Żegluga

Reprezentujący turecką opozycję burmistrz Stambułu Ekrem Imamoglu skrytykował w środę forsowany przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana pomysł budowy morskiego kanału żeglugowego, przebiegającego równolegle do cieśniny Bosfor.  

W swym niemal półtoragodzinnym przemówieniu, którego fragmenty transmitowano na cały kraj, Imamoglu nazwał projektowany kanał "zdradą wobec Stambułu". Ostrzegł, że inwestycja taka unicestwiłaby znaczną część naziemnych i podziemnych zasobów zużywanej przez miasto wody, jak też miliony metrów kwadratowych użytków rolnych i leśnych. Ponadto osiem milionów ludzi znalazłoby się na powstałej między Bosforem a nowym kanałem wyspie, leżącej podobnie jak cała aglomeracja w strefie silnego zagrożenia sejsmicznego. Miasto musiałoby też ponieść znaczną część wielomiliardowych kosztów budowy, dokładając się do środków wydatkowanych na ten cel przez budżet państwa.

Rozmiłowany w wielkich inwestycjach budowlanych Erdogan traktuje kanał jako obiekt prestiżowy. Nowa 45-kilometrowa droga wodna przebiegałaby wzdłuż Bosforu, zmniejszając natężenie ruchu statków w cieśninie. Imamoglu twierdzi jednak, że przez ostatnie dziesięć lat liczba statków przepływających przez Bosfor spadła.

Przed kilkoma dniami Erdogan zapowiedział rychłe wszczęcie procedur przetargowych. Ministerstwo środowiska i budownictwa komunalnego zatwierdziło w poniedziałek pozytywną opinię środowiskową, a w odpowiedzi Imamoglu jeszcze tego samego dnia anulował podpisany swego czasu przez niego protokół współpracy w sprawie kanału.

Sześć miesięcy temu Imamoglu wygrał wybory na burmistrza Stambułu jako stosunkowo mało znany kandydat opozycyjnej partii CHP. Położyło to kres wieloletnim rządom kierowanej przez Erdogana partii AKP w największym tureckim mieście. Wielu krytyków obecnego prezydenta w Turcji i za granicą widzi w Imamoglu jego następcę. 

Kanał Istambułski
Kanał Istambułski
+3 Kto tu jest lewakiem ?!
Ten burmistrz to lewak i ruski szpion ?! Zdecydowanie nie, bo to Erdogan jest teraz wielkim kumplem Putina. A jak jest u nas ?
27 grudzień 2019 : 08:09 Jato | Zgłoś
0 Sytuacja podobna
J/W
28 grudzień 2019 : 17:24 Dorsz baltycki | Zgłoś
+1 Satrapia lubi rozmach
Takie satrapie jak Erdogana, Gierka czy Kaczora uwielbiaja wielkie inwestycje i nie interesuje ich realizm. Przekop przez mierEje wislana tez Polski nie doprowadzi do upadku. Ot banka czy dwie wydane bez sensu. Rzecz wuec nie w kosztach tylko efekcie opium: odwrocenie uwagi, oczekiwanie efektow w zamian za wyrzeczenia. To wszystko zamiast realnej pracy na codzien.
28 grudzień 2019 : 21:55 Zenek | Zgłoś
-1 Ale dlaczego
Oho, to już postęp, że nasza inwestycja nie doprowadzi do upadku. Przecież mial być koniec świata jak nasz satrapa zaczął rządzić a zaraz potem katastrofa gospodarczo-ekologiczna przez ten przekop
09 kwiecień 2021 : 05:41 Paweł 70 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.958 4.038
EUR 4.2519 4.3377
CHF 4.4334 4.523
GBP 5.0214 5.1228

Newsletter