Żegluga

W najbliższym tygodniu ogłosimy postępowanie przetargowe na budowę nowego stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie - powiedział we wtorek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Jak podkreślił Gróbarczyk w PR 24, jest to inwestycja niezwykle oczekiwana. "Przede wszystkim mająca na celu podniesienie możliwości retencyjnych i przeciwpowodziowych Wisły" - tłumaczył.

Zaznaczył, że w sytuacji, kiedy mamy zagrożenie powodziowe i zagrożenie suszowe, inwestycje w zakresie regulacji rzek muszą być zrealizowane. Nie ma bowiem innego sposobu na podniesienie bezpieczeństwa wodnego Polski.

W najbliższym tygodniu ogłosimy postępowanie przetargowe na budowę nowego stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie - powiedział Gróbarczyk.

Wiceminister przypomniał, że Polska jest na jednym z ostatnich miejsc, jeśli chodzi o zasoby wodne. Wyjaśnił, że z wody przepływającej przez obszar naszego kraju pozostaje 6,5 proc.

Inwestycje spowodują, że możliwości zostaną zwiększone do ponad 15 proc., uzyskamy możliwość retencjonowania - powiedział.

Gróbarczyk wyraził przekonanie, że również tym roku będziemy musieli walczyć z suszą.

Wpadamy z jednej strony w powodzie, które pojawią się w czerwcu, lipcu; z drugiej strony w powodzie zatorowe, które pojawiają się w wyniku zlodowacenia (...). Na wiosnę będziemy mieć sytuację suszową - powiedział Gróbarczyk.

Dlatego, jego zdaniem, musimy mieć elastycznie funkcjonujący system, który będzie mógł sobie poradzić z tą sytuacją.

Planowany stopień ma powstać na 706-707 kilometrze Wisły w Siarzewie koło Nieszawy. W ramach inwestycji ma powstać m.in. jaz o 15 przęsłach, elektrownia wodna o mocy ok. 80 MW, śluza żeglowna z miejscami do postoju jednostek pływających i lodołamaczy, koryto obejścia stopnia (o charakterze zbliżonym do naturalnej rzeki), dwie przepławki dla ryb, czy urządzenia do spływu ryb w dół rzeki. Według założeń sprzed kilku lat, inwestycja ma kosztować ponad 2 mld zł.

autor: Magdalena Jarco

+19 Brawo Gróbarczyk, brawo PIS!
Jak w temacie :-)
09 marzec 2021 : 08:29 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-16 A za miesiąc...
Po miesiącu i tak anulują ten przetarg, bo okaże się, że żadna stocznia nie ma kwalifikacji, żeby zbudować taki stopień. Kiedyś polskie stocznie robiły 200 metrowe stopnie dla Norwegii, ale potem liberały z pod znaku PO i Tuska uwaliły cały przemysł stopniowy.
09 marzec 2021 : 12:33 Dziaders Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+15 Myślę, że zrobią ten projekt
O ile faktycznie liberałowie nie wrócą do władzy. Ci jak wiadomo, zniszczą wszystko, zaorają, wsadzą bombę i wysadzą i powiedzą twarzą posła Pupki, że "jak widzicie, to był zły pomysł a PiS tylko zmarnotrawił pieniądze podatnika" Następnie poseł Pupka powiadomi gawiedź, że w Niemczech rzeki są uregulowane, więc nie ma żadnego problemu. Tak wygląda właśnie 3RP. To gdzie w innych krajach jest jak zjeść śniadanie, to w Polsce jest jak lot w kosmos. Mission Impossible nowoczesnych Polaków spod znaku Jato. Ale Pisiory są zacofane i nie wiedzą, że w Niemczech są rzeki i może cos im sie uda.
09 marzec 2021 : 17:04 Dziaders Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Odp
Po pierwsze stopni wodnych nie buduje stocznia. Stocznia buduje statki, barki, konstrukcje pływające, pontony, platformy wiertnicze itd...
Stopień wodny to śluza budowla z piachu, żelbetonu i zbrojenia (wrota są stalowe)
Najpierw należy się trochę rozeznać w temacie zanim się coś skomentuje pozdrawiam
09 marzec 2021 : 20:13 Marynarz w de Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Stopień wodny .
Proszę podać nazwę stoczni którą budowała stopnie wodne dla Norwegii. Jak zacznie Pan klepać pozorem to lepiej sprawdzić jak wygląda stopień wodny . Pozdrawiam
10 marzec 2021 : 14:03 Woźniak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-15 Do pislamistów!
Nie podniecajcie się za bardzo! Wasz guru z byłym ministrem słyną z obietnic, w które wierzy tylko ciemny lud, czyli wasz elektorat. Przypomnę tylko parę: samochody elektryczne, ożywienie portów na wybrzeżu środkowym, promy ze Szczecina, maseczki z Chin.
Potraficie rozdawać pieniądze albo wydawać pieniądze na niepotrzebne inwestycje - patrz port morski w Elblągu.
Tak wiem, wszystkiemu winny Tusk i PO. Idźcie dalej tą drogą, a wasz koniec coraz bliższy.
09 marzec 2021 : 13:15 Zbyszek 111 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Ty Zbyszku
to pospolity dureń pełowski jesteś.
10 marzec 2021 : 06:22 Zembaty Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-15 Tylko czemu w tym miejscu?
Przecież kawałek dalej jest Tama w Wocławku? Przed Toruniem to troszke bez sensu ... Tu nie ma zagrorzenia powodziowego ani Wisla w tym miejscu nie wysycha!!! Z Sobieszewa do Wocławka Wisła jest Żeglowna .Jesli już to powinni zbudować stopień przed Warszawą...Np.Dęblin, Kazimierz nad W.
09 marzec 2021 : 13:31 Marek Marek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 Dlaczego w Siarzewie?
Ano dlatego, aby uchronić stopień wodny we Włocławku przed postępującą degradacją. Bez stopnia wodnego w Siarzewie, stopień we Włocławku należy rozebrać. A to znowu rodzi zagrożenie skażenia całej doliny dolnej Wisły silnie toksycznymi osadami na dnie zbiornika we Włocławku. Te osady to "wiano", jakie otrzymaliśmy w spadku po PRL :-(
Dodatkowo - podniesienie poziomu lustra wody poniżej stopnia we Włocławku umożliwi w końcu rozpoczęcie sensownego programu reintrodukcji pstrąga w górnej Wiśle.
Akurat ta inwestycja powinna mieć poparcie wszystkich, to klasyczna sytuacja win-win :-)
09 marzec 2021 : 15:13 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Siarzewo
Obawiam się,że żadne argumenty nie przekonają tych z opozycji.Raczej przewiduję rzucanie kłód pod tą potrzebną inwestycję.Trzeba się spodziewać najazdu ekoterrorystów i pieprzenia w TVN i innych der Onetach ,że ten stopień nie potrzebny etc
09 marzec 2021 : 19:11 Włocławiak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 taka prawda
Jedyne co Rząd słyszy z narracji opozycji to to że jest to przeciw PiS...
11 marzec 2021 : 17:48 Polak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Siła argumentów
Cytuję Włocławiak:
Obawiam się,że żadne argumenty nie przekonają tych z opozycji.


Przecież to się rozumie samo przez się. Trybalizm życia publicznego mamy tak daleko posunięty, że każde, podkreślam _KAŻDE_ działanie obecnie rządzących jest oprotestowywane przez opozycję niezależnie od argumentów merytorycznych. Zapiekła nienawiść tych biednych ludzi prowadzi do takich ekscesów, jak wczorajsze niewpuszczenie na mszę żałobną w intencji Lityńskiego urzędującego premiera oraz przedstawicielkę Prezydenta.
Ale to nie moja sprawa - ci nienawistnicy sami sobie wystawiają jak najgorsze świadectwo. I bardzo dobrze.
Rządzący niech robią swoje - teraz "na tapecie" jest rozbudowa portów w Gdyni i w Gdańsku, może FSRU. Robić swoje, porządnie wykonywać swoje obowiązki i nie zwracać uwagi na frustratów. Niech się kiszą we własnym sosie.
11 marzec 2021 : 14:13 Opinia Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Zapierdoła
Będzie jak w Ostrołęce.
12 marzec 2021 : 08:15 Wat Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter