Żegluga

Wody Polskie rozpoczynają inwestycję w Szczecinie. Firma Strabag wygrała przetarg na budowę nowoczesnego nabrzeża z miejscem postojowym dla ośmiu lodołamaczy.

W piątek odbyła się konferencja prasowa na której w obecności Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marka Gróbarczyka, Prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy oraz Wojewody Zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego i zachodniopomorskich parlamentarzystów podpisano umowę na budowę nowoczesnej bazy dla lodołamaczy.

Wybudowana zostanie m.in. cześć techniczno-remontową, budynek administracyjny, hala, garaże oraz parking. Inwestycja jest strategiczną częścią działań przeciwpowodziowych w regionie. Budowa obiektu przy ul. Karpiej w Podjuchach ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Prace podzielone zostaną na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmie budowę bazy postojowo-cumowniczej, a drugi obiektu biurowo-administracyjnego wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu. Wspólna lokalizacja dla wszystkich tego typu jednostek ma przede wszystkim poprawić działania na Odrze oraz ułatwić dostęp do rutynowych kontroli technicznych. Akcje lodołamania minimalizują ryzyko wystąpienia powodzi, a także ograniczają obszar ich ewentualnego wystąpienia. Ze względu na spływ pokrywy lodowej większość tego typu działań zaczyna się właśnie na wysokości Podjuch.

W pierwszej kolejności zaplanowana jest rozbiórka infrastruktury działkowej, nabrzeży basenu postojowego oraz istniejących umocnień brzegowych wzdłuż Regalicy. Następnie wybudowane zostanie nabrzeże postojowo–cumownicze dla ośmiu lodołamaczy o długości ok. 140 m. Prace obejmą też modernizację basenu manewrowo-postojowego, budowę budynku magazynowo-warsztatowego, garażu oraz wiaty magazynowej. Na zagospodarowanym i uporządkowanym terenie w kolejnym etapie powstanie budynek biurowy.

Koszt inwestycji to ponad 21 mln zł, jest ona realizowana w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, finansowanego przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (Bank Światowy). Według szacunków Wód Polskich inwestycja powinna zakończyć się w pierwszym kwartale 2022 roku.

Szczecińskie Wody Polskie dysponują flotą 9 lodołamaczy, w tym dwa nowo wybudowane jednostki. Nowe lodołamacze Ocelot i Tarpan w połowie roku dotrą do portu macierzystego w Szczecinie - Podjuchach.

To inwestycja potrzebna dla bezpieczeństwa Szczecina i wszystkich miejscowości położonych nad Odrą w województwach zachodniopomorskim i lubuskim – podkreślał w trakcie briefingu prasowego minister Marek Gróbarczyk.

To ważne wydarzenie - akcje lodołamania minimalizują ryzyko wystąpienia powodzi oraz ograniczają obszar ich ewentualnego wystąpienia. Wspólna lokalizacja dla wszystkich jednostek tego typu ma na celu poprawę działania na Odrze oraz ułatwienie dostępu do rutynowych kontroli technicznych.

rel (Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie)

+6 Kolejny sukces
Bez tej nachalnej propagandy i kolejnego lansu Gróbarczyka i Dacy, umowy nie można było podpisać ?! Wystarczy popatrzeć na zdjęcia, to istny kabaret. A ci zachodniopomrscy parlamentarzyści z jakiej opcji ? Dlaczego o tym ani słowa ? Dodam, że nie wątpię, iż zaproszono tylko tych z PiS.
08 maj 2021 : 05:19 Jato | Zgłoś
+4 Lodolamacze
Kazda wladza się lansuje.
08 maj 2021 : 07:00 Agnieszka Podjuchy | Zgłoś
+2 Dobry lans DobrejZmiany
Ale to nie jest "każda władza", to jest Dobra Zmiana. Ona bez lansu i nachalnej propagandy powinna być dobra. Bo cóź to za Dobra Zmiana, która musi się lansować ?!
08 maj 2021 : 07:48 Jato | Zgłoś
+4 Colargol
Zawsze I wszedzie!!
08 maj 2021 : 07:55 Chopek Roztropek | Zgłoś
-2 Na Karpiej są działki
Zastanawiam się czy w takim razie zabiorą ludziom działki...? Nie mozna byli zrobić jakiegoś miejsca wypoczynku dla mieszkańców a bazę lodołamaczy bardziej od strony poczty, przy moście kolejowym...
08 maj 2021 : 19:34 Agnieszka Podjuchy | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter