Żegluga

Operator promowy Stena Line ogłosił nazwy dwóch nowoczesnych statków typu ro-pax, które zaczną kursować w 2021 roku na trasie między Nynäshamn w Szwecji a Ventspils na Łotwie.

Nowe promy zwiększą pojemność ładunkową linii o 30 proc., a także będą atrakcyjną alternatywą dla podróżujących przez Morze Bałtyckie. Po otrzymaniu około 600 propozycji nowych nazw od swoich klientów, operator wybrał następujące: Stena Scandica i Stena Baltica.

W październiku Stena Line ogłosiła wzmocnienie swojej floty na Morzu Bałtyckim. Będzie to możliwe dzięki planowanemu na 2021 r. wprowadzeniu dwóch nowoczesnych statków typu ro-pax, które będą pływać na trasie między Nynäshamn w Szwecji a Ventspils na Łotwie. Zwiększy to pojemność ładunkową linii o 30 proc., a podczas rejsów będzie można skorzystać
z nowoczesnych udogodnień dostępnych na pokładzie nowych jednostek. Oba statki zostały zbudowane w 2005 roku we włoskiej stoczni Visentini i przez ostatnie 10 lat kursowały na trasie Stena Line między Belfastem a Liverpoolem na Morzu Irlandzkim pod nazwami Stena Lagan i Stena Mersey. Przed rozpoczęciem operacji na nowej trasie, statki zostaną zmodernizowane i wydłużone przez siostrzaną firmę Stena RoRo, a także otrzymają nowe nazwy.

Nowe nazwy statków to połącznie naszego skandynawskiego dziedzictwa z regionem, w którym będą działać. Te statki to zupełnie nowa jakość podróży tak dla pasażerów jak i klientów frachtowych - mówi Johan Edelman, dyrektor łotewskich linii promowych w Stena Line.

Pierwszy z dwóch statków, Stena Scandica (dawniej Stena Lagan), przechodzi obecnie gruntowną przebudowę w stoczni Sedef w Tuzli (Turcja). Dołączenie Stena Scandica do floty Stena Line i rozpoczęcie operacji tą nową jednostką na trasie Nynäshamn-Ventspils planowane jest na pierwszy kwartał 2021 r.

Drugi statek - Stena Mersey - nadal pływa na Morzu Irlandzkim. Wiosną zostanie zmodernizowany oraz przedłużony w tej samej stoczni co Stena Scandica, a przed latem dołączy do floty rozpoczynając żeglugę po Morzu Bałtyckim. Ta jednostka odziedziczy klasyczną nazwę statku Stena Line i będzie się nazwywać Stena Baltica.

Obie jednostki zostaną wydłużone o 36-metrową sekcję środkową, a po przebudowie osiągną 222 m długości. Każdy ze statków będzie mógł zabrać 970 pasażerów. Na pokładzie dostępnych będzie 200 kabin a także 2875 m pojemności ładunkowej oraz dodatkowy pokład samochodowy. Dzięki temu możliwości przewozowe linii zwiększą się o 30 proc.

Dodatkowo, w celu zwiększenia efektywności ładunkowej, jednostki zostaną przystosowane do wjazdu i wyjazdu z dziobu i rufy, na dwóch poziomach. Ponadto, statki zostaną wyposażone w hybrydowe scrubbery.

Wnętrza Stena Scandica i Stena Baltica zostaną wykończone w jasnym i przestronnym stylu skandynawskim, typowym dla Stena Line.

Nowoczesne udogodnienia na pokładzie, które zapewnią komfortową podróż obejmują:

o 200 kabin, w tym 88 nowych i nowoczesnych kabin, przygotowanych w takim samym stylu jak na najnowszych promach Stena Line klasy E-flexer. Wszystkie kabiny są wyposażone w TV.
o Kabiny dla rodzin, a także kabiny przeznaczone dla osób podróżujących ze zwierzętami, a oprócz tego dodane na pokładzie nowe kojce do przewozu psów.
o Część restauracyjno-barową z widokiem na morze oraz kafeterię z wyborem przekąsek.
o Salony z rozkładanymi fotelami lotniczymi i ekranami telewizyjnymi.
o Pokład zewnętrzny, aby móc cieszyć się widokami i świeżym morskim powietrzem, a latem – również słońcem.
o Cyfrowe ekrany informacyjne oraz całodobową recepcję.
o Wi-Fi dostępne we wszystkich miejscach publicznych.
o Sklep pokładowy o powierzchni 120 mkw. z dużym asortymentem i niskimi cenami.

Nowe statki na trasie Liepaja-Travemünde w 2021 roku

W listopadzie tego roku Stena Line ogłosiła również, że promy pływające dotychczas na trasie Liepaja-Travemünde (czyli Stena Gothica i Urd) zostaną zastąpione nowoczesnymi jednostkami typu ro-pax już w 2021 roku. Dzięki temu zdolność przewozowa linii zwiększy się o 40 proc., a czas rejsu zostanie skrócony z 27 do 20 godzin. Nowe statki nie zostały jeszcze wymienione z nazwy.

Zauważyliśmy wzrost popytu ze strony naszych klientów w całym regionie Morza Bałtyckiego. Obecnie wzmacniamy naszą pozycję i ofertę dla klientów. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu w 2021 r. na obie nasze linie promowe do i z Łotwy, nowych i zarazem nowoczesnych statków o większej pojemności ładunkowej oraz atrakcyjnych udogodnieniach na pokładach – mówi Johan Edelman, dyrektor łotewskich linii promowych w Stena Line.

Więcej o nowych statkach na linii Nynäshamn-Ventspils

Nazwy: Stena Scandica i Stena Baltica
Trasa: Nynäshamn-Ventspils, od 2021 roku
Zbudowane: 2005 r. we włoskiej stoczni Cantiere Navale Visentini
Przebudowa: przez Stena RoRo w sezonie 2020/2021 w Sedef Shipbuilding w Tuzli, Turcja.
Długość: 222 m
Liczba pasażerów: 970
Pojemność ładunkowa: 2875 m pojemności ładunkowej + pokład samochodowy
Liczba kabin: 200

rel (Stena Line)

0 Stena Baltica
Odnoszę wrażenie, że ktoś brzydko ściągnął nazwę ze statku czarterowanego do niedawna na trasie Gdynia - Karlskrona.
17 grudzień 2020 : 11:22 Wojtas Ma | Zgłoś
0 Entrojakul
Ciupcianie to coś pięknego. Szczególnie gdy tobi się tp z Angeliką Hallmann z Gdyni bez użycia gumki z finaľem w pochwie.
17 grudzień 2020 : 12:23 Scanian | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter