać, że kwestie ESG stały się bardzo ważnym punktem dla całego przemysłu, a ich znaczenie w kolejnych latach będą rosły.

W roku 2024 ubezpieczenia odegrają w tym kontekście duża rolę i nie będą musiały być uwzględniane w strategiach firmy działających na rynku morskim. Wzrost znaczenia ESG oraz przyjęcie pakietu fit for 55 nałożył duże restrykcje na cały sektor, a to znajduje także swoje odzwierciedlenie w ocenie po stronie ubezpieczycieli.

Jednocześnie wciąż obserwujemy trend rozwoju innowacyjnych technologii i sztucznej inteligencji, które z jednej strony mają na celu poprawę logistyki, możliwości nawigacyjnych i także bezpieczeństwa, a z drugiej wspierają proces redukcji CO2 w realizowanych projektach. Właśnie dlatego wzrasta globalnie zainteresowanie elektryfikacją statków i modelami hybrydowymi. Z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że będą to obszary, które w przyszłym roku będą również zyskiwać na znaczeniu.

Ubezpieczenia rosną na znazeniu

Wzrost znaczenia ESG oraz przyjęcie Pakietu “Fit for 55”, który w znaczący sposób będzie oddziaływać na gospodarkę i nakłada duże restrykcje również na cały sektor, wpłyną na ocenę firm po stronie ubezpieczycieli. Nie bez znaczenia pozostają także unijne akty prawne, takie jak dyrektywa NIS2, które są odpowiedzią na postępującą cyfryzację i powiązane z nią wyzwania i mają za zadanie przede wszystkim wzmocnienie odporności cyfrowej instytucji kluczowych i strategicznych działających w UE. Tutaj również znaczącą rolę odegrają ubezpieczenia, a wszystkie te regulacje będą też wywierać wpływ na składki w latach 2024-2025.

Z uwagi na powyższe 2024 będzie rokiem, gdzie ubezpieczenia odegrają bardzo ważną rolę na rynku morskim i nie będą mogły być już pomijane w strategiach firmy. Można na to wszystko patrzeć z optymistycznej perspektywy, gdyż skala wyzwań, przed jakimi stają firmy branży morskiej, szczególnie w odniesieniu do trendów związanych z adaptacją do celów klimatycznych i rozwoju cyfryzacji, jest ogromna. W tym kontekście dobranie odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej okazać się może strategicznym procesem dążącym do zabezpieczenia interesów przedsiębiorstwa.


Zachęcamy do kontaktu z Zespołem exito Broker Sp. z o.o., który tylko pomoże dokonać szczegółowej analizy warunków ubezpieczenia i doradzić w doborze najkorzystniejszych rozwiązań dla wszystkich rodzajów działalności dla przedsiębiorstw, które będą prowadzić prace związane z morską, stoczniową i wiatrową. Nasi specjaliści chętnie wesprą także weryfikacji istniejących polis, szczególnie w kontekście planowanego rozwoju działalności firm w sektorze morskim.

Tekst przygotowany przez zespół Biura Ubezpieczeń Morskich i Stoczniowych exito Broker sp. z o.o.
Kontakt: +48 22 211 16 70, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9293 4.0087
EUR 4.2181 4.3033
CHF 4.3136 4.4008
GBP 4.9311 5.0307

Newsletter