Żegluga

Wody Polskie podpisały z wykonawcą umowę na wzmocnienie zabezpieczenia przed powodzią Krosna Odrzańskiego w województwie lubuskim. Łączna długość wybudowanych i rozbudowywanych odcinków wałów nad Odrą wyniesie 6 kilometrów, a kanałów ulgi 2,5 kilometra.

Całość znacząco podniesie stopień ochrony ponad 10 tysięcy mieszkańców i ich mienia oraz lokalnej infrastruktury. #StopPowodzi! Przekazanie placu budowy wykonawcy zadania jest zaplanowane na pierwszą połowę 2021 roku.

W Wodach Polskich Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na przełomie listopada i grudnia sfinalizowano procedurę postępowania przetargowego i podpisywania umowy z wykonawcą na realizację zadania pod nazwą „Zabezpieczenie przed powodzią miasta Krosno Odrzańskie”. W imieniu RZGW we Wrocławiu kontrakt podpisał Dyrektor Mariusz Przybylski, natomiast po stronie wykonawcy - firmy Budimex S.A. z Warszawy - podpis złożył Dyrektor Rejonu Krzysztof Sokołowski.

Przewidywany okres realizacji prac to 2 lata, a więc już w pierwszej połowie 2023 inwestycja będzie faktycznym wzmocnieniem ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców Krosna Odrzańskiego.

Zakres inwestycji obejmuje między innymi budowę ośmiu wałów opaskowych, chroniących tereny wydzielone rzeką Odrą i kanałami, znajdujące się w obszarze narażonym na niebezpieczeństwo przejścia wysokiej fali wezbraniowej dla mieszkańców i ich mienia. Dodatkowo - dla wzmocnienia ochrony przeciwpowodziowej - zaplanowane zostały: rozbudowa, przebudowa, poprawa przepustowości i wykonanie zabezpieczeń przeciwerozyjnych koryt czterech kanałów ulgi w obrębie miasta oraz wykonanie zabezpieczeń na wylotach istniejących kolektorów deszczowych do rzeki Odry i kanałów ulgi. Zmodernizowany zostanie także system odprowadzania wód deszczowych i przesiąkowych z chronionych wałami terenów miasta.

W ramach przedsięwzięcia, którego rezultat będzie miał jednocześnie wymiar rekreacyjny, powstaną także drogi serwisowe, jakie będą mogły być wykorzystywane przez mieszkańców i turystów jako ciągi pieszo-rowerowe. Komunikację ułatwi również budowa schodów skarpowych w dziesięciu lokalizacjach. Inwestycja będzie objęta nadzorem przyrodniczym i prowadzona z zachowaniem wszelkich procedur środowiskowych i przepisów dotyczących ochrony przyrody. Stosowane będą szczegółowe wytyczne dotyczące chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz ich siedlisk, między innymi w postaci zastosowania płotków herpetologicznych, zapobiegających przed niebezpieczeństwem dla miejscowych gadów i płazów.

Kontrakt będzie wykonywany w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. Jest współfinansowany z funduszy Budżetu Państwa i Banku Światowego. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest w pierwszym kwartale 2021 roku. Koszt to 117 mln złotych.

Informacje o innych inwestycjach w rejonie Krosna Odrzańskiego

rel (Wody Polskie)

Fot.: Wody Polskie

0 Taki wal
a kiedy zakoncza "Walowanie" na Odrze w KEDZIERZYNIE KOZLU??
15 grudzień 2020 : 12:48 chopek roztropek | Zgłoś
+1 Wal
Pytanie mam takie kto zarządza walami przeciwpowodziowymi ? Bo np wał na odcinku Leśna Góra gmina Sulechów jest w tragicznym stanie samochody jadące jak na autostradzie od osobówek po terenowe auta które mają offroud żadnych zakazów barierek nie ma. A ponoć jest surowo zabronione ujezdzanie po wałach. Gdzie to zgłosić??
13 styczeń 2021 : 21:11 Sławek 123 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2782 4.3646
EUR 4.5631 4.6553
CHF 4.4338 4.5234
GBP 5.3842 5.493

Newsletter