Żegluga

W poniedziałek 15 lipca w Gdyni zostanie przedstawiona informacja na temat rozstrzygnięcia przetargu na przekop Mierzei Wiślanej - poinformował we wtorek PAP rzecznik resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Michał Kania.

Rzecznik wyjaśnił, że na konferencji prasowej, Urząd Morski w Gdyni poinformuje, "która oferta jest najlepsza" i jakie dalsze kroki będą podejmowane.

W piątek podczas Konwencji Programowej PiS i Zjednoczonej Prawicy w Katowicach minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podał, że za tydzień zostanie rozstrzygnięty przetarg na przekop Mierzei Wiślanej. "Już za tydzień rozstrzygniemy przetarg – niezwykle ważnej dla nas inwestycji – czyli budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Za tydzień wybierzemy już wykonawcę na realizację tej inwestycji" - mówił wówczas minister.

Pod koniec maja otwarto oferty od potencjalnych wykonawców nowej drogi wodnej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Wpłynęło siedem ofert, ale pod uwagę jest branych tylko sześć. Turecka Kolin Insaat Turizm Sanayi VE TIC zaznaczyła, że jej oferta jest testową i wpisała kwotę 1 zł. Jak wyjaśnił Urząd Morski w Gdyni ta propozycja nie stanowi jednak oferty w rozumieniu przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych.

Ceny zaproponowane przez pozostałych inwestorów wahają się od ponad 992,2 mln zł do 1,4 mld zł. Resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej na realizację pierwszej części inwestycji, czyli budowę portu osłonowego, kanału żeglugowego oraz sztucznej wyspy chciał przeznaczyć ponad 718 mln zł.

Według resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej budowa nowej drogi wodnej ma znacząco poprawić dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku, z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej. Dzięki temu rozwiązaniu elbląski terminal będzie mógł swobodnie przyjmować mniejsze ładunki, odciążając porty trójmiejskie. Rozwój tego portu ma sprzyjać powstawaniu nowych miejsc pracy, poprawić walory turystyczne miejscowości położonych nad Zalewem Wiślanym oraz wpłynąć na rozwój gospodarczy całego regionu północno-wschodniej Polski.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1 km długości i 5 metrów głębokości. Umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości - 20 m. Budowa kanału ma potrwać do 2022 roku.

autor: Michał Boroń

+8 Przekop
Niech sie toczy,a ze wzgledow turystyczno-gospodarczych ,ministerstwo infrastruktury powinno zainwestowac w polaczenie kolejowe ( wasko lub normalnotorowe) cos jak trasa Gdynia -Hel,w tym przypadku Gdansk-Krynica Morska ,oczywiscie przy udziale samorzadow przyleglych miejscowosci
09 lipiec 2019 : 14:27 Stary kolejarz | Zgłoś
+3 za co? po co?
Ani porzekop and kolej nie sa potrzebne w tym spokojnym rejonie. Zostawcie to miejsce wielbicielom tego rejonu i ptakom. Chronmy Mierzeje Wislana przed inwazja politykow i turystow!
10 lipiec 2019 : 07:27 Zdzislaw | Zgłoś
+2 Przekop
nie ma sensu, nie pomoże w rozwoju Elbląga. A statki wojenne czy kontenerowce niech cumują w Trójmieście. Co do turystyki: co stoi na przeszkodzie odrestaurować kanał w Elblągu? Podejrzewam, że przez zaniechania kanał wygląda gorzej niż za Niemców.
10 lipiec 2019 : 07:51 artek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter