Żegluga

Prezes Boskalis Berdowski: "Ściągnięcie kontenerowca z mielizny może potrwać od kilku dni do kilku tygodni". Kanał Sueski w Egipcie jest od wtorku zablokowany przez ogromny kontenerowiec Ever Given. Po obu stronach kanału utworzyły się rosnące wciąż zatory statków oczekujących na przejście tą bardzo ważną dla światowego handlu morskiego drogą wodną.

Wynajęto już konsorcjum firm zajmujących się morskim ratownictwem technicznym, któremu powierzono zadanie uwolnienia kontenerowca z potrzasku, w jakim się znalazł. Kontrakt podpisały wspólnie: japońska Nippon Salvage Co oraz holenderska grupa Boskalis, w której skład wchodzi (przejęta kilka lat temu) firma Smit Salvage, posiadająca ogromne doświadczenie w ratownictwie morskim, uwalnianiu statków z mielizny czy w podnoszeniu zatopionych statków oraz usuwaniu wraków. Umowę na świadczenie usługi ratownictwa podpisano w oparciu o starndardowy wzór umowy Lloyd’s Open Form z klauzulą arbitrażową i słynną zasadą "no cure - no pay" (oznaczającą, że ratownik, w przypadku niepowodzenia akcji ratowania mienia, nie otrzymuje żadnej zapłaty, mimo wykonania pracy i poniesienia kosztów).

Jak stwierdził w wypowiedzi dla środowej edycji programu informacyjnego państwowych telewizji NOS i NTR "Nieuwsuur" dyrektor generalny Boskalis Peter Berdowski - ponowne przywrócenie pełnej, swobodnej pływalności statku, który utknął w Kanale Sueskim, może potrwać od kilku dni do nawet kilku tygodni.

Ta mocno uczęszczana droga wodna należy ona do kilku kluczowych "wąskich gardeł" (ang. choke points - "punktów dławienia") światowego handlu morskiego, obok m.in. Kanału Panamskiego i Cieśniny Malakka.

Zespół Boskalis w środę wieczorem był już w drodze do Egiptu, aby pomóc w uwolnieniu statku. Ekipa miała być na miejscu ok. godz. 4 rano w czwartek. "Tam sprawdzą, w jakim stanie jest statek. Sami wejdą na pokład" - ujawnił Berdowski.

Jednocześnie trwa zbierane jak największego zasobu informacji technicznych na temat statku i jego obciążenia balastem oraz ładunkiem. Informacje przesyłane są także drogą satelitarną m.in. z biura armatora i od klasyfikatora. "Jeden zespół leci na miejsce, drugi już przeprowadza obliczenia" - powiedział w środę Berdowski.

Działania podjęte w środę w Egipcie w celu ponownego przywrócenia pełnej swobodnej pływalności statku, Berdowski określił jako "odważną próbę". "To nie jest Kanał Amsterdam-Ren, gdzie mamy taką samą głębokość na całej szerokości. [W przypadku Kanału Sueskiego – red.] po środku mamy do czynienia z "aleją" o głębokości do 25 metrów, ale zaraz potem spada do 15 metrów, dalej - do 11 metrów, a potem jeszcze mniej przy brzegach, aż do zera. Statek ma 15,7 metra zanurzenia.

Wydaje się, że w wyniki zarycia ("wbicia się") w piaszczysty brzeg, dziób statku uniósł się przynajmniej o jeden metr na skarpie, co oznacza, że statek mocno osiadł na mieliźnie. "Można powiedzieć, że to bardzo ciężki wieloryb na plaży" - dodał Berdowski.

Co dokładnie należy zrobić, by ściągnąć statek z mielizny, nie zostało jeszcze - według Berdowskiego - zbadane.

"Pierwszą czynnością, jaką się w takich przypadkach podejmuje, są oblicznia. Czasami dochodzi się jednak do wniosku, że tak naprawdę nie da się statku po prostu ściągnąć statku z mielizny [np. przez użycie odpowiednio dużej liczby holowników - red.]. To właśnie stało się dzisiaj [w środę - red.] jasne" - wyjaśnił Berdowski.

Według Berdowskiego, ze statku można usunąć wodę i paliwo, by stracił on jak najwięcej na wadze. Również usunięcie części ładunku kontenerów może się okazać konieczne, a w grę wchodzi także konieczność przeprowadzenia prac pogłębiarskich przy kadłubie statku.

"Im mocniej statek siedzi na mieliźnie, tym dłużej będą trwały te operacje. Może to zająć od kilku dni do kilku tygodni. Należy wziąć pod uwagę także sprowadzenie całego potrzebnego nam sprzętu, który nie jest na wyciągnięcie ręki."

PBS, z mediów 

Fot.: Boskalis / fallenhearts17 - Instagram / PBS

+14 Nie będzie plastykowych zajączków z Chin
Dopłyną na Boże Narodzenie.
25 marzec 2021 : 05:34 Ric | Zgłoś
-12 Mówiłem że to troszke im zajmie....
Ale bynajmniej na jakąś chwile będzie spokój z importem chińskiego badziewia do Europy. A i znowu ceny przewozu kontenerów wystrzelą w kosmos.... Czyli szykuje się opływanie Afryki ... Może teraz Europa się ocknie i zacznie produkować potrzebne komponenty na starym kontynencie a nie wszystko tylko z chin....
25 marzec 2021 : 06:30 Marek Marek | Zgłoś
+29 |Chińskie badziewie"
Marek Marek - piszesz bzdety jakich mało. Jeżeli już trafia się jakieś chińskie badziewie, to za przyczyną chciwych dystrybutorów dużych i tych maleńkich, jednoosobowych, jak w Polsce. To oni zamawiają i określają parametry techniczne i cenowe sprzętu. A Chńczyk? - sprzeda wszystko ale zgodnie z zamówieniem. To jednak chińskie pociągi są najszybsze na świecie (400 km/h), to Chińczyki produkują Volwo, to Oni projektują i budują największe budowle na świecie. I miliardy innych rzeczy, z których korzysta cały świat. Ja chylę głowę przed Chinolami... Poza tym słowo "bynajmniej" zastąp słowem "przynajmniej - unikniesz zaplątania sensu wypowiedzi.
25 marzec 2021 : 07:42 Piesa na Buraki | Zgłoś
-5 Chylisz głowę!? Przed czym?!
Ludzie tam żyjący są tylko numerkami. Wykorzystuje się cały zasób ludzki nie licząc się z człowiekiem. Kontrola urodzin (tylko chlopiec) odbije im się czkawką. Kara śmierci to bułka z masłem. Więc jedź tam I się kłaniaj kudłatemu buddzie czy cholera do czego jeszcze. Mit o zdrowym jedzeniu z Chin to bajeczka. To państwo olbrzym na glinianych nogach. Jedź i zajadaj się małpami, wężami, psami żywcem gotowanymi. Niech cię zamkną w domu zaspakaja drzwi i zdychaj na swirusa wirusa.
Nie pozdrawiam materialisto.!
25 marzec 2021 : 14:06 Nietfu | Zgłoś
+3 Niezłe...
Niezłe pranie mózgu przeszedłeś, a teraz pewnie majaczysz z powodu SARS-Cov-2. Może Cię wyleczą z dobrym skutkiem...
25 marzec 2021 : 15:47 Piesa na Buraki | Zgłoś
-3 do pisdy
Typowy bełkot bezmózgiego pisdokatola. Z litości nie spytam nawet czy wiesz chociaż gdzie leżą Chiny ale osobnik z prymitywnej acz "przodującej" klasy społecznej zapewne to wie, skoro jest przedstawicielem "najmądrzejszego" narodu Europy. W co uwierzyłeś równie ochoczo i bezpodstawnie jak w to, ze jesteś człowiekiem. Jak zwykle w przypadku takiego czegoś jak ty - niepiśmiennym.
25 marzec 2021 : 16:07 życzliwy | Zgłoś
+5 chyba bełkot nowoczesnego liberalnego europejczyka
Ja jestem jakimś tam piskatolem wg bezmógich liberałów (nie wg mnie samego) i mam zgoła odmienne zdanie o Chinczykach, pracuję zresztą z nimi. W hierarchii są oni zdecydowanie wyżej od Polaków. Nietfu to zwykły dureń, który uwierzył, że w Chinach pracuje się za tzw miskę ryżu. Chińczycy mi mówią, że jak przyjeżdzali do Europy lat temu 10 i więcej to ta wydawała im się kompletnie zaawansowana technologicznie, a dziś jest dokładnie na odwrót, to Chiny są rozwinięte i dalej się rozwijają. Budują mega autostrady do biednych regionów, żeby je wyciągnąć gospodarczo. Tak na marginesie, oni odeszli juz od polityki jednego dziecka, bo mają taki sam problem jak Europa, młodzi wcale nie chcą robić dzieci.
25 marzec 2021 : 20:45 Sredaizd | Zgłoś
+7 Ops
Gosc napisal ze chyli czola a ty zyczysz mu smierci w meczarniach? Powinienes konsultacje psychiatryczna odbyc, kolego i dac sobie spokoj z internetami.
26 marzec 2021 : 08:46 Radek12 | Zgłoś
-1 A JA BYM CHCIAŁ MIEĆ Wybór. ..
A teraz niestety człowiek nie ma wyboru i musi kupować towar made in china. PATRZĄC OD GUMKI W GACIACH DO ELEKTRONIKI WSZYSTKO ZROBIONE W CHINACH. Nawet jeśli bym chciał kupić coś zrobionego w Europie czy w USA to POPROSTU nie mam takiej możliwości. A SZCZEGULNIE jeśli chodzi o elektronikę i odzież. Niby Amerykańska firma np. APPEL, Google, IBM, itp. A i tak wszystko klepane w Chinach.
25 marzec 2021 : 20:03 Marek Pi | Zgłoś
-1 TO SAMO MÓWIONO O HITLEROWSKICH NIEMCZECH...
PRZED DRUGĄ WOJNĄ TEŻ MÓWIONO O NIEMIECKIM CUDZIE GOSPODARCZYM... I NAJWIEKRZE INTERESY Z HITLEREM ROBIŁY AMERYKAŃSKIE FIRMY NP. STANDARD OIL, FORD ITP. Z CHINAMI JEST PODOBNIE WYKORZYSTUJĄ LUDZI DO NIEWOLNICZEJ PRACY. PRZETRZYMUJĄ MILIONY OSÓB W OBOZACH PRACY. I DLA CAŁEGO ŚWIATA JEST CACY... NIESTETY LICZY SIĘ TYLKO KASA. JAK TO MAWIAŁ STALIN ŚMIERĆ JEDNOSTKI TO WIELKA TRAGEDIA, ŚMIERĆ MILIONÓW TO TYLKO STATYSTYKI....
25 marzec 2021 : 20:19 Marek Pi | Zgłoś
+6 armator kontenerowca
Kierowcy tirów szykujcie sie...
25 marzec 2021 : 11:49 Jano | Zgłoś
+12 Produkować
Żeby produkować to trzeba umieć i chcieć a na razie w Europie mało kto umie i kompletnie nikomu się nie chce.
A że się nie opłaca to już od dłuższego czasu wiadomo...
Przecież lepiej walczyć ze smogiem, ociepleniem klimatu, śladem węglowym, chronić lodowce i wieloryby...
A głupi świat nie się ściga
25 marzec 2021 : 14:04 Don Corleone | Zgłoś
+3 szczerze radzę
szkoda, że zamiast realizować ten swój przymus dzielenia sie płodami swego szczątkowego "umysłu" nie podjąłeś kolejnej próby opanowania programu podstawówki i nauczenia się mówić i pisać po polsku. Jeśli w końcu ci się to uda będziesz odrobinkę mniejszą mierzwą. Poznasz też znaczenie słów, których używasz. Wtrącanie w sposób pozbawiony sensu słowa "bynajmniej" nie świadczy o tym, że jesteś inteligentem lecz obnaża twoje chamskie pochodzenia
25 marzec 2021 : 16:01 życzliwy | Zgłoś
0 tak
bynajmniej
26 marzec 2021 : 15:42 ed | Zgłoś
+8 podpowiadam
Trzeba sprowadzić specjalistów z Alang.Oni mają ogromne doświadczenie w przemieszczniu statków na plaży,zaś metody mają nadzwyczaj proste.
25 marzec 2021 : 07:49 bezmaski | Zgłoś
+3 Nowoczesność
Niech teraz ci co, cały czas brandzlują się "autonomią" na morzu wkroczą do akcji ze swoimi zdalnie sterowanymi zabawkami. Jeden warunek - żywej duszy na pokładzie i okolicach. Do dzieła.
25 marzec 2021 : 11:56 co | Zgłoś
+3 Smutne
2 tygodnie wolne żarty też mówiłem że tylko 2 tygodnie i co już ponad rok minoł a wy nadal z maseczkami
25 marzec 2021 : 13:51 Mateusz m. | Zgłoś
-1 volwo
Cytuję Piesa na Buraki:
to Chińczyki produkują Volwo

Co to jest owe Volwo?


Znam Volvo, ale to chyba nie to
25 marzec 2021 : 16:26 Leszek Łanowski | Zgłoś
+3 volvo
Volvo Kupili Chińczycy,
To Ten sam naród który kiedyś tyle tandety produkował..
walka z nimi kupując polskie sery w Biedronce niewiele da
Wyszydzajacym i ośmieszających dodam ze maja niezależny od USA przemysł kosmiczny.
25 marzec 2021 : 18:05 Polak mały | Zgłoś
0 Komuna The Best
Czy to znaczy, że komuna, a co za tym idzie brak demokracji, pełna cenzura, brutalne likwidowanie każdej opozycji i każdych protestów, praca dzieci, obozy karne, gdzie osadzonych traktuje się jak niewolników, a w tle ogromna korupcja, bardzo się tobie podobają ?
25 marzec 2021 : 20:58 Jato | Zgłoś
0 Czytak ze zrozumieniem
Rozumiem do czego pijesz, ale uspokoję cię, Chiny to nie jest kraj z mojej bajki,
Rejon Azji to jednak teraz serce przemysłu okrętowego.
Kiedyś chińczycy uczyli się m.inn. od Polaków budowy okrętów.
Teraz jak będziemy coś chcieli budować to wiele komponentów niestety tylko z Azji.....
25 marzec 2021 : 21:51 Polak mały | Zgłoś
-1 Rajska komuna.
Już się uspokoiłem, Chiny tobie nie imponują, wręcz przeciwnie, a słowa - "Wyszydzajacym i ośmieszających dodam ze maja niezależny od USA przemysł kosmiczny." Ty komunistycznych Chin nie będziesz wyszydzał i ośmieszał, bo chińska komuna jest dla ciebie The Best.
26 marzec 2021 : 05:25 Jato | Zgłoś
+1 Proponuję:
Jeśli tak bardzo ci ich ustrój Chin nie pasuje , nie kupuj ich produktów, napisz petycję albo zaprotestuj przed Chińską ambasadą, ale myśl i wypowiadaj się wyłącznie we własnym imieniu i nie wmawiaj komuś czego nie napisał.
26 marzec 2021 : 23:06 Polak mały | Zgłoś
+2 Do Leszka Łanowskiego
To zwykła palcówka-literówka/ A że Chiny produkują Volvo? Ano produkują - Szwedzi sprzedali Chńczykom cały dział samochodów osobowych (Volvo) , a pozostawili sobie ciężarówki...
26 marzec 2021 : 09:38 Piesa na Buraki | Zgłoś
0 Aby taniej
Proponuję budować jeszcze większe statki no przecież będą tańsze...
25 marzec 2021 : 20:30 Chief Engineer | Zgłoś
-6 Ktoś wie dlaczego?
Jak byk na burcie jest napisane EVERGREEN, tak samo piszą w zagranicznych serwisach. Tymczasem w Polsce EVER GIVEN. Czyżby jeden nie wyłapał błędu translatora a reszta kopiuj-wklej?
26 marzec 2021 : 08:10 Miki | Zgłoś
+1 Ktoś wie
Czy to jest na poważnie, czy taki trolek piątkowy po prostu?
Proponuję się ogarnąć zanim napisze się takie rzeczy.
26 marzec 2021 : 09:22 Miki g2 school | Zgłoś
+2 Ever
Ever Given to nazwa własna statku, a organizacja, do której należy to Evergreen.
26 marzec 2021 : 09:51 Piesa na Buraki | Zgłoś
+2 Drogą satelitarną jaki dramatyzm
Drogą satelitarną czyli zwykłym mailem tak jak wsxyscy mają w domu wyslali plan załadunku do kumpli ze Smita. Swoją drogą ściągałem z nimi jeden statek z mielizny i są to kumaci goście.
26 marzec 2021 : 18:22 Kosma | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2007 4.2855
EUR 4.4913 4.5821
CHF 4.6117 4.7049
GBP 5.2073 5.3125

Newsletter