Żegluga

Szef zarządu Kanału Sueskiego oznajmił w piątek, że prace nad pogłębianiem kanału, co ma pozwolić na jego odblokowanie, są bliskie ukończenia. Jak dotąd usunięto 17 tys. metrów sześciennych piasku, czyli 87 proc. potrzebnej ilości.

Jak podano w komunikacie, od czwartku na miejscu pracuje pogłębiarka ssąca, usuwająca 2 tys. metrów sześciennych materiału na godzinę. Zarząd Kanału Sueskiego oznajmił, że trzeba usunąć ok. 20 tys. mułu i piasku, by dotrzeć na głębokość 15 metrów, co powinno umożliwić ponowne wypłynięcie statku. Maszyna zaczęła pracę 100 metrów od statku, a obecnie znajduje się już 15 metrów od niego.

Japońska firma Shohei Kisen, właściciel kontenerowca Ever Given, który od wtorku blokuje Kanał, powiedział w piątek dziennikowi "Nikkei Business Daily", że spółka ma nadzieję na uwolnienie statku w sobotę "wieczorem czasu japońskiego", co oznaczałoby sobotni poranek w Egipcie. Zastrzegł jednak, że nie ma pewności co do powodzenia tych starań.

W czwartek szef holenderskiej firma Boskalis, która pomaga w operacji, stwierdził, że w zależności od warunków statek może pozostać w obecnej pozycji, blokując Kanał, nawet przez tygodnie.

Dokładna przyczyna utknięcia kontenerowca nadal nie jest znana. Wiadomo jedynie, że jednostka doznała rozległej awarii zasilania, a do jej zablokowania się w poprzek jednopasmowego fragmentu kanału przyczynił się silny wiatr i burza piaskowa.

W rezultacie blokady na tranzyt przez kanał czeka ponad 150 statków po obu jego stronach. Według AP część statków będąca na kursie prowadzącym do kanału zmieniła trasę na tę wokół Afryki, kierując się w stronę Przylądka Dobrej Nadziei. W ciągu najbliższych dwóch tygodni przez kanał łączący Morze Śródziemne z Czerwonym przeprawić ma się co najmniej 300 statków.

Według agencji Reutera blokada kanału spowodowała gwałtowny wzrost cen morskiego transportu towarów i surowców. Cena przewozu benzyny wzrosła np. o 73 proc. w ciągu ostatnich trzech dni.

osk/ akl/

صرح الفريق أسامة ربيع رئيس هيئة قناة السويس، اليوم الجمعة، بأن نسبة إنجاز أعمال التكريك المستهدفة بواسطة الكراكة مشهور...

Opublikowany przez ‎هيئة قناة السويس Suez Canal Authority‎ Piątek, 26 marca 2021
+31 .
no niech dalej obcinają załogi na statkach ze w maszynie jest chief, 2 mechaników i fitter, to będzie takich sytuacji więcej
26 marzec 2021 : 15:04 ogr | Zgłoś
+18 Kumar na statku Kumar w biurze i jest efekt
Zgadzam się, obcinanie załogi obcinanie pensji aby tylko stackhildera byli zadowolenie i kasę robili no to teraz robią kasę. Same kumary na statkach i same kumary za biurkiem w biurze i to są efekty, tylko czekać na więcej.
26 marzec 2021 : 20:23 Chief Engineer | Zgłoś
+11 Racja
Pewno w kanale kazdy na telefonie siedział i jak się zaczęła jazda to nagle panika. Dyplomy kupowane, doświadczenie tylko z przycisku BNWS albo reset trip i cale wykształcenie. Hinduska praktyka morska i edukacja to poziom naszego technikum morskiego, a dyplomy tak samo ważne jak po Akademii. Był Mauritius, teraz kanał Sueski, ciekawe co następnego Kumary popsują. Czekam tylko, aż te rzekome oszczędzanie na załogach europejskich obróci się przeciwko armatorom i stanie się nieopłacalne zatrudnić hindusa, co ma wywalone w statek i nie dba o maintenance. Ciekawe kiedy w biurze policzą że bardziej sie opłaca zamówić farby i inne rzeczy niż płacić stoczni krocie za remont raz na 5 lat. Jeszcze kilka wypadków/rozlewów/kolizji i wtedy dobry pracownik będzie potrzebny.
26 marzec 2021 : 20:57 Trzeci ze strychu | Zgłoś
+16 Maersk redukcja zalogi
Przykład redukcji załogi w Maersk, nie ma już 4E, na wachcie jeżdżą 2 i 3 tylko. Manewry w maszynie tylko CE i moterek który dotychczas tylko potrafił sondować i myć filtry to jest przyszłość żeglugi według Hindusów. Czekam z niecierpliwością aż im się to czkawka odbije.
27 marzec 2021 : 06:48 Engineer | Zgłoś
+4 Plan
Przewidywano wzrost cen paliw w związku ze zdarzeniem. ORLeN pewnie już szykował nowe ceny na stacjach. A tu cały plan fpisdu...
27 marzec 2021 : 15:10 Jan Marynarz | Zgłoś
-1 Kamal
Nie ma powiązania z artykułem debilu.
27 marzec 2021 : 21:40 Emil oko | Zgłoś
-2 capi zjelczalym czosnkiem...
..ten sabotaz - az leb chce urwac...:)))

https://www.youtube.com/watch?v=qs1dp4mJpyY
27 marzec 2021 : 15:56 maniek II | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter