Żegluga

Kolejny rekord zanotowała Żegluga Augustowska, która przewiozła w tym sezonie 120 tys. pasażerów - poinformował PAP wiceprezes ŻA Sławomir Aleksandrowicz.

„Ładne lato i tym samym dużo turystów, więcej niż zwykle, było w Augustowie. Naszymi statkami pływało wiele rodzin z dziećmi. To z pewnością zasługa programu 500 plus” - powiedział PAP Aleksandrowicz.

Poinformował, że żegluga miała także dużo gości zza wschodniej granicy, głównie z Litwy, którzy mają niedaleko do Augustowa. „Oni przyjeżdżają do nas i na zakupy, i wypocząć. To nasi dodatkowi klienci” - dodał wiceprezes.

Największym zainteresowaniem wśród turystów cieszył się, jak co roku, ponad 2-godzinny rejs „papieski” do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej. W 1999 roku statkiem Serwy popłynął tam papież Jan Paweł II. To sztandarowa oferta augustowskiego armatora.

Żegluga Augustowska swoje rejsy regularne, jak i na specjalne zamówienia, wykonuje czterema statkami. Największa jednostka, Swoboda, może zabrać na pokład 330 osób, Serwy i Sajno - po 200. Nowy statek Bystry, który został zbudowany w tym roku, mieści 250 pasażerów.

Aleksandrowicz poinformował, że statek w tym roku był mało wykorzystywany, bo był gotowy do rejsów dopiero w sierpniu. Od przyszłego sezonu będzie w stałej ofercie żeglugi.

W ubiegłym roku pogoda w Augustowie również dopisała, a żegluga przewiozła wówczas 110 tys. osób.

Jeziora i rzeki augustowskie, wraz ze zbudowanym w XIX wieku Kanałem Augustowskim z kilkunastoma śluzami, uznawane są za jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów w Polsce, obok Wielkich Jezior Mazurskich. Popularność rejsów statków Żeglugi Augustowskiej znaczenie wzrosła od czerwca 1999 roku, gdy na statku "Serwy" pływał papież Jan Paweł II, odpoczywający wówczas w klasztorze w Wigrach w czasie pielgrzymki do Polski. Trasa zwana od tamtej pory "papieską" cieszy się dużym zainteresowaniem.

autor: Jacek Buraczewski

+2 Bystry
Statek "Bystry" jest tak samo nowy, jak pojazd powstały z połączenia dwóch 30-stoletnich Fiatów 126p.
26 listopad 2019 : 12:13 Bystry | Zgłoś
0 Dzieki programowi 500 +
Frekwencja jest wieksza o 10 tys osob,przy programie 1000+ podniesie sie do 150 tys.
26 listopad 2019 : 15:37 Miroslaw | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter